چیچن ایتزا (Chichen Itza)

شناسه محتوی: 
170516565
واحد جاذبه‌های گردشگری خارجی تارنمای ایران چهار راه:
چیچن ایتزا از بزرگترین و معروفترین شهرهای مایاها بوده است.
چیچن ایتزا (Chichen Itza) -پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

تفاوت معماری این سازه با معماری سایر سازه های کلاسیک مایاها سبب شده است که از روی آن به نفوذ سایر تمدن های مرکزی مکزیک برتمدن مایاها پی ببرند. معروفترین و بلندترین نقطه چیچن ایتزا در حدود 99 فوت (30 متر) است که به معبد کوکولکان (Kukulkan) معروف است که در زبان اسپانیایی می شود (El Castillo) یعنی قلعه. این معبد دارای یکی از منابع اطلاعاتی در مورد تقویم مایاها است. هر طرف از معبد دارای 91 عدد پله است که اگر با یک پله ای که سکویی است که معبد بر روی آن قرار گرفته است جمع شود می شود 365 روز یعنی برابر یک سال خورشیدی. هر یک از ضلع های این مبعد با پله ها به دو قسمت تقسیم شده اند و هر قسمت 9 سکو دارد که روی هم می شود 18 سکو که نشانه تعداد ماهها در تقویم مایاهاست. تراسها در مجموع دارای 52 پنل هستند که اشاره به چرخه 52 ساله چرخه زمانی دارد که در هر دو تقویم خورشیدی و مذهبی مایاها یکی است.

چیچن ایتزا بیشترین رونق اش در زمان مایاها بوده است و بسیار شلوغ هم بوده است. ترکیب سازه و معماری، هزینه ساخت و نیروی انسانی و البته شگفتی های نظریه های نجومی آن ، سبب شده است که چیچن ایتزا را برای بسیاری جذاب نماید.

(زیر نوشت: از آنجایی که شکل ظاهری بنا (نه بزرگی و نقش کاربردی و زمان ساخت) این معابد با معبدهای میان رودان و البته معبد چغاززنبیل در کشورمان  تا حدودی یکی است، کمی به مطالعه بر روی تمدن های مایاها علاقه مند شده بودم که نوشتار فوق ماحصل این علاقه مندی است)

تهیه کننده: 
کاوش ساعی
سرچشمه محتوی: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/565

افزودن دیدگاه جدید