مسجد کوردوبا

شناسه محتوی: 
16011433
واحد جاذبه‌های گردشگری خارجی تارنمای ایران چهار راه:
Mezquita به زبان اسپانیایی می شود مسجد. یک مسجد زیبایی در کوردوبا است که بخاطر جنگلی از ستونها و طاقهای زیبایش معروف شده است. این مسجد در طول زمان، دستخوش کاربری های گوناگونی با توجه به تغییرات مذهبی شده است. می گویند از 74 بعد از میلاد مسیح، توسط مورها (اهالی از شمال آفریقا) که کاردوبا را تسخیر کرده بودند، ساختش شروع شده است. این مسجد در نقطه ای ساخته شده که پیشتر کلیسای ویزیگوتیک در آنجا بوده است.
مسجد کوردوبا

در قرن 13 میلادی، مسیحیان کاردوبا را از مورها می گیرند و اینجا را کلیسا می کنند. جالبه در طول سال 1520 میلادی مسیحی ها همه مراسم کلیسا را داخل مسجد می گرفتند و خدا هم انگار نه انگار این خانه اش مال یک سری دیگه از بنده هایش بوده است و کاری نداشته و اجازه داده ادامه بدهند، با اینکه معماری مسجد برگرفته از اهالی شمال آفریقا بوده اما مسیحی ها با این امر مشکلی نداشته اند.
از بیرون، ظاهر و شکل مسجد همانند مسجدهای هم دوره خودش است، اما داخلش چیزهایی است که آن را از سایر مسجدهای شهر جدا می کند. یکی از منحصر به فردترین عناصر معماری بکار رفته در این مسجد قوسهای دو لایه قرمز و سفید در داخل مسجد است.  ستونهای این مسجد در واقع ستونهای اصلی معبد قدیمی رومی به نام اسکالپچرد (Sculptured)(معبد سنگی) است که پیش از ساخته شدن مسجد در اینجا قرار داشته و معمار مسجد از ستونهای همان معبد برای ساخت مسجد استفاده کرده است.  نوشته های اصلی به دست آمده، حکایت از 1293 ستون از جنس عقیق، سنگ مرمر، یشم و گرانیت در معبد رومی دارد، اما در امروز فقط 586 عدد از ستون ها باقی مانده است. در واقع با بازدید ازچنین مکانی شما هم از یک معبد رومی، هم از یک کلیسا و هم  از یک مسجد یکجا بازدید می کنید و در زمان صرفه جویی می شود... بهرحال با چنین گذشته متنوعی که این مسجد داشته است، تعجبی ندارد که الان مسجد کوردوبا اسپانیا یکی از 100 محل پر بازدید جهان محسوب میشه، من به شخصه هنوز این محل را ندیدم، ولی در برنامه ام برای بازدید از اسپانیا قرارش خواهم داد.
عکس های بیشتر از این محل خواستید ببینید، بروید در گوگل، قسمت جستجوی عکس ها را بزنید و عبارت The Mezquita of Cordoba را جستجو کنید...هم از بیرون مسجد رو ببینید و هم از داخل، به نظرم خیلی زیباست.

برگردان: 
کاوش ساعی
ویراستار: 
کاوش ساعی
سرچشمه محتوی: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل و گردشگری | www.iran4rah.com
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/33

دیدگاه‌ها

تصویر faraasa

با سلام

از مطلب شما استفاده کردم خیلی ممنونم

موفق باشید

تصویر admin

پذیرای نقد و پیشنهاد در همه حال هستیم.

افزودن دیدگاه جدید