تخت رستم در افغانستان

شناسه محتوی: 
170818762
واحد جاذبه‌های گردشگری خارجی تارنمای ایران چهار راه:
افغان ها بر این باورند که رستم این سنگ را تراشیده و زرتشت ده سال بر روی آن زندگی کرده است.
تخت رستم در افغانستان- پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

این تخته سنگ تراشیده شده که نمایانگر کاری از سوی بشر است در ولایت سمنگان افغانستان است. هنوز چرایی تراشیدن این سنگ بطور کامل مشخص نیست. غارهایی خندقی که دورتادور این تخت سنگ را گرفته است همگی نیاز به بازسازی دارند بسیاری این غارها را مربوط به دوره بودایی ها بر می شمارند.

این بنا قصه ای وهم انگیز دارد، تلفیقی از داستان وتاریخ و باورهای مردمی، اما هرگاه باور مردمی را بررسی کرد شاید بتوان به سرنخ هایی رسید. بخصوص از نام بنا که تخت رستم معروف است. این بنا از نظر مردمان امروزی کاری سترگ است از این روی آن را به رستم دستان نسبت می دهند.

به این بنا استوپه سنگی نیز می گویند و در جنوب مرکزی سمنگان قرار گرفته است. محیط این استوپه 85 متر است و دارای اتاق هایی برای قرار دادن طلا و نذریات می باشد و اتاق های دیگر را در کتاب های کهن به اسم بتخانه می شناسند که بیشتر کتاب های اسلامی اینگونه روایت کرده اند و دلیل بتخانه به احتمال زیاد حضور مجسمه های بودا بوده است.

این تخت سنگ توسط بسیاری از باستان شناسان مورد بررسی قرار گرفته است و بسیاری آن را که از یک سنگ یکپارچه است، برای دوران بودایی می دانند.

میجریان باستان‌شناس انگلیسی اولین مسافر اروپایی بود که درباره معبد و استوپه بودایی ایبک در کتاب خود با نام افغانستان شمالی که در سال 1888 میلادی منتشر شد، اشاره کرد.این نویسنده غربی در کتاب خود از این بنای خاص با عنوان تخت رستم یاد و از واژه تخت رستم که از زبان مردم منطقه به آن رسیده است، استفاده می‌کند.

معروفترین داستان محلی که بین مردم جاری است داستان شاهنامه است. مردم بر این باورند که به گفته شاهنامه وقتی رستم با تهمینه دختر شاه سمنگان ازدواج کرد، برای هر یک از آن‌ها تختی ساختند اما رستم شبی برای خود سنگ بزرگی را تراشید و آن را به شکل تخت درآورد.تهمینه نیز اتاق‌های سنگی برای خود تراشید و مراسم عروسی رستم و تهمینه در محلی اتفاق افتاد که تهمنیه ساخته بود. مردم بر اساس این داستان این استوپه را تخت رستم می نامند.

تهیه کننده: 
رامک دهخدا
سرچشمه محتوی: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/762

افزودن دیدگاه جدید