جاذبه‌های گردشگری ایران

محله امیر چقماق (چخماق) (3) - آب انبار پنج بادگير و بقعه ستی فاطمه

محله امیر چقماق (چخماق) (3) - آب انبار پنج بادگير و بقعه ستی فاطمه  - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
اين آب انبار به دستور همسر امير جلال الدين چقماق شامی حاكم وقت يزد برای استفاده ی عموم مردم ساخته شده است، این جمله را در پاسخ پرسشی در مورد بنای پنج بادگیر یزد از یکی از ساکنان نزدیک آب انبار که به گفته سایر ساکنان محل فردی است که نسبت به این بنا آگاهی کاملی دارد می شنوی. اما واقعیت چیز دیگری است.

محله امیر چقماق (چخماق) (2) – تکیه امیر چقماق و بازار حاجی قنبر

محله امیر چقماق (چخماق) (2) – تکیه امیر چقماق و بازار حاجی قنبر - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
در مجموعه امیر چقماق همانطور که در جستار پیشین اشاره کردم، با ابهت ترین و چشم نواز ترین مجموعه تکیه امیر چقماق است. تکیه امیر چقماق بطور تقریبی، همزمان با مسجد مجموعه امیر چقماق ساخته شده است.

محله امیر چقماق (چخماق) (1) – مسجد امیر چقماق

محله امیر چقماق (چخماق) (1) – مسجد امیر چقماق- پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
شهر یزد از شهرهای کهن ایران زمین دارای میراث فرهنگی و بناهای بسیاری زیبایی است. شهری که در جهان به کوچه های کاه گلی اش معروف است و همگان به هنگام سفر به ایران برای دیدن این شهر کویری برنامه ریزی خواهند کرد.

مناره ی رهروان(راران) مناره ای با معماری متفاوت

اگر با ماشین از قسمت شمال شرقی اصفهان بیرون برویم، پس از طی شش کیلومتر به روستایی به نام رهروان یا راهروان یا راران برخواهید خورد که مناره ای در میان مزرعه های این روستا نظر را به سمت خود جلب می کند.

تكيه هفت تنان

تکیه هفت تنان
در شمال آرامگاه حافظ در دامنه کوه چهل مقام (کوه تخت ضرابی) باغی کوچک و زیبا قرار دارد. مکانی ساده اما زیبا. هنگامی که گام بر آن می نهید با هفت آرامگاه مواجه می شوید در صحن این مکان قرار دارند.

آرامگاه یعقوب لیث صفاری

یعقوب لیث صفاری
آرامگاه یعقوب لیث صفاری، که بین مردم بومی منطقه اسلام آباد، به بقعه شاه ابوالقاسم نیز معروف است، سالهای سال است که در قسمت شمال شرقی روستای شاه‌آباد در5 کیلومتری جاده دزفول - شوشتر در استان خوزستان قرار دارد.

باغ فردوس بهشت کوچک گمنام تهران

باغ فردوس و موزه سینما
باغ فردوس یکی از خانه های ارزشمند و تاریخی در بخش شمیرانات تهران و در یکی از محله های قدیمی منطقه به همین نام قرار دارد که از هنگام سلسله قاجار تا به امروز به جا مانده است. امروزه موزه سینما در درون این باغ جا خوش کرده است. موزه ای که برای بسیاری یادگاری از دوران کودکی و نوجوانیشان و تاریخی از فرهنگ ما در هنر سینما ایرانی است. جای دقیق باغ فردوس در خیابان ولی عصر بین سر پل تجریش و زعفرانیه می باشد.

مسجد نصيرالملك

شبستان غربی مسجد نصیر الملک
مجموعه نصيرالملك که در میان مردم بیشتر به نام مسجد نصیر الملک معروف است در محله گودعربان و خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی مسجد شاه چراغ می باشد، که شامل يك مسجد، يك خانه، يك گرمابه و يك انبار است که ساخت آن از سال 1292 تا 1304 هجری قمری به طول انجاميده است.

قلعه سلاسل

تصویری قدیمی از قعله سلاسل شوشتر
در ته یكی از كوچه های شهر شوشتر، دیواره ای در حال ریختن را می توان دید كه در لابه لای دیوارهای بی قواره بتنی و سیمانی امروزی با تلاش بسیار سعی در نشان دادن خود دارد. هنگامی كه از این حفره كه روزگاری درگاهی باشكوه برای دژی مستحكم و افسانه ای بوده است، بگذرید، وارد حیاطی بزرگ می شوید كه وسعت زمینش بیش از پیش شما را متحیر می سازد.

بازه هور از چهارتاقی تا آغاز گنبد سازی

چهاراطاقی بازه هور
در 75 کیلومتری مشهد به تربت حیدریه، بنایی سرپا ایستاده است که البته درارتفاع بالایی قرار ندارد، اما شاید برای معماران و باستان شناسان جالب باشد. بنایی به نام بازه هور، که بسیاری بر این باورند کهن ترین بنای موجود درخراسان محسوب می گردد. سبک معماری و شیوه ساخت این بنا شباهت زیادی به چهارتاقی استوار نیاسر کاشان دارد، اما نوع مصالح این دو بنا با یکدیگر فرق می کند اما در یک نگاه ساده به جرأت می توان گفت این دو بسیار به یکدیگر شبیه می باشند. جالب آنکه ساخت هر دو بنا ازنظر معماری در دوره خود بسیار پیچیده بوده است، بخصوص ساخت گنبد آنها.

صفحه‌ها