3PL چیست و آیا شرکت های حمل و نقل ایرانی برای آن آماده هستند؟

شناسه محتوی: 
161128217
واحد گزارش خبری تارنمای ایران چهار راه:
3PL واژه است که به چند وقتی است بحث آن در سرتاسر دنیای حمل و نقل و لجستیک بسیار به گوش می رسد.
3 پی ال

بطور ساده 3PL  مخفف  third-party logistics providerکه به زبان ساده یک شرکت  واسطه ای وجود دارد که با کلیه شرکت های حمل و نقل، دارای انبار و خدمات گمرکی بصورت مجزا قرارداد می بندد و خدمات یکپارچه ای از اینها را به شرکت های تولیدی و واردات و صادرات ارائه می نماید. این شرکت می تواند خود یک شرکت حمل و نقل نیز باشد، اما باید سیستم های زیر را در درون خود داشته باشد. در حقیقت شرکت های تولیدی مجموعه خدمات اصلی انبارداری، عملیات یکپارچه سازی و پیوستگی کار حمل تا تحویل و انبارداری را برون سپاری نموده به شرکت واسطه ای که همه این موارد را یکجا ارائه می نماید، این وظایف را می سپارند.

مواردی که یک ارائه دهنده 3PL در اختیار دارد به شرح زیر است که هر کدام تعریف خاصی دارند:

عملیات یکپارچه سازی (Integrating operations)

انبارداری (Warehousing)

خدمات حمل و نقل (Transportation services)

انتقال حمل بدون انبار کردن کالا (Cross-docking)

مدیریت انبارداری (Inventory management)

بسته بندی (Packaging)

فراباروری (Freight forwarding)

کشورهای مدرن در زمینه حمل و نقل به سمت اینگونه قراردادها پیش می روند و گاه قراردادهایشان با شرکت هایی که نیاز به این خدمات دارند تا دو سال نیز ادامه دارد. در بازاریابی آینده حمل و نقل بازاریابان سیستم 3PL بسیار موفق هستند زیرا مشتریانی را برای شرکت می آورند که تا یک سال کمیسیون یا همان پورسانت در زبان تجاری را برای آنها به ارمغان می آورد و آنها فرصت دارند تا مشتریان بیشتری را با پورسانت های مستدام بیشتری برای خود و شرکتشان داشته باشند. در واقع یک بازاریاب 3PL چندین سرویس را در یک بسته به مشتریان برای یک بازه بیش از یکسال می فروشد و این یعنی تحولی بزرگ در بازاریابی حمل و نقل و تبدیل آن از خرد به کلان.

3PL اکنون 5 سالی از عمرش در حمل و نقل می گذرد اما در کشور ما هنوز بطور کامل این بحث رخ نداده است و هرچند هنوز این مبحث در کشور ما جای باز نکرده بحثی به اسم 4PL وارد بازار جهانی شده است. اینها فاصله شرکتهای حمل و نقل ما را با دانش روزدنیا نمایش می دهد و می بایست به زودی خواه ناخواه همراه این جریان شوند وگرنه از گردونه رقابت ها به زودی توسط رقبای خارجی کنار زده می شوند.

در نوشتار بعدی سعی می کنم بیشتر بحث 3PL را باز کنم و مقایسه ای هم با 4PL داشته باشم و مشکلاتی که کشور ما شوربختانه با آن برای رسیدن به این سیستم ها دست به گریبان است را بیشتر واکاوی نمایم.

سرچشمه گزارش: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل و گردشگری
تهیه کننده گزارش: 
کاوش ساعی
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/217

افزودن دیدگاه جدید