کشتیرانی ایران، خطوط کشتیرانی جهان را شوکه کرد

شناسه محتوی: 
161214239
واحد گزارش خبری تارنمای ایران چهار راه:
9 دسامبر، دفتر مرکزی کشتی سازی هیوندایی کره جنوبی، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، نخستین قرارداد خرید اقیانوس پیماهای بزرگ پیکر خود که در میان خطوط کتشیرانی به مگا کشتی معروف است را، امضا کرد.

این خریدهای بزرگ ایران، پس از قراردادها و توافق های خرید هواپیما از شرکت هایی بزرگ هواپیماسازی همچو بوئینگ و ایرباس که خطوط هوایی خاورمیانه بخاطر پیشینه قدرتمند ایران ایر، نگران کرده است، نشان می دهد که عزمی راسخ در صنعت حمل و نقل ایران ایجاد گردیده  و بالاخره امیدواری هایی ایجاد شده که در وزارت راه و شهرسازی، سیاست گذاران حمل و نقل ایران به جایگاهی رسیده اند که قرار گرفتن کشور ایران در یک منطقه بسیار استراتژیک و همسایه کشورهایی با دسترسی محدود به دریا و توسعه نیافته  یا در حال توسعه، می تواند فرصت بزرگی برای درآمد زایی از این صنعت بصورت ترانزیت و استفاده از بندرگاهها و خطوط کشتیرانی ایران باشد. پتانسیلی که سالهای سال در حال هدر رفتن بود و اکنون شاید بتوان آن را دوباره زنده کرد.

کشتیرانی ایران پس از غیبتی طولانی به دلیل تحریم های بین المللی، با امضای خرید کشتی های بزرگیک هشدار بزرگ برای سایر خطوط کشتیرانی جهانی ارسال کرد و یک گام بلند در جهانی شدن و کسب جایگاه پیشین و حتا بالاتر از جایگاه پیشین خود برداشته است. خرید چهار کشتی با ظرفیت هر کدام 14500 کانتیر 20 فوت، کشتیرانی ایران را به صدر اخبار کشتیرانی های بزرگ جهان تبدیل کرد.

این سفارش در حالی صورت گرفته است که بازار کانتینری جهان در رکود به سر می برد و زمان برای سفارش این کشتی ها با توجه به رکود جهانی و لغو برخی سفارش ها به کشتی سازها، زمانی مناسب بود که ایران را در موضع قوی چانه زنی با کشتی سازهای جهانی قراردهد.

اما خطوط کشتیرانی های جهانی که در سوگ از دست دادن یکی از بزرگان خود یعنی کشتیرانی هانجین بودند و در حال تحلیل ورشکستگی این کشتیرانی بودند، ناگهان در اوج نگرانی خبر شکل گیری کشتیرانی بزرگی با خریدهای بزرگ، خبر ناگواردوم برای خطوط کشتیرانی ها محسوب می شد. هر چند در برخی تحلیل های آنها دیده می شود که آنها عدم به روز بودن شرکت کشتیرانی ایران با دانش روز مدیریت بازارهای جهانی و مدرن نبودن نرم افزارهای مدیریت کشتیرانی بین المللی و کمبود نیروی انسانی متخصص برای انجام امور فنی و مدارک بین المللی در مقیاس جهانی، از نکاتی بر می شمارند که ممکن است سبب ناکامی این کشتیرانی شود.

از سوی دیگر کشتیرانی ایران، در نخستین گام خود برای ورود به بازارهای جهانی در حال گفتگو با شرکت کشتیرانی CMA CGM است که بتواند ظرفیت کشتی های خود و مسیرهای دریایی خود را با این کشتیرانی بزرگ جهانی به اشتراک بگذارد. شرکت کشتیرانی CMA CGM که خود در یک اتحاد بین المللی کشتیرانی به نام اتحاد اقیانوس 3 (OCEAN THREE) قرار دارد که این اتحادیه از شرکت های کشتیرانی CMA CGM, UASC, COSCO Shipping تشکیل شده است، نیز تمایل به پیوستن ایران به این اتحادیه با اشتراک گذاری کشتی و ظرفیت بندری ایران دارد تا بتواند در برابر رقیبان خود در رتبه نخست حمل و نقل جهانی رقابت نماید.

بر اساس آنالیز خطوط دریایی موسسه معروف آلفا لاینر،پس از تحویل کشتیهای بزرگ به کشتیرانی ایران، 58000 کانتینر به ظرفیت کنونی کشتیرانی ایران اضافه خواهد شد و ظرفیت این کشتیرانی را به 157867 واحد کانتینری خواهد رساند. کشتیرانی ایران بدون دریافت این کشتی های بزرگ، 20 امین کشتیرانی بزرگ جهانی است. بیگمان با این سفارش جایگاه و رتبه این کشتیرانی تغییر فاحشی خواهد کرد.

محمد سعیدی، مدیرعامل شرکت کشتیرانی ایران، سال گذشته اعلان کرده بود که قصد دارد با خرید کشتی های نو، 579000 واحد کانتینری (واحد شمردن ظرفیت کشتی های کانتینر کانتینر 20 فوت می باشد) به ظرفیت این خط کشتیرانی بیافزاید.

کشتیرانی ایران در یک اعلامیه شک برانگیز پس از امضای قرار داد خرید کشتی های مذکور، اعلان کرده است که این نخستین سفارش این شرکت کشتیرانی پس از تحریم ها می باشد. این بیانیه شرکت های سازنده و خطوط کشتیرانی جهانی را در انتظار نگه داشته است که آیا کشتیرانی ایران ممکن است سفارش های بیشتری به سایر سازندگان کشتی داشته باشد؟ در اینصورت آنها باید منتظر رقیبی باشند که در تسخیر بازارهای جهانی تصمیم خاصی گرفته است.

کشتی های سفارش داده شده ایران، 366 متر طول، 48.2 عرض و 29.9 متر آبخوری دارند. کشتیرانی ایران می گوید همه کشتی ها تأیید سازمان کشتیرانی بین المللی معروف به IMO را دارا می باشند و آخرین استانداردهای این سازمان که استادارد درجه 3 می باشد با حداقل انتشار اکسید نیتروژن را کسب کرده اند.

گرچه ایران با خرید این کشتی ها، از نظر توان و ظرفیت خود را هم شانه بزرگان خطوط کشتیرانی جهانی قرار می دهد، اما ایران اکنون نیاز به توسعه بنادر خود دارد. بنادری که در بهترین حالت توان پذیرش کشتی با 12000 کانتینر را دارا می باشند. چالشی که هم دوش با خرید انبوه هواپیماهای مدرن توسط شرکت های هوایی ایران، فرودگاههای ایران را نیز شامل می شود.

سرچشمه گزارش: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهار راه
تهیه کننده گزارش: 
کاوش ساعی
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/239

افزودن دیدگاه جدید