چگونگی رفتار سازمانی و تجاری با یک شرکت بارفرآور(فورواردری)

شناسه محتوی: 
1910021350
واحد گزارش خبری تارنمای ایران چهار راه:
یکی از گره های مشترکی که بین بازرگانان، شرکت های تجاری و حتا شرکت های حمل و نقل و ترابری که محموله ها را برای حمل به یکدیگر می سپارند، وجود دارد مجموعه رفتارها و کارهایی که در قبال یک شرکت بارفرآوری ( فورواردری) می بایست انجام دهند. گاه در نگاهی گذرا و بر روی کاغذ این کارهای بسیار ساده ارزیابی می شود و برخی ماهیت این شرکت ها را نیز با کارهایشان بر روی کاغذ زیر سوال می برند، اما در عمل اینگونه نیست.
چگونگی رفتار سازمانی و تجاری با یک شرکت بارفرآور(فورواردری)- پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

در این نوشتار سعی داریم تعدادی ازنکاتی که در مواجهه و انتخاب یک شرکت بارفرآورمی بایست دقت شود را شفاف توضیح دهیم تا مراجعه کنندگان به این شرکت نوع رفتار سازمانی و تعریف کاری خود از این دست شرکت ها را بهتر بشناسند. اگر شما شرکت بارفرآورهستید، بد نیست برای افزایش آگاهی طرف های کاری خودتان، این نوشتاررا برایشان ارسال نمایید تا آکاهتر از پیش با شما مراوده خود را انجام دهند.

شرکت های بارفراور یکی از متداول ترین شرکت های درگیر درحمل و نقل بین المللی برای استفاده تجاری و شخصی است. شرکت های بارفرآور، کالا را از یک محل به محل دیگری با استفاده از طیف وسیعی ازمسیر و روشهای حمل، از جمله حمل و نقل هوایی، دریایی، جاده ای و در برخی موارد ، حمل و نقل ریلی جابجا می کنند. روند حمل و نقل ممکن است در نظر اول برای بسیاری پیچیده و دلهره آور به نظر برسد، به خصوص اگر با روند حمل و نقل کالا آشنا نباشید و متخصص امر نباشد، اما در این نوشتار سعی کردیم در سیزده بند، با نگاهی اجمالی فهرستی را ترتیب دهیم که بتواند آگاهی شما را در مورد حمل و نقل کالایتان بیشترنماید و به شما کمک می کند تا دریابید چگونه می توانید با رعایت نکاتی کمک کنید تا شرکت بارفرآور خدمات بهتر و مطمئن تری ب شما ارائه نماید خدمات نمایید.

  1.   شرکت بار فرآور چیست:

یک شرکت بارفرآور( فورواردری) مسئولیت حمل و نقل کالا بین یک مبدا و مقصد دیگر را بر عهده دارد. شرکت های بارفرآور متخصص در تنظیم کل مراحل برای حمل و نقل یک محموله ، از انبارداری گرفته تا حمل و نقل کالاها، می باشند. آنها به عنوان واسطه ای در اجرای حقیقی حمل و نقل و خدمات حمل و نقل عمل می کنند و برای مذاکره و توافق در مورد قیمت و ایمنی در حین حمل کالا با دانشی که در این روند دارند توانمند هستند که در مورد اقتصادی ترین، مطمئن ترین و سریع ترین مسیر، با حمل کننده های مختلف ارتباط برقرار می کنند و سپس تصمیم گیری می نمایندو تصمیم شان را در قالب قیمت، زمان بندی و تضمین هایی به شما ارائه می نمایند.

      2.بارفرآورها مسیرهای مطمئنی برای صادرات و واردات کالا

واردات یا صادرات یک کالا بصورت عملی با حمل و نقل، واقعیت می یابد و این روند می تواند بسیار استرس زا و به دلیل درگیری با سازمان ها و قوانین کشورهای گوناگون دردسرساز باشد که بهترین راه کاهش این استرس ها استفاده از شرکت های بارفرآوری امروزی می باشد.

     3. فهرست توانمندیهایی که یک شرکت بارفرآور باید داشته باشد

شرکت های بارفرآور امروزی می بایست مجموعه کاملی از توانمندیهایی که در زیر فهرست شده باشد را داشته باشند. توانمندی و امکانات زیر می تواند در شرکت بارفرآور موجود باشد یا بصورت برون سپاری به سایر شرکت های مربوط سپرده شده باشد. شرکت بارفرآوری که همه این فهرست را در درون شرکت خود جای داده باشد، شرکت بارفرآور مادر یا کامل خطاب می شود و شرکت های بارفرآوری که همه این امکانات را ندارند ولی با ارتباط با شرکت های دیگراین توانمندی را برای خود ایجاد کرده اند شرکت های متوسط و شرکتی که هنوز بخش هایی را ندارد، کوچک و در حال توسعه ارزیابی می شوند.

این فهرست عبارت است از:

ترخیص کالا از گمرک برای صادرات و واردات

تهیه و بررسی اسناد بین المللی صادرات و واردات

بسته بندی

مدیریت موجودی انبار

       4. شرکت های بارفرآور سبب سود دهی شرکت های تجاری می شوند

امروز دیگر شرکت های دنیا و تولیدی ها در فکر فروش کالا و بعد ترک مشتری نیستند، بلکه مشتری برای آنها در حکم خریدار دوم، تبلغاتچی کالای آنها و مشخص کننده نقص های کالا و سرویس آنها هستند، در نتیجه روش بررسی مشتری و رفتارهایش سبب افزایش تخصص های مورد نیاز برای شرکت های تولیدی، توزیع کننده، دلال های مدرن شده است و در این میان این شرکت ها جهت زمان بیشتر و بررسی تخصصی تر به کمک شرکت های تخصصی تر در این حوزه ها نیاز دارند. در این میان وظیفه ارسال صجیح و درست کالا به همراه برنامه ریزی زمان و قیمت مناسب در حمل بر عهده شرکت های بارفرآورمی باشد. این شرکت ها در سود دهی شرکت های تجاری نقش بزرگی دارند.

      5.شرکت های بارفرآور مسئولیتی در تأخیرها ندارند

شرکت های بارفرآور مسئولیتی در تاخیرحمل و نقل را ندارند. این تأخیرها بیشتربه دلیل بدی آب و هوا، خرابی وسیله حمل کننده، تأخیر در بندر یا تغییرات غیرقابل پیش بینی مسیر اتفاق می افتند. اگرچه تأخیرهای مکرر حمل و نقل می تواند نگران کننده باشند، اما مهم این است که به یاد داشته باشید این اتفاق ها ازنظر شرکت بارفرآوری که با شما قرارداد دارد، دور نمی ماند و آنها در تلاش هستند تا هر مشکلی را با امکانات در دسترس در اسرع وقت برطرف کنند.

      6.با شرکت بارفرآور خود رابطه خوبی داشته باشید

شرکت بارفرآور جدای کار شما نیست، بخشی از کار شماست و بارهای گرانبهای شما را حمل می کند، پس تا می توانید با آنها در رابطه باشید و مانند عضوی از شرکت خود حتا مشکلات و دل نگرانیهای خود در رساندن به موقع کالاها را با آنها مطرح کنید.

      7.مدارک خود را با شرکت بارفرآور خود مرور کنید

تمامی مدارک تجاری مورد نیاز کالای خود را با شرکت بارفرآور خود باید چک کنید، آنها مطلع هستند که شما چه مدارکی را بر پایه قوانین مقصد و مبدا بر پایه نوع حمل تان نیاز دارید و نحوه تنظیم و پیگیری آنها را به شما گوشزد می کنند.

       8.محدودیت های خاص برای برخی محصولات

اگر محدودیت های ارسالی کالاها از یک کشور به یک کشوردیگر را کناری بگذاریم برخی مواد هستند که به دلیل نوع ماهیتشان، روش های حمل و استانداردهای خاصی را می طلبند و شرکت های بارفرآور بر اساس نوع تخصصشان در حمل برخی از آنها اینگونه کالاها را می پذیرند. پس همیشه شرکت بارفرآوری که بر می گزینید، نباید بار شما را خودش حمل نماید و ممکن است در حمل بارهای خاص شما از شرکت های دیگری که مجوزها و تخصص های خاصی دارند یاری بگیرد. برخی اقلامی که دارای چالش ها و محدودیت هایی در حمل هستند به شرح زیر می باشند:

کالاهای خطرناک (از جمله مایع، جامد و گازهای قابل اشتعال و مواد سمی)

مواد مخدر (نسخه و مواد اولیه برای تولید دارو)

موارد فاسد شدنی (به استثنای مواردی که تحویل حمل سریع ویژه)

اشیاء تیز و اسلحه ها

حمل دام و طیور زنده

   9.توانایی های شرکت بارفرآور خود را بشناسید

حتا اگر به برخی از این خدمات نیاز ندارید، از توانمندی شرکت بارفرآور خود آگاه باشید و خدمات تکمیلی آنها را نیز شناسایی کنید. خدماتی مثل حمل کالای خطرناک، انبارداری، حمل حیوان زنده و.... این موارد برای آینده ممکن است به کار شما آید.

   10.شش مرحله مبدا تا مقصد

برای اینکه کالای شما از مبدا به مقصد برود در کاملترین حالت یک حمل که متشکل جابجایی محموله از انبار شما تا انبار مشتری می باشد، شش مرحله پیش روی هست:

  1. ترابری صادرات - انتقال کالا ازمحل اصلی آن به انبار حمل و نقل کالا که می تواند انبار شرکت بارفرآور هم باشد.
  2. ترخیص کالا از گمرک صادرات - کالاها برای ترک کشور مبدا خود، می بایست توسط گمرک با مدارک ارائه شده توسط شما ترخیص گردد.
  3. خدمات لازم دیگر در مبدا - تخلیه ، بازرسی و بررسی کالا تا محموله شما از نظر اسناد و ماهیت واقعی آن تطابق داشته باشد.
  4. ترخیص کالا از گمرک واردات - مدارک گمرکی لازم در مقصد که بر پایه آن محموله شما توسط مقامات گمرکی کشور مقصد بررسی شود.
  5. ترابری در مقصد - انتقال محموله پس از رسیدن به مقصد و پایان تشریفات گمرکی در مقصد که ، از جمله انتقال به انبار واردات می باشد که می تواند انبار شرکت بارفرآور طرف قرارداد با شرکت بارفرآوردر مبدا باشد.
  6. انتقال نهایی کالا - انتقال محموله از انبار واردات به مقصد نهایی که انبار مشتری می باشد.

     11. اسناد مورد نیاز برای صادرات و واردات

حمل و نقل کالا نیازمند مجموعه ای از اسناد رسمی از طرف صادر کننده و کشورصادرکننده می باشد که فهرست زیر بر اساس قوانین کشورهای شاید تاحدودی تغییر کند اما مدارک مورد نیاز خارج از این فهرست نیست:

فاکتور تجاری

قرارداد بارگیری یا همان بارنامه

گواهی مبدا

گواهی بازرسی

مجوز صادرات

فهرست کالاهای صادرات

ضروری است که تمام این اسناد به منظور اطمینان مشتریان شما در رسیدن بدون دردسر در مقصد، بطور شفاف و یکسان بر اساس نوع محموله شما تهیه گردد که شرکت بارفرآور شما در این بخش می تواند بسیار شما را یاری نماید.

     12.قدرت شبکه شرکت بارفرآور خود را دست کم نگیرید

توانمندی که یک شرکت بارفرآور بر اساس نوع تخصص خود در حمل محموله ها دارد را دستکم نگیرید. یک شرکت بارفرآور مجموعه ای از وسایل و روش های جایگرین را دارد تا بتواند ریسک ها و مشکلات ناگهانی که در حین حمل کالا پیش می آید را بر طرف نماید. بی شک شبکه قوی که یک شرکت بارفرآور دارد توسط شما نمی تواند تهیه شود، پس از سپردن کالای خود به یک شرکت بارفرآور ابایی نداشته باشید.

     13.آیا کالای شما نیازبه حمل تخصصی دارد؟

برخی از شرکت های بارفرآوری متمرکز بر ترابری یک نوع خاصی از محموله ها هستند ، در حالی که برخی از شرکت های دیگر کالاهای مختلفی را می پذیرند. پیدا کردن یک شرکت بارفرآوری که در حمل و بارگیری و تخلیه آنچه را که می خواهید حمل کنید تخصص داشته باشد بسیار مهم است. انجام تحقیقات قبل از انتخاب یک شرکت لجستیکی که بتوانید اطمینان نمایید که کالاهای شما را به روشی مقرون به صرفه و ایمن به مقصد نهایی برساند، کاری هست که با چندین بار سعی و خطا به آن دست خواهید یافت.

سرچشمه گزارش: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل و گردشگری ایران چهارراه
تهیه کننده گزارش: 
کاوش ساعی
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1350

افزودن دیدگاه جدید