چهارپارامتری که شرکت های فورواردری درقرارداد با شرکتهای حمل اقیانوسی باید بدانند

شناسه محتوی: 
1804291119
واحد گزارش خبری تارنمای ایران چهار راه:
امروز در عرصه حمل و نقل بین المللی، شرکت های بارفرآورها که در بحث زنجیره تأمین بطور حرفه ای وارد شده اند قراردادهای سالیانه برای مسیرها حمل و نقل خود با شرکت های کشتیرانی یا بعبارتی حامل های اقیانوسی منعقد می نمایند.
چهارپارامتری که شرکت های فورواردری درقرارداد با شرکتهای حمل اقایانوسی باید بدانند - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

اکنون در بازه فصل قراردادهای 2018-2019 در سرتاسر دنیا هستیم وبجاست که چهار نکته را با توجه به تجربه های پیشین در ذهن خود داشته باشیم تا قراردادهای موفقی را منعقد نماییم.

1- تجربه کابوسی به نام ورشکستگی هانجین را فراموش نکنید.
کشتیرانی هانجین با ورشکستگیش شوک عظیمی به بسیاری از بارفرآورها و زنجیره های تأمین وارد کرد. با اعلان ورشکستگی تمام دارایی های این شرکت اعم از کشتی های غول پیکر و کانتینرهای خالی و حامل بار این شرکت بعنوان دارایی ها در بنادر اروپا و آمریکا مصادره گردید زیرا اپراتورهای بندرگاهی و دولتی مطمئن نبودند این دارایی ها کفاف بدهی های هانجین را بدهد، از این روی شروع به غنیمت گیری نمودند. در این میان کالایی ارسال نمی شد و قیمت ها نامعلوم و بسیار از شرکت های بارفرآور ضررهای کلانی را متحمل شدند. وقتی مروری بر قراردادهای بین هانجین و بارفرآورهایی که با آن کار می کردند می کنیم، در می یابیم که هانجین قیمت های بسیار رقابتی به این مشتریان داده است و این به ما نشان می دهد که باید با مطالعه، به روز بودن، از مشکلات و دغدغه های کشتیرانی ها آگاه باشیم ویادآور شویم همیشه قیمت خوب و بسیار پایین نوید سود خوب به شما را نمی دهد و می بایست وضعیت حامل اقیانوسی نیز در بازارجهانی زیر نظر باشد.

2- شرکت های کشتیرانی مستقل و اتحادیه هایشان را دقیق زیر نظر بگیرید
​همانطور که پیش بینی کرده بودیم اتحادیه TSA سال پیش منحل گردید.شاید کار کردن با اتحادیه های کشتیرانی دامنه کاری شما را بسیار وسیع می کند اما این نباید دلیل شود که شما شرکت های کشتیرانی مستقل را نبینید و به اتحادیه ها اتکا کنید. شما می بایست کشتیرانی ها را هم بطور مستقل و هم در غالب اتحادیه هایشان بررسی کنید. انحلال یک اتحادیه یعنی قطع شدن بسیاری از مسیرها از نیمه مسیر که کشتیرانی دیگری در اتحادیه محموله شما را در آن مسیر طولانی حمل می کرده است. سعی کنید همه تخم مرغهایتان را در سبد یک اتحادیه یا کشتیرانی نگذارید و تلاش نمایید که بطور متناسب برپایه وضع درآمدی شرکت، محموله های خود را با سودهای متغیر بین آنها تقسیم کنید.

3- فصل های اوج گیری قیمت ها را در نظر بگیرید
​بیشترین تغییر قیمت حامل های اقیانوسی، قیمت سوخت می باشد. پارسال افزایش قیمت داشتیم در این بخش و این افزایش قیمت بر روی نرخ ها نیز فشار وارد می کرد. پیش بینی می شود سال آینده نیز افزایش هایی را درست مطابق با نمودار تغییر قیمت سوخت بر اساس فصل بدون ر نظر گرفتن ریسک های خاص منطقه ای داشته باشیم. در قراردادهایتان با کشتیرانی ها سعی نمایید بر روی یک میانگین قیمت با بیشترین قیمت سال گیش و کمترین قیمت امسال توافق کنید و در صورتیکه قیمت از بیشترین قیمت توافق بالاتر یا از کمترین قیمت برای مدتی پایین تر رفت، با در نظر گرفتن بندی در این بخش، درهای مذاکره مجدد را برای خود باز بگذارید. یادآوری می کنم که حمل کننده های اقیانوسی همیشه در همه حال از اینکه قیمت ها و هزینه ها سبب شده سود خوبی نکنند نالان هستند اما این نمایانگر فروش گران به شما نیست و باید برای فظ شما سعی نمایند یاری کنند تا بحران های مالی جهانی را با کمک یکدیگر پشت سر بگذارید.

4- فناوریهای نرم افزاری و آماری را جدی تر بگیریم
آمارها را مطالعه نمایید، بجای آنکه سعی کنیم از ورود فناوری به دلیل عدم تسلط خودمان جلوگیری کنیم باید سعی کنیم که فناوری را به کار بگیریم و خوب بیاموزیم. باید بتوانیم با فناوری که حامل ها برای ساخت بارنامه بصورت الکترونیکی توسط مشتری پس از گرفتن قیمت در تارنمای کشتیرانی ها تدارک دیده اند به درستی کار کنیم تا سرعت و دقت کار افزایش یابد. پایه های فراگیری کارکرد را محکم بگذارید. در آینده این توانمندی شما در قراردادها بروز خواهد کرد با این عنوان که شما بارفرآور کم دردسری برای یک خط کشتیرانی خواهید بود و آنها تمایل دارند با شما کار کنند.

این چهار نکته را در ذهن در هنگام عقد قرارداد با کشتیرانی های مورد بحث خود در حمل و نقل دریایی در نظر بگیرید تا در حاشیه امنیت بالاتری قرار گیرید.

سرچشمه گزارش: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
تهیه کننده گزارش: 
کاوش ساعی
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1119

افزودن دیدگاه جدید