پروژه های ریلی ایران کماکان با گشایش زمانی نامعلوم

شناسه محتوی: 
1909121344
واحد گزارش خبری تارنمای ایران چهار راه:
توسعه و رشد راه آهن ایران درروزهای نخست دولت اول حسن روحانی، بخصوص بعد از برجام شتاب خیلی خوبی گرفته بود و محل رفت و آمد بزرگان سازنده این صنعت در دنیا بود.
پروژه های ریلی ایران کماکان با زمان گشایش نامعلوم - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل و گردشگری ایران چهارراه

اما درست برعکس آن دوران،  در دو سال اخیر این شتاب کاهش یافته و بسیاری از پروژه‌های توسعه ریلی ایران با تاخیرچندین ساله ای روبه‌رو شده‌اند که گاه بهره اقتصادی پروژه را نیز زیر سوال می برد.

سعید رسولی، مدیرعامل شرکت راه‌آهن ایران، از راه‌اندازی قطار سریع‌السیر تهران اصفهان تا چهار سال آینده خبر داده و گفته است: پیش از این، سرعت این قطار از ۳۰۰ کیلومتر به ۲۵۰ کیلومتر کاهش یافته بود که با دستور وزیر مقرر شد حداقل سرعت این قطار ۳۰۰ کیلومتر باشد.

این خط ریلی قرار بود با همکاری شرکت‌هایی از اروپا مانند فرانسه و آلمان توسعه یابد، اما پس از خروج آمریکا از برجام این شرکت‌ها ایران را ترک کردند و گشایش این پروژه با تاخیر چند ساله روبه‌رو شد. پس از خروج شرکت‌های اروپایی ایران شروع به همکاری با شرکت‌های چینی برای توسعه راه آهن کرد.

در همین راستا برخی خبرها از منتفی شدن این پروژه منتشر شده بود، که در واکنش به این گزارش‌ها سعید رسولی گفته است:چنین چیزی صحت ندارد چرا که این پروژه به صورت کلی حدود ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و عملیات خاکی زیرسازی آن نیز بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

اما بزرگترین چالش راه آهن ایران، ماهیت ساخت راه آهن است که پروژه های آن و زیر ساخت هایش بسیار هزینه بر هستند و با توجه به تحریم ها علاوه برترک شرکت‌های غربی، نبود بودجه نیز پروژه ها را تأخیر می اندازد.

پیش‌تر امیر بهادر عبدالمحمدی، مجری قطار سریع‌السیر اصفهان–تهران، گفته بود: کل پروژه قطار سریع‌السیر اصفهان-تهران نیازمند ۴۴ میلیارد یوان (واحد پول چین) اعتبار است که ۱۴ میلیارد یوان آن تامین شده و با تامین بقیه اعتبارات، این پروژه قابل انجام می‌شود.

بر اساس جدیدترین گزارش منتشر شده از سوی وزارت راه و شهرسازی در حوزه ریلی، طی شش سال گذشته بیش از ۱۱۰ لوکوموتیو به خطوط ریلی اضافه شده است اما بر اساس اهداف تعیین‌شده، این وزارتخانه، باید تا پایان سال جاری بیش از ۸۵۰ لوکوموتیو و واگن باری به ناوگان ایران اضافه شود و این بیانگر فاصله زیاد تا تعریف پروژه است.

حمل‌ونقل ریلی در دهه‌های گذشته سهم اندکی را از حمل‌ونقل داخلی ایران به خود اختصاص داده است.بر اساس آمارهای موجود، در سال ۹۶ حدود ۳۰ میلیون تن کالا در داخل کشور از طریق راه آهن جابه‌جا شده است که عمده آن نیز به کالاهای حجیم و فله‌ای اختصاص داشته است بخصوص در موارد ی مانند مواد اولیه معادن، سیمان، غله. اما همین بارها نیزهمانند سال‌های گذشته در مقایسه با عملکرد بخش جاده‌ای تنها درصدی اندک از کل حمل‌ونقل داخلی بوده است.

شرکت راه آهن ایران اعلام کرده است سهم ریل از ترانزیت کالا در سال گذشته حدود ۱۵ درصد بوده و امسال طی ماه‌های گذشته با کاهش حدود ۵ درصدی مواجه شده است.این در حالی است که ایران با راه‌اندازی ۱۶۰ کیلومتر خط ریلی، می‌تواند مسیر استراتژیک ترانزیت شمال و جنوب را با قدرت فعال کند.

یک حلقه مفقوده‌ در کریدور ترانزیتی شمال، جنوب در حوزه رشت-آستارا است و اگر این پروژه ریلی ۱۶۰ کیلومتری به بهره‌برداری برسد، راه جدیدی برای ترانزیت کالا در ایران برای همسایگان شمالی و قدرت های نوظهور اقتصادی مانند هند و چین گشوده خواهدشد.

برای تکمیل کریدور شمال-جنوب تفاهم‌نامه سه‌جانبه‌ای بین ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه امضاء شده و بر این اساس جمهوری آذربایجان ۷۰ درصد تامین مالی پروژه ریلی رشت-آستارا را برعهده گرفته‌است. مسیر شمال به جنوب قرار است بندر عباس را به شهر مرزی آستارا در آذربایجان و از آنجا به روسیه و بندر پوتی در گرجستان وصل کند. کل این کریدور به استثنای قطعه خط آهن رشت آستارا آماده شده است و ایران کماکان بخاطر این محدوده ریلی نمی تواند از این مسیر بهره برداری اقتصادی را نماید.

در حال حاضر برای انتقال بارهای ترانزیتی بین‌المللی از هلسینکی فنلاند به اقیانوس هند، ۴۵ روز زمان نیاز است. اما در صورت بهره‌برداری از مسیر شمال به جنوب ، زمان انتقال کالا به ۲۱ روز کاهش پیدا می‌کند که این به راحتی سهم ایران را از نظر اقتصادی در راه آهن چشم گیر می کند.

سرچشمه گزارش: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل و گردشگری
تهیه کننده گزارش: 
هوشنگ میرمطهری
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1344

افزودن دیدگاه جدید