هند، افغانستان و چین واسطه عدم تحریم چابهار شدند

شناسه محتوی: 
1811081302
واحد گزارش خبری تارنمای ایران چهار راه:
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۵ آبان اعلام کرد که توسعه بندر چابهار ایران از تحریم‌های آمریکا معاف شده است.
هند، افغانستان و چین واسطه عدم تحریم چابهار شدند - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

هند مسئولیت توسعه بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان را بر عهده دارد و همراه با افغانستان امیدوار است که با دور زدن پاکستان و استفاده از مسیری کوتاه‌تر تجارت کالا انجام دهند. این تجارت شامل کشورهای آسیای میانه نیز می‌شود.هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، می‌گوید که مایک پمپئو وزیر خارجه اعلام کرده است که پروژه چابهار به خاطر کمک به توسعه اقتصادی افغانستان از تحریم‌ها معاف شده است.
افغانستان امیدوار است که با راه‌اندازی بندر چابهار، بتواند کالاهای مورد نیاز خود را بدون استفاده از خاک پاکستان وارد کشور کند.
هند نیز که روابط پرتنش و مشکلات ارضی با پاکستان دارد، توسعه بندر چابهار را بر عهده گرفته و امیدوار است که از این طریق بدون نیاز به پاکستان روابط تجاری خود را با افغانستان و کشورهای آسیای میانه گسترش دهد.​
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفته که پروژه خط آهن چابهار‌ به افغانستان نیز برای انتقال کالاهای مجاز مانند مواد غذایی و دارو از تحریم‌ها معاف است. موافقتنامه تاسیس خط آهن بین ایران، هند و افغانستان در خرداد ۱۳۹۵ امضا شد. این خط آهن از چابهار آغاز شده و پس از گذشتن از زاهدان به مرز افغانستان (زرنج) می‌رسد.
به غیر از مشکلات هند و افغانستان با پاکستان، فاصله حمل کالا از هند به افغانستان از مسیرهای کنونی مانند بندر کراچی پاکستان یا بندر عباس ایران بیشتر و هزینه انتقال کالا نیز متعاقبا بالاتر است.مقامات افغانستان قبلا اعلام کرده بودند که هزینه انتقال هر کانتینر کالا از مسیر چابهار‌ به افغانستان، حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار کمتر از مسیرهای بندر کراچی یا بندرعباس خواهد بود.
اواخر سال پیش شبکه طلوع افغانستان گفته بود دولت ایران برای ۱۶۵ شرکت افغان به منظور سرمایه‌گذاری و فعالیت در منطقه تجاری آزاد بندر چابهار، مجوز فعالیت صادر کرده است.
هند پیش از این حدود ۱۰۰ میلیون دلار برای ساخت یک جاده ۲۲۰ کیلومتری در غرب افغانستان برای ارتباط با بندر چابهار هزینه کرده بود و برای توسعه بندر چابهار نیز قرار بود ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کند که بخشی از این سرمایه‌گذاری انجام شده است.
در این میان گویا چینی ها نیز مجوزهایی برای احداث کارخانه تولید دارو در چابهار دریافت کرده اند با توجه به تحریم نبودن دارو، این کارخانه ها به راحتی به تجارت خود می توانند ادامه دهند.

برگردان: 
کسرا قشقاوی
سرچشمه گزارش: 
رویترز
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1302

افزودن دیدگاه جدید