نیاز بالا به نیروی کار زنان برای خلبانی و تکنسین فنی هواپیما در آینده

شناسه محتوی: 
170105274
واحد گزارش خبری تارنمای ایران چهار راه:
یکی از مدیران ارشد بوئینگ معتقد است که زنان یکی از بهترین پتانسیل های استفاده نشده در صنعت هوایی هستند که می توانند کمبود نیرو برای خلبانی و تکنسین های هواپیمایی را پر کنند.

افزایش درآمدهای مردم سطح متوسط، ظهور اقتصادهای نوین به همراه افزایش وسایل حمل و نقل هوایی ارزان با مصرف انرژی کمتر سبب شده است که در صنعت بین المللی هوایی نیاز به افزایش خلبان و در پی آن نیاز به تکنسین های هوایی افزیش یابد و این امر سبب شده است که زنان و جوانان بیشتری به این صنعت سوق داده شوند.

به گفته سازندگان آمریکایی هواپیما، تا سال 2035 جهان به 617000 خلبان جدید هواپیماهای مسافری، 679000 تکنسین فنی برای تعمیر و نگهداری هواپیما و 814000 مهماندار و خدمه پرواز نیاز خواهد داشت.

خانم کاربری در حین بازدیدش از یک مرکز آموزش پرواز در بریزبن استرالیا می گوید: 50 درصد از پتانسیل زنان در هوانوردی و صنعت هواپیمایی دست نخورده باقی مانده است. او در ادامه صحبتش گفت: من فقط می توانم در مورد آمریکایی ها اظهار نظر کنم زیرا اعداد مشخصی از آنها در دست دارم. بر اساس آمار ما در آمریکا فقط 6 درصد خلبان زن و 3 درصد تکنسین فنی زن شاغل داریم. این رقم در سطح جهانی می تواند کمترهم باشد.

خانم کاربری که خودش بعنوان الگویی از زنان موفق در عرصه هوایی می باشد، معاون امور استراتزیک بوئینگ و مشاور فروش این غول هواپیماسازی بوده است، کارنامه ای موفق دارد. او مدیرعملیات جهانی که سبب پرورش بیش از 1200 کارمند و خلبان، تکنسین هواپیمایی و خدمه پرواز در مراکز شبیه سازی پرواز و امور فنی هواپیما در 15 مرکز پرواز در شش کشور بوده است. او امیدوار است با ورود نرم افزارهای پیچیده و خاص در فناوری هواپیماهای نوین، این صنعت برای زنان و جوانان جذاب تر از همیشه جلوه کند.

او معتقد است فناوری مجازی و بوجود آمدن غول هایی مثل آمازون و مایکروسافت و...افراد بسیار مستعدی از زنان و جوانان را از کل صنایع جهانی گرفته است و نسل های شاغل در صنعت جهانی درحال پیر شدن هستند.

خانم کاربری معتقد است که پیشتر همه نگران بودند که چگونه جوانان و زنان را به سمت هوانوردی جذب کنند و از ازدحام این پتانسیل ها در فناوری مجازی که برای برخی از آنها اصلن مناسب نیست بکاهند و آنها را به سمت صنعت و البته صنعت هوانوردی که شاید مناسب تر باشد بکشانند. با ظهور دو مدل ایرباس 380 و بوئینگ 787 که سرشاخه های ترکیب فناوری نوین الکترونیکی کامپیوتری و مهندسی بوده اند، صنعت هوایی شروع به رشدی مجدد کرده است و افراد بیشتری به این سمت جذب شده اند.

کاربری می گوید: پیشتر هوانوردی رشته ای مردسالار بود اما با ورود کامپیوتر و افزایش قابلیت های هواپیماها، محیط برای فعالیت زنان مناسبتر گشته است و به ارامی شاهد هستیم که زنان وارد این عرصه شده اند. امروزه  در کلاس های درس های هوانوردی که آمار تعداد زنان افزایش یافته نشانگر استقبال از این رشته در بین زنان می باشد واین صنعت به سوی برابری حضور زن و مرد پیش می رود.

پیش بینی ها نشان می دهد که در تمام قاره ها و حوزه های جغرافیایی نیاز به خلبان و تکنسین هواپیما وجود دارد. در خاورمیانه پیش از سفارش ایران این عدد 58000 خلبان و 66000 تکنسین پرواز تا سال 2035 بوده است. بیگمان زنان در بسیاری از زمینه های هوانوردی به این صنعت وارد شده و در چند دهه آینده یکی از بازوهای اصلی این صنعت زنان خواهند بود.

سرچشمه گزارش: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهار راه
تهیه کننده گزارش: 
کسرا قشقاوی
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/274

افزودن دیدگاه جدید