مفاد واقعی تحریم های آمریکا چیست؟

شناسه محتوی: 
1808051237
واحد گزارش خبری تارنمای ایران چهار راه:
در یک پیکار تجاری که تحریم یکی از آنهاست و در واقع جنگی تمام عیار بین دو کشور است، بهترین راه برای طرف ضعیف واقع نگر بودن آن است. در واقع آن کشوری که اقتصاد ضعیفتری دارد باید رو راست با مشکلاتی که قرار است رخ دهد رودررو گردد و بازار خود را از نظر روانی آماده سازد.
مفاد واقعی تحریم های آمریکا چیست و هدف چه بازارهایی است؟ - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

کشورهای حرفه ای در زمینه برخورد با مشکلات اقتصادی می دانند که دامن زدن به شایعات سبب می شود که اثر یک جنگ اقتصادی چند برابر شود. این شایعات می تواند دو گونه باشد:
1- شایعاتی که اثرات تحریم را بیش از آنچه که واقعن رخ می دهد نمایش داده شود.
2- شایعاتی که بیانگر عدم ایجاد مشکل و عادی جلوه دادن شرایط است.
در هر دو حالت بالا بازار یک کشور بخصوص کشوری که از نظر اقتصادی به نوار خارج وابسته است، آسیب روانی و اقتصادی بالایی می زند و جالب آنکه شایعه گونه نخست از شایعه نوع دوم آسیب کمتری وارد می کند، زیرا دستکم بازار را غافلگیر نمی کند، اما در کشور ما بیشتر شایعه از نوع دوم رواج دارد و گویی این شایعات از کانال های دولتی و حکومتی و مسئولین کشوری با ساده نمایش دادن اتفاق ها بیشتر صورت می گیرد.
برای کاهش فشارهای استرس زای بازار، در این نوشتار سعی می کنیم واقعیت تحریمی که از 15 امرداد بر ایران وارد می شود را فهرست کنیم تا موارد جانبی دیگر یا موارد شایعاتی را از آن دور کنیم. امید که رو راست و مبتکرانه و واقع گر با این مشکلات برخورد نماییم.
فهرست تحریم های دور نخست عبارتند از:

1- دسترسی دولت ایران به دلار
2- تجارت طلا
3- خرید و دسترسی به برخی فلزات چون آلومینیوم و فولاد
4- تحریم مبادله و خرید و فروش ریال
5- تحریم خرید یا تسهیلات در رابطه با استقراض دولتی
6- تحریم بخش خودروسازی ایران
7-  مجوز واردات اجناس ایرانی مانند فرش و مواد خوراکی به آمریکا
8- خرید هواپیماهای مسافربری و قطعات یدکی

اما تحریم های ثانویه آمریکا که در 13 آبان وعده آغاز آن داده شده است، اثرپذیرتر و ملموس تر خواهد بود که مشهورترین آن تحریم در زمینه نفت و انرژی، بیمه نفتکش‌ها و تبادلات بانک مرکزی ایران می باشد.
شوربختانه هشدارها با تهدیدهای نرم و غیر مستقیمی که ایالات متحده در بازه زمانی که تا 15 امرداد و 13 آبان داشته است، به کشورهای گوناگون و شرکت ها داده است موجب شد که ده‌ها شرکت بزرگی که در دو سه سال گذشته، به بازار ایران بازگشته بودند، بار دیگر از پایان همکاری با تهران خبر دهند.
شرکت‌هایی مانند غول هواپیماسازی بویینگ،ایرباس، شرکت خودروسازی پژو، شرکت عظیم نفتی توتال، شرکت کشتیرانی مرسک لاین و شرکت ام اس سی.
تحریم های سری اول که 15 امرداد شروع می شود پیشتر وجود داشته است حتا با امضای برجام و فقط کمی تعدیل شده بودند و منوط به مواردی مانند امضای قانون پولشویی و...از سوی ایران بوده است و استثناهایی در زمینه هواپیما و فرش و مواد خوراکی و دارو در آن وجود داشته است و در 15 امرداد این استثناها بجز دارو در مواردی که بعدن مشخص می شود به تحریم ها افزوده می شود.
اما تحریم های جدید که آمریکایی ها آن را دهشتناک تر بیان می کنند، تفاوتی که با پیش از برجام دارد دو امر است :
1- تحریم‌های در حال بازگشت فقط اشخاص آمریکایی را دیگر هدف نمی‌گیرند بلکه شامل کشورهای ثالث هم می‌شوند؛ همان کشورهایی که بیشترین میزان تجارت را با ایران در این سال‌ها آغاز کرده بودند و در حال بررسی کشورهای واسطه مانند امارات و ترکیه و مالزی و... را نیز زیر تیررس قرار می دهد.
2- در سری دوم تحریم ها از 13 آبان امریکایی ها در حال فشار و حتا عرضه نفت ذخیره ای آمریکا به کشورها و بازار داخلی آمریکاست تا ظرفیت نفت ایران را جبران سازند و مانع فروش حداکثری نفت به ایران شوند.

در پایان باید متذکر شد،که درست یا اشتباه به دلیل اقتصاد نزدیک به 95 درصد وابستگی ایران به واردات و عدم توسعه اقتصادی و صنعتی در 20 سال گذشته، روزگار سختی در انتظار ایران است و شرایط اقلیمی نیز به این امر دامن زده است. گرچه خطر قحطی بصورت نمونه ای که در یمن می بینیم در ایران رخ نمی دهد، اما بازار ایران، به دلیل قاچاق و کمبود کالا، کالاهای جعلی و اتلاف مالی بسیاری در راه است.
ایران حتا با طرف های خارجی غیر آمریکایی در هنگام عقد قراردادهای خود، مواردی مانند نفت نیز با ضعف بسیاری روبروی خواهد بود، که  نمونه اش بسته فروش نفت به هند است که هم قیمت نفت ایران را بسیار پایین آورده است و هم حمل و تحویل نفت در بنادر هند را رایگان و بر عهده شرکت نفت ایران قرار داده است که البته به نظر کمی تصمیم احساسی بوده است و فقط مشمول هزینه کلان میلیون دلاری برای ایران می شود که شاید تصمیم آمریکایی ها در مورد تحریم فروش نفتی ایران و کاهش فروش نفت ایران را با شکست مواجهه نماید که روشی بسیار اشتباه می باشد. 

سرچشمه گزارش: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
تهیه کننده گزارش: 
کاوش ساعی
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1237

افزودن دیدگاه جدید