قاچاق – سری نخست- قاچاق سفید

شناسه محتوی: 
170305413
واحد گزارش خبری تارنمای ایران چهار راه:
در بازرگانی قاچاق معنای خاص و تعریف مشخصی دارد. قاچاق یعنی، حمل و نقل کالا از نقطه‌ای به نقطه‌ای (خواه دو نقطه مزبور در داخل یک کشور باشند «قاچاق داخلی» خواه یک نقطه در داخل و یک نقطه در خارجه باشد که آن‌را «قاچاق خارجی» می‌گویند) برخلاف مقررات مربوط به حمل و نقل و بازرگانی باشد به طوری که این عمل یا بخشی از آن ناقض ممنوعیت یا محدودیتی باشد که در قانون مقرر شده است.
قاچاق سفید - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

قاچاق در زبان فارسی برگرفته از واژه ای آذری است به معنای کاری که پنهانی و با تردستی انجام شود. در این میان هرگاه نام قاچاق می آید همگان بی درنگ به یاد موادمخدر، اسلحه و کارتل های آن، می افتند. اما قاچاق آنگونه که فکر می کنیم در تمامی جنبه ها از نظر دولت ها بد نیست و کارشناسان اقتصادی معتقدند بسیاری از دولت های کشورهای گوناگون در قاچاق سازماندهی شده در کشورشان دست دارند و برخی کمبود های مالی کشور را با این روش جبران می کنند. بهرسوی چه قاچاق را بد بدانیم و چه ندانیم، برای شناخت و مبارزه با آن باید انواع آن را بشناسیم و با برنامه ریزی های چند جانبه با آن مقابله کنیم.

برپایه اعتقاد برخی دیگر، قاچاق بطور کامل ضرر است مگر برای جامعه یا اقتصادی که بیمار نشده باشد و مردمان آن کشور با پدیده مقابله با قاچاق از پایین ترین سطح آگاه شده باشند.
اما به تازگی قاچاق های رایج در دنیا را در سه رنگ دسته بندی کرده اند و تلاش می شود تا نمونه های جدیدی پیدا نشده است تمامی انواع  قاچاق ها و پیامدهای بعد از آن را در این سه رنگ با درصد پر رنگی و کم رنگی بودن آن در اقتصاد مشخص نمایند. این سه رنگ عبارتند از قاچاق سفید، قاچاق خاکستری و قاچاق سیاه. حال برای هر کدام از این رنگ های قاچاق مثالی هایی را می آوریم تا بیشتر مشخص گردد.

نخست قاچاق سفید است:

در دهه 1980، دولت ایالات متحده آمریکا برای آنکه جلوی قاچاق مواد مخدر را از مرز جنوبی خود به داخل آمریکا بگیرد بودجه بزرگی را تصویب کرد که منجر به کشیدن سیم های خاردار برق دار، دیوار حایل بتونی، رودخانه مصنوعی و گشت های 6 دقیقه پشت سر هم بطور مداوم و پاسگاههای مراقبت مرزی و رادار بین مرز آمریکا و مکزیک، گردید. قاچاق مواد مخدر از مکزیک به آمریکا به یک نهم آمار ظرف یک سال پس از این اقدامات کاهش یافت و این آمار خوبی بود. اما گزارش آماری دیگری خبر از فاجعه دیگری می داد. به دلیل کاهش مواد مخدر در شهرهای آمریکا، معتادان که برنامه ای برای بازگشت آنها به زندگی عادی تدوین نشده بود، بزهکارانی خیابانی شده بودند، زیرا قیمت مواد مخدر بیش از ده برابر شده بود و معتادان برای تأمین مواد مورد نیاز به هرگونه دزدی و باج گیری در شهرهای مختلف دست می زدند و این سبب شده بود که پلیس درخواست 16 میلیارد دلار اضافی برای امنیت شهروندان و استخدام پلیس درخواست کند و این ضررش از مبلغی که قاچاقچیان از فروش مواد مخدر در می آوردند چندین برابر بود. این نشان می داد جامعه دچار اعتیاد به کالای قاچاق شده است و اگر جامعه این مورد برایش پیش نیامده بود و ایزوله می شد شاید این روش جلوگیری کارساز می بود اما اکنون نیست. حال هزینه صورت گرفته و می بایست چه کرد؟ اتاق فکر تشکیل گردید و در آن جامعه شناسان، کارشناسان بازرگانی، اقتصادی و حقوقی به سناتورها گوشزد کردند، اکنون که هزینه جلوگیری از قاچاق صورت گرفته است، و بازار داخلی تحت فشار است، پس از این پتانسیل باید برای منافع آمریکا استفاده نماییم. پس سازمان سیا مسئول کنترل واردات مواد مخدر به داخل آمریکا گردید و تنوع آن را نیز، این سازمان مشخص می کند و در واقع نوعی قاچاق سفید برای جلوگیری از افزایش قیمت مواد مخدر و همچنین کاهش بیش از اندازه قیمت آن اعمال گردید و بر پایه آمار معتادان این کشور بطور سالانه مواد مخدر وارد و توسط دلال های خاص توزیع می گردد. اما پلیس آمریکا کماکان بر طبق وظیفه باید با قاچاق مقابله کند، تا این امر قاچاق محسوب شود و صرف قاچاق بودنش سبب ترس در دل قاچاقچی، دلال و کارتل گردد و آنها جسارت افزایش یا کاهش قیمت و عرضه در بازار را بطور بیش از اندازه نداشته باشند و در واقع قاچاق کماکان با اسم قاچاق باشد، اما در قیمت و میزانش را دولتمردان در دست دارند. سود حاصل از این مواد را نیز سیا باید خرج امور اطلاعاتی و امنیتی آمریکا، کشت و حمل مواد مخدر به داخل آمریکا و بخشی برنامه کمک به ترک اعتیاد و فرهنگسازی مخرب بودن مواد مخدر نماید و بطور محرمانه به کنگره گزارش دهد و بخشی از این مبلغ سود نیز صرف مقابله با قاچاقچیان مستقل نیز می گردد. بسیاری از فیلم ها و استنادهای کشورهای مخالف آمریکا و سیا، به همین دست داشتن سازمان سیا در حمل مواد مخدر است و بسیاری مدعی هستند به دلیل سود سرشار این کار برای سیا، این سازمان بر روی کنترل برخی بازارهای مواد مخدر سایر کشورها نیز دست اندازی می کند و سود سالانه ای را نصیب این سازمان می نماید.

نکته خاصی که در این مورد بسیار حائز اهمیت گردیده است نوعی سیاست اقتصادی خاص است که برخی منتقدان اقتصادی را در برابر این عملکرد و تصمیم دولت آمریکا قرار می دهد. این منتقدان بر این باور هستند که بازار مواد مخدر به دلیل زیاد بودن جمعیت و رشد آن کماکان وجود دارد و نوعی عدم توانمندی برای ریشه کن کردن این پدیده وجود دارد. زیرا عرضه و تقاضا بصورت تعادلی وجود دارد پس این یک دور باطل است که جریان دارد و برخی می گویند شاید دولت در یک بازه زمانی می توانسته است که با یک حرکت عمومی و پنهانی میزان مصرف کنندگان را کاهش دهد و در یک برنامه میان مدت، عرضه را متناسب از خارج شوندگان مصرف مواد مخدر کاهش داده و به تدریج این معضل را از بین ببرد اما دولت و سیا به کارشان ادامه دادند و توجیه اشان بالا بودن زمان ترک مصرف کنندگان و به وارد شدن نسل جدید مصرف کنندگان به این بازار است. این اتفاق و این برآورد برخی اقتصاد دانان نوعی از روش ناپسند قاچاق را که دولت ها در آن دست دارند وارد تعریف های قاچاق نموده است.

در این روش دولت ها با ممنوع کردن واردات یک کالا و پلیسی کردن آن، قیمت آن را در بازار بطور کاذب بالا می برند و سپس خود اقدام به قاچاق سازماندهی شده می نمایند و با یک تقاضای بالا و عرضه کنترل شده روبرو می شوند که مشتری برای خرید کالای مورد نیازش آماده پرداخت قیمتی تا 5 برابر بیشتر ارزش آن کالا نیز می باشد. این کالا می تواند از هر نوع کالای مصرفی باشد و نوع آن مهم نیست.

بر پایه نظریه قاچاق سفید، روشی است که مستقیم یا غیر مستقیم و علنی یا غیر علنی دولت ها یا دستگاههای قدرتمند در دولت ها در آن نقش دارند، ولی هرگز بطور مستقیم چنین عملکردی نمی پذیرند و آن را رد می کنند و حتا برای کنترل بازار با قاچاقیانی که در بازار آنها اختلال بوجود می آورند برخورد قانونی و محکمی می کنند، زیرا بازار بطور انحصاری برای آنهاست، کاری که سازمان سیا با بازار مواد مخدر آمریکا می کرده و شاید هنوز در حال انجام آن است.

در نوشار بعدی قاچاق خاکستری را مورد بررسی قرار می دهیم.

سرچشمه گزارش: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
تهیه کننده گزارش: 
کاوش ساعی
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/413

افزودن دیدگاه جدید