قاچاق - سری سوم- قاچاق سیاه

شناسه محتوی: 
170308421
واحد گزارش خبری تارنمای ایران چهار راه:
قاچاق سیاه، به نوعی قاچاق می گویند که گونه های موجودات زنده از جمله انسان، یا آثار فرهنگی یا اقتصاد یک کشور را مورد خطر مرگ، نقص یا نابودی قرار دهد.
قاچاق سیاه - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

این قاچاق دارای تنوع بسیاری است از قاچاق گونه های نادر حیوانات برای شکار یا کلکسیونرهای و باغ وحش گرفته تا قاچاق انسان بعنوان روسپی، خرید و فروش اعضای بدن، تجارت کودکان و جابجایی آثار باستانی یک کشور یا داشته های فرهنگی یک کشور همانند طلاها و فلزات نایاب قدیمی. این نوع قاچاق گستره فراوانی دارد و دولت ها با آن مبارزه می کنند اما در واقع آمارها نشان می دهد از شخص معمولی گرفته تا دولتها در آن دخالت دارند. اگر مبارزه ای صورت می گیرد شاید به دلیل اقتصادی دیگری است، بعنوان مثال دیده شده است که در برخی کشورها قاچاقچیان مواد مخدر صنعتی که مصرف مواد مخدر آنها سبب از بین رفتن انسانها می شود در زمره گروههای خطرناک برای سایر قاچاقچیان مواد مخدر قرار می گیرند زیرا دولت هایی ( دولت های کلمبیا و آمریکا لاتین در این مورد بسیار شهرت دارند) که دارای کارتل های مخفی یا هدایت شونده قاچاق مواد مخدر طبیعی هستند با نوع صنعتی مشکل دارند، زیرا سود قاچاقچیان بزرگ در بازار بیشتر و دوام بازار است اما قاچاقچیان مواد مخدر صنعتی سبب مرگ مصرف کننده در بازه زمانی کوتاهی می شوند و در واقع بازار خودشان و سایر مواد مخدرها را که انسان معتاد است را از بین می برند این امر سبب مبارزه شدید از هر دو سوی دولتی و سایر کارتل های قاچاقچیان مواد مخدر با آنها می شود.

در تجارت کودکان کشور پاکستان رتبه نخست را در جهان دارد و سپس برخی کشورهای آفریقایی. کودکان پاکستانی به کشور امارات متحده عربی قاچاق می شوند و در آنجا از این کودکان برای سوارکاری بر روی شترها که کاری بسیار مشکل است استفاده می شود و اعراب از آنها در این مسابقاتشان استفاده می کنند و دولت پاکستان و امارات در قبال آن سکوت می کنند و گویی ندیده اند. در کشورهای آفریقایی کودکان را برای بیگاری یا جنگیدن از قومی به قوم دیگری می دزدند و گاه به کشوری که جنگ در آن جریان دارد قاچاق می کنند.
در تجارت اعضا بدن از نوع دزدی اعضای بدن، برزیل و مکزیک حرف نخست را می زند و بسیاری از توریست ها و مردمان کشورشان را با دزدیدن و جراحی فوری اعضای بدنشان همچو کلیه را خارج کرده و در آمریکا و کشورهای دیگر می فروشند. گاه حتی قاچاقچیان مرگ، سبب کشته شدن فرد دزدیده شده می شوند و قلب و کبد و چشمان و شش های فرد دزدیده شده را نیز در آورده و می فروشند.

در مورد قاچاق آثار باستانی و فرهنگی، عراق، افغانستان، مصر، ایران و کشورهای تازه استقلال یافته شوروی سابق؛ رتبه های بالایی رو به خود اختصاص داده اند و بزرگترین خریداران این آثار به اشتباه نه اروپا، که بلکه اسرائیل می باشد.

در مورد قاچاق کالا که بزرگترین دشمن تولید داخلی است در نوشتار بعدی توضیح کامل خواهیم داد و البته باید اذعان داشت که قاچاق کالا خود در گروه قاچاق سیاه قرار می گیرد.

سرچشمه گزارش: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
تهیه کننده گزارش: 
کاوش ساعی
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/421

افزودن دیدگاه جدید