سیزده نکته رفتاری و اخلاقی یک کارمند حرفه ای حمل و نقل بین المللی

شناسه محتوی: 
171208974
واحد گزارش خبری تارنمای ایران چهار راه:
بازشناسایی کارمندان حرفه ای در عرصه حمل و نقل بین المللی، همیشه دشوار بوده است و مدیران شرکت ها نیز نمی توانند در این راه بسیار موفق باشند. حتا کارمندانی که شاید سالهاست در شرکت های بزرگ و کوچک حمل و نقل کار می کنند، هنوز با رعایت اصولی که می تواند بیانگر حرفه ای بودن آنها باشد، غریبه هستند.
13 نکته رفتاری و اخلاقی یک کارمند حرفه ای حمل و نقل بین المللی - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

واحد منابع انسانی که معروف است به Human Resource از درسهایی است که نکاتی را به یک مدیر و البته کارمند گوشزد می کند و می آموزد که هم کارمندان جویای کار در شرکت حمل و نقل بین المللی دقیقن به نیرویی با قابلیت بالا تبدیل شوند و هم مدیران بتوانند با رعایت اصولی آنها را زودتر بین کارمندانشان بازشناسایی کنند و سعی به ارتقا آنها نموده تا مسئولیت های بیشتر را در شرکت آنها پذیرا باشند.

در زیرنکاتی را در مورد اصولی که یک کارمند حرفه ای یا کارمندی که واقعن قصد دارد در شرکتی که کار می کند رشد کند، و نامی خوب از خود برجای بگذارد، رعایت می کند را فهرست می کنیم.

 1. مرتب بودن میز کار: میز کار شما، معرف تسلط شماست و دوراندیشی شماست. شما با مرتب،منظم بودن میزکارتان و سعی در داشتن تعداد لازم ( نه تعداد زیاد از نظر عددی،بلکه تعداد لازم و کافی) لوازم التحریرنشان می دهید که دقیق هستید و دوراندیشی دارید. زیاد بودن برگه های کاغذ بر روی میز شما یا پرونده های زیاد نشانگر گرفتار بودن شما نیست، نشانگر عدم برنامه ریزی و اولویت سنجی شماست. اگر شما در مواقع عادی و روزهای معمولی منظم باشید و ناگهان میز شما شلوغ باشد، مدیرآکاه و هوشمند شما در می یابد که شما کار بیش از حد دارید انجام می دهید و احتمال خطا کردن شما را خواهد داد و نیروی کمکی برای شما خواهد فرستاد، اما اگر شما در تمام طول بازه زمانی میزی نامرتب و شلوغ داشته باشید، مدیر در ارزیابی کار شما ناموفق خواهد بود.
 2. تمیز بودن میز کار: تمیز کردن میز کارتان، نمایشگر رایانه، کیبورد شما همگی مسئولیت شماست نه آبدارچی یا نظافتچی شرکت. شما می خواهید با آن وسایل کار کنید و اگر هفته ای یکبار و یک نیم ساعت را به تمیز کردن آنها حتا با مواد و وسایلی که خودتان خریده اید،اختصاص دهید نخست به خودتان احترام گذاشته اید و دوم به کارتان. اگر محل نشستن خودتان را دوست ندارید، سعی کنید با ابتکار آن را به محلی دلخواه تبدیل کنید اینکار با قاب عکس و ساعت رو میزی و برخی کارهای بسیارارزان امکانپذیر است. عیب ندارد کمی از جیب خودتان هزینه کنید، مهم نوآوری شماست.
 3. برگه های یادداشت: حتمن برگه های یادداشت موقت داشته باشید و می توانید حتا از کاغذهایی باطله که پشت سفید دارند از این امر استفاده کنید. اینجوری هم صرفه جویی در کاغذ شده است و هم شما می توانید یاداداشت های موقت خود را در تماس های مشتریان یا انجام کارهایتان داشته باشید.برگه های بزرگ را از وسط نصف نمایید و با یک کلیپس کاغذ به هم وصل نمایید.
 4. فهرست کارهای روزانه: به دلیل تراکم کاری و تنوع بیش از حد مشتریان و درخواست هایشان درنوع حمل و نقل شما بیگمان به مجموعه کارهایی برخواهید خورد که عجله ای نیستند و شما می توانید آنها را فردا نیز انجام دهید. اما پاشنه آشیل کار همین جاست. به دلیل هجوم برخی دیگر از کارهای مشتریان، شما ممکن است ناگهان یک مورد را فراموش نمایید. پس بهتر است بیست دقیقه مانده تا پایان کار شرکت را اختصاص بدهید به یادداشت کارهایی که فردا باید انجام دهید. خیلی خلاصه یادداشت کنید و بگذارید روی کیبوردتان و صبح می توانید با بررسی آنها بر اساس اولویت بدون فراموشی آنها را انجام دهید و اگر کاری باقی ماند که عجله ای نیست آن را به کاغذی یادداشتی که برای روز بعد می نویسید منتقل نمایید.
 5. فقط و فقط دفترچه تلفن :شماره تلفن های مشتریان و شرکت های طرف قرارداد شما درحمل مانند شرکت کامیون دار، یا کشتیرانی و.. را حتمن، حتمن در دفترچه تلفن یادداشت کنید. شاید مضحک به نظر بیاید اما هنوز این روش در همه جا بیش از پیش جواب می دهد. بصورت فایل در رایانه یا در گوشی همراه بسیار ریسک پذیر است که بر اساس یک شوک الکتریکی یا خرابی سیستم تمام شماره های مهمی که برای گردآوری رابطه های آنها با خودتان سالها زحمت کشیده اید به یکباره از بین بروند. آن دفترچه تلفن مال شماست و نه مال مدیر یا شرکتی که شما کار می کنید و شما هرجایی بروید آن دفترچه برای شماست و سابقه کاری شماست.
  نکته مهم: منظور از اطلاعات موجود در دفترچه  تلفن شما اطلاعات مشتریان شرکتی که در آنها کار می کنید نیست، مشتریان هر شرکت بر اساس خدمات آن شرکت با آن شرکت کار می کنند و اخلاق حرفه ای و البته حرفه ای بودن خود شما نباید سبب شود که مشتریان شرکتی را برای خود فرض نمایید.شما در قبال سرویس دهی به مشتریان حقوق می گیرید و اگر از حقوقتان راضی نیستید، شرکت خود را عوض کنید یا به مدیرتان بگویید. این روش حرفه ای تر از انتقال مشتریان با خودتان به محل دیگری است. حرفه ای بودن شما در جایی نمود می کند که دفترچه تلفن مشتریان را از دفترچه تلفن ارتباطات کاریتان مجزا کنید و هنگام ترک شرکتی که کار می کنید، به هر دلیلی، آن را به مدیر خودتان تحویل دهید.
 6. استعفای حرفه ای: وقتی شما درخواست استعفا به هر دلیلی می دهید، می بایست دو هفته در کاری که هستید باقی بمانید. به شرکت جدید خودتان نیز بگویید که شما دو هفته زمان برای انتقال کار در شرکت قدیمی خود نیاز دارید. شرکت جدید اگر این شرط را نپذیرد، شک نکنید شرکت مناسبی نیست، زیرا این نشان می دهد هر کسی هم از شرکت آنها بخواهد برود، این تعهد انتقال کار به نیروی جدید را رعایت نمی کند، و آن شرکت نظم خوبی ندارد. اما وقتی شما آن را مطرح نمایید در شرکت جدید خود مشخص کرده اید که شما حتا در هنگام ترک شغل، فردی متعهد هستید و کار را رها نمی کنید بلکه منتقل کرده و سپس می روید. شرکت قدیمی شما هم می بایست ظرف 4 تا 5 روز نیروی جدید را به شما معرفی کنید تا کار را به او انتقال دهید و البته اگر این کار را نکند قصور از شما نیست، از شرکت و مدیریت شرکت شماست. شما کارتان را به نحو احسن انجام داده اید.
 7. ظاهر آراسته: به هیچ عنوان به حرف مردم توجه نکنید. شما ظاهر آراسته، عطر خوشبو و خانم ها آرایش ملایم را مد نظر داشته باشید. ظاهر آراسته شما احترام به محیط کار و شرکت شما و البته مشتریان است حتا اگر هیچکس با شما دیدار ندارد در طول بازه کاری شما ظاهر خود را آراسته نگه دارید. ظاهر آراسته بیانگر اعتماد به نفس شما در کار است.
 8. روبرو شدن با اشتباه در حین کار: در صورتیکه اشتباه از سوی خود شما باشد، یک حرفه ای به این میزان از درک رسیده است که اشتباه آموزگار مدرسه کار است که مدرک تجربه کاری را به شما می دهد. پس سعی به مخفی کردن، ترسیدن از آن و فرار از آن نداشته باشید، بلکه بپذیرید و سعی به ترمیم اشتباه نمایید و بدین سان تجربه کسب کنید، زیرا تجربه یک حرفه ای در حین اشتباه جبران می شود و سعی کنید پس از حل مشکل روند را برای خود مرور کنید تا در نوبت بعدی این مشکل پیش نیاید و اگر فردی این اشتباه را کرد بتوانید راهنمایی اش کنید. اگر فرد دیگری اشتباه کرد، سعی نکنید تنهایی مشکلش را حل کند، همراهیش کنید تا مشکل را حل کند. اینگونه شما باز به تجربه خود افزوده اید.
 9. تمامی دستورها و نوشتارها مکتوب: هرگز به گفتار پشت تلفن و شفاعی از سوی کسی بسنده نکنید. کارمند حرفه ای می داند حتا همکارش از میز بغلی هم اگر می خواهد به او مجوز انجام محموله ای متوقف شده یا مواردی ساده تر از این را بدهد باید آن را کتبی برای او بفرستد. دستورات از مدیران نیز باید کتبی باشد. یادآور شوم اگر مدیری از ارسال دستورالعمل بصورت کتبی اجتناب می کند، شما پیش دستی کنید و با طرح پرسش مسئولیت انجام کار را به مدیر واگذار کنید تا خرده ای به شما وارد نباشد.شرم شرقی و تعارف را در کار کنار بگذارید.
 10. گزارش روزانه: گزارش روزانه از محموله ها، کانتینرها، بارها و... علاوه بر سیستم نرم افزاری شرکت، باید بصورت گزارش برای خود بطور مجزا نیز داشته باشید تا بر پایه آن در صورت تناقض بتوانید به آن مراجعه داشته باشید. در گزارش های خودتان دلایل کارهایی که شاید از روند اصلی خارج بوده اما برای حل مشکلی انجام داید (با کسب دستور از مدیریت) را می نویسید تا در صورت نیاز پس از ماهها، بتوانید از آن گزارش بگیرید.
 11. کم کردن استفاده ازکاغذ: تفاوت دو کارمند که یکی حرفه ای و دیگر تازه کار است در یک شرکت حمل و نقل را از سطل آشغال های آنها می توان فهمید. این سخن شاید عجیب باشد اما یک کارمند حرفه ای برای بررسی کردن هر موضوعی نیاز به پرینت کاغذی ندارد، و پس از کنترل همه چیز اقدام به پرینت می نماید، و چون اشتباهاتش کمتر است میزان مصرف کاغذ و جوهر پرینتر و... آن کمتر می باشد.
 12. 3 ماه آزمایشی: کارمند حرفه ای سعی می کند در هنگام عقد قرارداد تقاضای سه ماه آزمایشی نماید وعنوان می کند که در صورت رضایت شرکت و البته خودش از کارشان، سپس قرارداد را یکساله عقد می نماید. سعی می کند در صورت نیاز در قرارداد بیافزاید که این سه ماه آزماشی یکبار دیگر از هر دو سوی قرارداد می تواند تمدید گردد، این رفتار نشان می دهد یک کارمند حرفه ای حمل و نقل هرگزنگران یافتن شغل نیست و به خودش هم این اجازه را می دهد که محیط کارش را برگزیند.
 13. پیگیری اخبار صنعت حمل و نقل بین المللی: کارمند حرفه ای فقط نباید برکارخودش تسلط داشته باشد، بلکه باید از اخبار روز داخلی و خارجی صنعت حمل و نقل آگاه باشد و به روز باشد تا در صورت ابلاغ دستوری از سوی مدیر که بر اساس خوانده های ایشان خلاف مقررات وضع شده جدید باشد، به مدیر تذکر بدهد و این امر سبب می شود که مدیر خیالش راحت باشد که فرد دیگری در مجموعه حواسش به اخبار بیرون از محیط کار می باشد و این پیش دستی شما قابلیت شما از نظر دانش و آگاهی روز را نسبت به همکاران بیشتر نمایان می کند.
سرچشمه گزارش: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
تهیه کننده گزارش: 
کاوش ساعی
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/974

افزودن دیدگاه جدید