حضور جدی افغانستانی ها در بندرچابهار

شناسه محتوی: 
1802231058
واحد گزارش خبری تارنمای ایران چهار راه:
ایران تاکنون برای ۱۶۵ شرکت افغان به منظور سرمایه‌گذاری و فعالیت در منطقه تجاری آزاد بندر چابهار، مجوز فعالیت صادر کرده است.
حضور جدی افغانستانی ها در بندرچابهار - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

خبر خوبی است زیرا حصور سرمایه های افغانستانی ها (در این کسادی سرمایه گذاری خارجی در ایران)می تواند اشتغال هایی را به دلیل مزیت جغرافیایی برای ایران و البته بندر چابهار به ارمغان بیاورد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در آماری اعلام کرده است: تاکنون بیش ازسه هزار شرکت سرمایه‌گذاری ایرانی و خارجی در منطقه آزاد چابهار به ثبت رسیده است. عبدالرحیم کردی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهارنیز در تایید آمار شرکت‌های دارای مجوز فعالیت در این منطقه گفته است: تجار افغانستانی با ثبت بیش از 160 شرکت سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد رکورد‌‌دار شرکت‌های ثبت شده خارجی هستند و این درحالی است که همچنان زمینه حضور تاجران و فعالان اقتصادی افغانستان برای سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد چابهار فراهم است و هیچ مانعی برای تحویل زمین، ثبت شرکت و آغاز فعالیت آنها وجود ندارد.
اما آیا همین تعداد شرکت برای کشوری مثل افغانستان کفایت می کند. بیگمان پاسخ خیر است ولی مشکل کجاست؟ بزرگترین چالش موانع نقل و انتقال مالی و اتصال مالی به سرتاسر دنیاست؛ امری که ایران شورختانه سالهاست با آن دست به گریبان است. اما بانک های افغانی نیز در ایران حضور چشمگیر ندارند، اما در راه ورود بانک های افغانی به ایران بارقه امیدی دیده می شود به طوری که رایزن دوم سفارت ایران در کابل گفته‌است: ایران به گشایش شعب‌ بانک‌های افغانستان تمایل دارد و تهران نیز در تماس با مقامات افغان این موضوع را پیگیری خواهد کرد.
 افغان ها بسیار بسیار به رونق و تجارت بندر چابهار با دید مثبت می نگرند و این بندر را بسیار جدی گرفته اند بگونه ای  که تنها حدود دو ماه از افتتاح فاز نخست بندر چابهار می‌گذرد، تجار افغان ۸۰ درصد از معاملات تجاری خود را که پیش از این از طریق بندر گوادر پاکستان انجام می‌شد، به بندر چابهار و بندر عباس در ایران انتقال داده‌اند که خبر بسیار خوبی است برای چابهار و البته اقتصاد ایران. این استقبال افغان ها از بندر چابهار بجای مسیر پاکستان دور از انتظار نبود. تنش‌های کابل-اسلام‌آباد و همچنین افزایش چند برابری تعرفه‌های گمرکی پاکستان برای کالاهای تجاری از افغانستان حجم تعاملات تجاری بین دو کشور با کاهش ۸۰ درصدی از ۲.۵ میلیارد دلار به ۵۰۰ میلیون دلار تنزل پیدا کرده است.
براساس برآوردهای صورت گرفته از زمانی که بندر چابهار تغذیه کریدور شمال-جنوب را نیز آغاز کند، پنج میلیارد دلار از حجم معاملات افغانستان از طریق این بندر انجام خواهد شد. ایران، هند و افغانستان، در ماه مه ۲۰۱۶ موافقتنامه‌ای را به امضا رساندند که به موجب آن به تاجران افغان اجازه می‌دهد در بندر چابهار سرمایه‌گذاری کنند و از این بندر برای فعالیت‌های اقتصادی خود استفاده کنند.
سازمان منطقه آزاد چابهار ایران مواردی را به عنوان تسهیلات و مزایای سرمایه‌گذاری در چابهار اعلام کرده است که در صورت اجرا و تحقق آنها سرمایه گذاران خارجی به ویژه تجار افغانستانی می‌توانند به فعالیت خود با موفقیت ادامه دهند. طبق آنچه اعلام شده است، سازمان منطقه آزاد چابهار برای تسهیل زمینه‌های ورود سرمایه‌گذاران، تنها در دو روز کاری اقدام به ثبت شرکت در سطح منطقه می‌کند و همچنین امکان ثبت و راه‌اندازی انواع بانک و بیمه داخلی و خارجی و نمایندگی، امکان استفاده از نیروی کار خارجی تا سقف ۱۰ درصد، معافیت ۲۰ ساله بر درآمد و دارایی‌ها و سود حاصله، امکان تبدیل ارزهای مختلف بدون محدویت، واردات ماشین‌آلات و مواد اولیه مورد نیاز صنایع بدون عوارض گمرکی، امکان صادرات محصولات مختلف بدون تشریفات دست و پاگیر و همچنین امکان ۱۰۰ درصد مالکیت خارجی شرکت ثبت شده در منطقه آزاد از دیگر مزایای سرمایه‌گذاری در تنها بندر اقیانوسی ایران است. و البته همه اینها منوط به این است که قوانین تغییر نکند و مدیران مغایر با آنچه از پیش اعلام کرده‌اند، تصمیمی نگیرند.

سرچشمه گزارش: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
تهیه کننده گزارش: 
سام پرتوی
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1058

افزودن دیدگاه جدید