برای جاده سازی قیر بهتراست یا سیمان؟

شناسه محتوی: 
1809051269
واحد گزارش خبری تارنمای ایران چهار راه:
هم اکنون از ۳۶ هزار کیلومترمربعی که به‌عنوان جاده‌های جریانی کشور هستند، ۱۷ هزار کیلومتربزرگراه و ۲۴۰۰ کیلومتر به ‌صورت آزادراه است.
 برای جاده سازی قیر بهتراست یا سیمان؟- پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

بنا بر اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل ایران خیرالله خادمی :لازم است ۱۶ تا ۱۷ هزار کیلومتر دیگر به آزادراه و بزرگراه تبدیل شود تا جوابگوی نیاز باشد.
دولت ایران بودجه عمرانی کشور در سال ۹۷ را کاهش داده است و برای تامین بودجه تصویب شده نیز از اسناد خزانه استفاده خواهد کرد. این اقدام نه تنها باعث توقف تعداد زیادی از پروژه‌های عمرانی خواهد شد، بلکه می‌تواند به ناامن شدن جاده‌ها و افزایش تلفات جاده‌ای منجر شود. حالا با افزایش نرخ قیر و به تبع آن افزایش نرخ آسفالت، باید منتظر تاخیر در وعده ساخت و افتتاح پروژه‌های بسیاری در سطح ایران باشیم.
هرچند با بازیافت سرد آسفالت، تنها می‌توان به ترمیم آسفالت‌های آسیب دیده و یا ساخت بخش کوچکی از پروژه‌های در دست اقدام امیدوار بود. با وجود بالا رفتن نرخ قیر به دلیل نبود عرضه مناسب و طبق برنامه در بورس کالا و افزایش هزینه نهایی آسفالت و جاده سازی، این پرسش پیش می‌آید که چرا در ایران نیز همچون برخی از کشورها، از بتن برای جاده سازی استفاده نمی‌شود؟
گرانی قیر و بی‌دوام بودن آن در برابر سرما و گرما در شرایط اقلیمی مناطق مختلف و بالا بودن هزینه ترمیم و نگهداری جاده‌های آسفالت‌شده، باعث شد تا برخی از کشورها برای راهسازی رویه بتنی را به رویه آسفالتی برتری دهند.
برای ساخت هر کیلومتر راه اصلی به ۱۵۰ تن قیر نیاز است که این روزها هزینه آن بسیار بالا رفته است. سال ۱۳۹۳ کمیسیون عمران مجلس با استفاده از بتن در جاده سازی به جای قیر موافقت کرد. وزارت راه و شهرسازی هم این کار را آغاز کرد اما در پروژه‌هایی بسیار محدود مثل بخشی از آزادراه تهران–شمال که همچنان تاریخ افتتاح آن به تعویق می‌افتد از این روش استفاده شده است.
تولید سیمان در ایران همچنان روندی رو به افزایش دارد. از طرفی امکان صادرات محصول مازاد سیمان ایران به راحتی امکان‌پذیر نیست و به دلیل تحریم‌های آمریکا، خریدار بین‌المللی برای این مازاد تولید وجود ندارد. بنابراین می‌توان زمینه استفاده از سیمان را در ساخت جاده به جای آسفالت، افزایش داد. مهم‌ترین مزیت رویه بتنی در راهسازی این است که هزینه‌های نگهداری از جاده‌ها کاهش می‌یابد. و در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم‌تر است.

سرچشمه گزارش: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
تهیه کننده گزارش: 
سام پرتوی
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1269

افزودن دیدگاه جدید