توسعه ریلی دست به گریبان چالش مالی

شناسه محتوی: 
170521582
واحد گزارش خبری تارنمای ایران چهار راه:
چندی پیش پنجمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل ریلی با حضور 174 شرکت داخلی و 126 شرکت خارجی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی در تهران برگزار شد.
توسعه ریلی دست به گریبان چالش مالی - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

این نمایشگاه که می توان اظهار کرد بزرگترین گردهمایی صنعت ریلی در خاورمیانه و دومین اجتماع بزرگ شرکت های حمل و نقل ریلی در جهان محسوب می شود، با حضور چشمگیر معتبرترین شرکت های خارجی از 16 کشور جهان از جمله ایتالیا، فرانسه، چین، آلمان، اسپانیا، اوکراین و ترکیه بود که این حضور فضا را برای تعاملات و همکاری های بیشتر میان شرکت های خارجی و داخلی فراهم کرد. شرکتهای بزرگی، در صنعت حمل و نقل ریلی آگاه هستند که ایران درصدد است بخش خدمات ریلی خود را توسعه داده و به روز سازد، از این روی شرکت در این دست نمایشگاهها با توجه به علاقه دیرینه ایرانیان به صنعت راه آهن، برای بسیاری از شرکت های توسعه دهنده صنعتی ریلی حائز اهمیت است.

در حاشیه این نمایشگاه از تمبر 90 سالگی تأسیس راه آهن جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد ضمن اینکه قراردادهای همکاری مشترک مختلفی بین شرکت های ایرانی و خارجی به امضا رسید که از جمله آنها می توان به امضای یادداشت تفاهم همکاری راه‌آهن ایران و شرکت دولتی زیرساخت راه‌آهن اسپانیا و قرارداد تأمین 6 هزار واگن ناوگان ریلی کشور که هزار و 100 واگن آن از روسیه و 4 هزار 900 واگن توسط تولیدکنندگان داخلی تأمین خواهد شد، اشاره کرد.

اما در این میان بزرگترین چالش پیش روی صنعت ریلی ایران چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی، نبود منابع کافی مالی است، بخصوص در بخش ریلی که یکی از صنایع بسترساز در کشور است و بسیار هزینه بر می باشد. این کمبود منابع سبب عدم توانمندی برای کسب سهم بیشتر در سهام مالی انتقال فناوری می شود و شرکت های خارجی سهم بیشتری از این انتقال فناوری می برند.

این کمبود مالی به مرحله ای رسیده است که دولت در پروژه های ملی نیزدچار کمبود گردیده است بگونه ای که، توسعه راه آهن بندرگاهی چابهار که می تواند محور شرقی ایران را در دست بگیرد، دچار بحران کرده است. این بحران که سبب اتلاف زمانی و پیشی گرفتن رقبای منطقه ای برای ایران می شود بایست خیلی جدی تلقی گردد. در این راستا، مشاور وزیر راه و شهرسازی، غلامرضا سلامی تاکید دارد که ایران هرچه زودتر باید شریک‌خارجی خود برای توسعه بندر چابهار را انتخاب‌کند و با اشاره به کسری بودجه ۲.۵ میلیاردی برای توسعه راه آهن چابهار می‌گوید: درصورت توسعه راه‌آهن چابهار ایران می‌تواند تمام بار آسیای جنوب شرقی را از طریق این بندر ترانزیت نماید. او افزوده است، در حالی که در خصوص توسعه بندر چابهار هنوز اجماع نظر وجود ندارد اما ما به عنوان مجموعه وزارت راه و شهرسازی و دولت معتقد هستیم که آینده کریدور شمال – جنوب در دست چابهار خواهد بود و بر همین اساس توسعه راه‌آهن چابهار و مذاکره با سرمایه‌گذاران خارجی برای توسعه بندر باید سرعت بگیرد.

ایران برای توسعه بندر چابهار دو نوع قرارداد با شرکتهای ایرانی و هندی منعقد کرده است.به غیر از قرارداد مادری که با یک شرکت ایرانی به شکل (بی. ال. تی) برای توسعه فاز یک بسته شده است، ایران قراردادی نیز با هندی‌ها به شکل (بی. او. تی) به ارزش ۸۵ میلیون دلار برای طرح توسعه فاز نخست بندر شهید بهشتی بسته شده است که به دلیل گسترده بودن پروژه کمی کند پیش می‌رود.

مشاور وزیر راه و شهرسازی با توضیح اینکه دولت اهمیت خاصی برای بندر چابهار قائل است، گفت: بندر چابهار می‌تواند محور ترانزیت شرق به آسیای مرکزی و افغانستان باشد و حتی به دریای خزر سرویس دهد و ترانزیت زیادی از طریق این بندر انجام شود؛ با این حال هم اکنون بندر گوادر پاکستان در حال تکمیل زیرساخت‌های خود است و چینی‌ها حدود ۵۰ میلیارد دلار را در این بندر سرمایه‌گذاری کرده‌اند و برای کشاندن جاده و آوردن راه‌آهن برنامه‌ریزی شده است طوری که در صورت تکمیل زیرساخت‌ها، راه‌آهن از غرب چین به پاکستان خواهد رسید که بر اساس اعتقاد گروهی از کارشناسان با پیشرفت این پروژه چابهار موقعیت خود را از دست خواهد داد.

وی به تفاوت‌های فعلی بندر گوادر پاکستان و چابهار اشاره کرد و گفت: با توجه به ناامنی‌های موجود در بندر گوادر، چابهار شانس بسیار بیشتری برای در دست گرفتن محور ترانزیت شرق دارد از طرفی اشتراکات فرهنگی و اجتماعی ایران با افغانستان و تاجیکستان، در توسعه این محور تأثیرگذار است.

به گفته سلامی در صورت توسعه راه‌آهن چابهار ایران می‌تواند از چابهار به سمت شمال و شمال شرق و حتی غرب ارتباط برقرار کند و تمام بار آسیای جنوب شرقی را از طریق همین بندر ترانزیت نماید. اما توسعه راه آهن چابهار دو و نیم میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

مشاور وزیر راه و شهرسازیدر این رابطه گفته است که تامین مالی راه آهن چابهار به کسری ۹ هزار میلیاردی برای توسعه راه‌آهن روبرو است و امکان تأمین این رقم با منابع داخلی نیست و باید دنبال سرمایه‌گذار خارجی باشیم. در حال حاضر راه‌آهن چابهار به مشهد بیشترین کسری منابع را دارد و توسعه ریلی چابهار زمانی صرفه اقتصادی دارد که راه‌آهن از چابهار به سرخس و مشهد وصل و راه ترانزیتی مناسبی ایجاد شود.

سلامی ادامه داد: توسعه راه‌آهن چابهار غیر از اینکه می‌تواند ترانزیت بخش مهمی از کالاهای آسیای مرکزی را از طریق اقیانوس هند به آسیای جنوب شرقی و استرالیا برساند در توسعه شرق ایران خیلی تأثیرگذاراست چرا که در حال حاضر بین شرق و غرب ایران فاصله زیادی در سطح درآمدها وجود دارد.

وی توسعه راه‌آهن چابهار را نیازمند دو و نیم میلیارد دلار سرمایه‌گذاری دانست و گفت: شرکت‌های خارجی آمادگی دارند که شریک مالی ایران برای توسعه ریلی این منطقه باشند و این درحالی است که ما هنوز نتوانسته ایم شریک خارجی مناسبی را پیدا کنیم.

مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه جمع‌آوری ۹ هزار میلیارد تومان معادل دو و نیم میلیارد دلار رقم زیادی برای پروژه‌ای به این عظیمی نیست. ادامه داد: راهکار رفع کسری بودجه راه‌آهن چابهار زیاد است اصل قضیه این است که مخالفان توسعه بندر چابهار تغییر نظر دهند و در کنار دولت به فکر توسعه این منطقه باشند. احساس می‌شود در برخی مسئولان این اعتقاد وجود ندارد. دولت در کنار سایر نهادهای امنیتی که برای توسعه این مسیر تأثیرگذار هستند باید به یک هماهنگی برسد که چقدر این شاهراه می‌تواند به نفع اقتصاد کشور باشد در این صورت تعلل فعلی جایش را به برنامه‌ای منسجم‌تر خواهد داد.

به گفته سلامی ظرفیت ترانزیت ایران در چابهار درحال حاضر رقم واقعی نیست  که به مسائلی مثل عدم پیشرفت نرم‌افزاری و عدم تعامل با کشورهای همسایه در گذشته، مربوط می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر فاز یک بندر چابهار ظرفیت آنچنانی ندارد و هدف‌گذاری ما باید توسعه هر ۵ فاز باشد که این هم سرمایه‌گذاری خیلی زیادی را می‌طلبد. هدف‌گذاری نهایی ظرفیت ۸۰ میلیون تنی است که در آبادانی و تغییر رویکرد اقتصادی شرق می‌تواند تأثیرگذار باشد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: اگر راه‌آهن چابهار را با بندر به صورت یک پکیج ببینیم طرحی کاملاً اقتصادی است که می‌توانیم کالاهای مربوط به افغانستان و حتی شرق روسیه را از این مسیر جابجا کنیم و رقم مناسبی از ترانزیت کالا به دست آوریم این در حالی است که در صورت افتتاح فاز نخست تنها به ۸.۵ میلیون تن ظرفیت می‌رسیم که رقم قابل‌توجهی برای رقابت با بنادر اطراف نیست.

گرچه چین، ژاپن و هند علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در چابهار و در گام بعد توسعه ریلی بندر چابهار هستند، اما گمانه حاکی از رضایت ایران درهمکاری با ژاپن است و هند نیز از این همکاری استقابل می کند.

سرچشمه گزارش: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
تهیه کننده گزارش: 
سام پرتوی
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/582

افزودن دیدگاه جدید