بوئینگ هنوز سکوت کرده است

شناسه محتوی: 
171017878
واحد گزارش خبری تارنمای ایران چهار راه:
دونالد ترامپ در زمان تبلیغات انتخاباتی خود همیشه انتقاد می کرد که وقتیکه ایرابس به ایران هواپیما می فروشد چرا بوئینگ نباید به ایران هواپیما بفروشد؟
بوئینگ هنوز سکوت کرده است - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

حال خود او می خوهد از برجام خارج شود. سخنان او شک و شبهه در مورد قرار داد ایران و بوئینگ را بیشتر کرده است. اکنون بیش از پیش اظهارات ضد نقیضی دربارهٔ قرارداد بوئینگ با ایران‌ایر شنیده می‌شود از یک سو مدیرعامل ایران ایر بر اجرای قرارداد تأکید دارد در حالی که بوئینگ سکوت کرده‌است و از طرف دیگر دولت آمریکا بدنبال افشای جزئیات قرارداد ایران‌ایر با بوئینگ است اما چه سناریوهایی را می‌توان برای این قرارداد متصور بود.
به دلیل فاش نشدن جزئیات قرارداد خبری از چگونگی احتمالی گرفتن زیان از طرف ایران‌ایر و ارجاع به دادگاه‌های بین‌المللی در دست نیست اما آن‌گونه که شرکت بوئینگ اعلام کرده قرار داد با ایران برای ۱۰۰ هزار نفر در آمریکا کار مستقیم و غیر مستقیم ایجاد خواهد کرد و بیش از ۱۳ هزار شرکت قطعه‌ساز در ایالات متحده درگیر این قرار داد خواهند شد. پس لغو این قرارداد می‌تواند ضربه‌ای به شرکت بوئینگ باشد.دربارهٔ این موضوع که آیا در صورت لغو  برجام از سوی ترامپ این شرکت کماکان می تواند به ایران هواپیما تحویل دهد، شرکت ایرباس هم سکوت کرده اما شرکت ای‌تی‌آر زیرمجموعه ایرباس پاسخی داده که احتمالاً جواب ایرباس هم هست.
مدیر فروش هواپیمای ای‌تی‌آر یادآور شد که ما تا سال ۲۰۱۸ از خزانه‌داری آمریکا مجوز فروش داریم بنابراین فرصت خوبی برای تمام هواپیماهای مورد معامله با ایران است و تمام تلاش خود را به کار می‌بندیم تا ۲۰ فروند هواپیما را تا زمان تعیین شده، تحویل دهیم.
در ایران تاکنون آن‌گونه که اعلام شده ۸۰ فروند بوئینگ برای شرکت ایران‌ایر، ۳۰ فروند بوئینگ برای آسمان و ۱۰ فروند بوئینگ برای شرکت قشم‌ایر سفارش داده شده‌است. از این ۱۲۰ فروند هواپیما، ۹۰ فروند مدل بوئینگ ۷۳۷، ۵۰ فروند برای ایران ایر ،۳۰ فروند برای آسمان و ۱۰ فروند برای قشم‌ایر است. ۳۰ فروند دیگر هم هواپیما ۷۷۷ برای شرکت ایران‌ایر است.

سرچشمه گزارش: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
تهیه کننده گزارش: 
اشمیت شایتزینگر
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/878

افزودن دیدگاه جدید