آیا برای ناوگان باری ایران ایر هم هواپیمایی خریداری شده است؟

شناسه محتوی: 
170120308
واحد گزارش خبری تارنمای ایران چهار راه:
روزگاری نه چندان دور وقتی شرکت حملی از هواپیمایی ایران ایر سراغ محموله خود را از اروپا یا ژاپن می گرفت (هنوز چین رونقی نیافته بود) از پشت تلفن مسئول باری ایران ایر می گفت محموله شما با چارلی – چارلی می آید و سپس شماره بارنامه هوایی و ... را می خواند .
چارلی چارلی

نام چارلی-چارلی را همه کسانی که زمان طولانی در باربری هوایی کار کرده اند، بیگمان شنیده اند و می دانند منظور هواپیمای بوئینگ 747 مختص باربری و ترابری ایران ایر است که در یک دوره با ظرفیت بسیار بالایی در مسیر اروپا و ژاپن و این اواخر کره جنوبی کار می کرد. هواپیمایی مختص باربری هوایی که سالها به ناوگان باربری هوایی ایران ایر سرویس داده است و آخرین گزارش در مورد سرنوشتش این بود که تکه هایی از بدنش که همان قطعات موتوری آن بود را به هواپیماهای مسافری دیگری نصب کرده اند تا آنها از امنیت بیشتری برخوردار باشند و او زمین گیر شد.

این هواپیما انواع بارهای هوایی ایران را حمل کرده است، از حمل حیوانات زنده مثل گاوهای نژاده و جوجه های اصلاح نژادی برای پرورش مرغ تا مواد دارویی، تجهیزات پالایشگاهی ، متوفی های ایرانی خارج از ایران و به روایت برخی گزارش ها، کمک های بشردوستان هم با این هواپیما ارسال می شده است.

بهرصورت دیر یا زود چارلی چارلی باید بازنشسته می شد، اما پرسشی که مطرح می شود با توجه به چند دستگاه هواپیمای کارگو یا همان باربری که برای ایران ایر باقی مانده است، آیا در فهرست سفارش هواپیماهای جدید ایران ایر ، هواپیماهایی که مختص برای حمل بار باشند با تجهیزات بارگیری و کانتینرهای جدید برای ایران ایر موجود است یا خیر؟

آیا برای ایران استفاده از فضای باری هواپیماهای مسافری برای جابجایی محموله های هوایی کفایت نیاز می کند؟ با توجه به پروازهای ایران به کشورهای همسایه، ایران ایر می تواند پیش از تقویت سرویس مسافری با تقویت سرویس ترابری و پیدا کردن شرکت های هوایی همکار( پیشتر لوفت هانزا یکی قرارداد همکاری با ایران ایر در اروپا داشته است) در بخش دیگری از دنیا و تشکیل اتحادیه هوایی بارهای نماید تا بارهای هوایی گوناگونی را حمل نماید و با هاب باری نمودن فرودگاه امام بخش هایی از هزینه های توسعه فرودگاهی و خط هوایی خود را از طریق باربری هوایی جبران نماید.

خوشبختانه فضای کامل برای ساخت سوله ها و انبار بارهای هوایی وجود دارد و دانش ساخت اینگونه سوله ها در کشور موجود است و تنها نیاز کنونی آن خرید تجهیزات انبارداری و سازمان دهی انبار کارگو ایران ایر به همراه آموزش نیروی انسانی برای کار با تجهیزات جدید و نرم افزارهای مدرن انبارداری بین المللی (همچو SAS که پردازش آن با مشارکت هواپیماسازی بوئینگ صورت گرفته است و نرم افزاری قدرتمند است) می باشد تا این ایرلاین بتواند سرویس باری خود را همانطور که روزگاری به بهترین ایرلاین کارگو خاورمیانه شهرت داشت، بازیابد.

فراموش نکنیم شهرت ایران ایر در بین مسافرانش به این بود که همه ایرلاین ها به اروپا تا 23 کیلو چمدان و جامه دان مسافری را مجاز می دانستند و ایران ایر برای هر مسافر چمدان 30 کیلویی را مجاز بر می شمارد و این بخاطر ناوگان ترابری قدرتمند ایران ایر بود که بسیاری از محموله های مورد نیاز ایران را در آلمان یا انگلستان یکپارچه می کرد و سپس با یک فروند هواپیمای کارگو همچو چارلی چارلی به ایران ارسال می نمود. این امر سبب می شد که ایران ایر بتواند به مسافران پروازی خود به دلیل خالی بودن انبار بار هواپیمای مسافری، پیشنهاد 30 کیلو بار مجاز برای هر چمدان مسافری را بدهد و این یکی از فرصت های مناسب ایران ایر برای جذب مسافر ر آن دوران بود که می تواند در این دوره نیز از آن بهره ببرد.

ویراستار: 
مانی رستگار
سرچشمه گزارش: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهار راه
تهیه کننده گزارش: 
مارکوس آمرسترانگ
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/308

افزودن دیدگاه جدید