چالش جدید در راه سفرهای خارجی

شناسه خبر: 
161218244
واحد اخبار گردشگری تارنمای ایران چهار راه:
نوسانات یک ماهه‌ی بازار ارز و آینده مبهم آن، معادلات سفرهای خارجی ایرانی‌ها را به‌هم ریخته است.

تا همین یک ماه پیش، تورهای خارجی با دلار ۳۵۰۰ تومان و یورو ۳۹۰۰ تومان فروخته می‌شد، اما حالا نوسانات بازار ارز، همه‌ی آن محاسبات را مختل و ضررهایی را متوجه مسافران و آژانس‌های توریستی کرده است.

نرخ‌های رشد یافته، اما ناپایدارِ ارز وارد محاسبات تورهای خارجی شده و قیمت‌ها را دچار تغییراتی کرده است که چندان نمی‌توان به پیک سفرهای سال نو میلادی که هنوز هم شروع نشده‌اند، ربط داد.

تورهای خارجی که با ریال محاسبه شده‌اند، جابجایی قیمت‌ها را در این یک ماه اخیر به خوبی نشان می‌دهند. مسافرانی هم که عادت به سفرهای دقیقه ۹۰ دارند و معمولا هزینه را تا پای پرواز معطل نگه می‌دارند، حالا مجبورند پول بیشتری بدهند تا از سفرشان باز نمانند. ‌

تورهایی هم هستند که سال‌هاست به خاطر بازار نامتعادل ارز، با دو واحد پول ایرانی و خارجی عرضه می‌شوند و در ظاهر تحت تاثیر دگرگونی‌های اخیر ارز، چندان با تغییر همراه نبوده‌اند، ولی به وقت محاسبه با مسافر، اختلاف رقم‌ها را به وضوح نشان داده‌اند، یعنی مسافری که به جای ارز، ترجیحا و یا ناچارا، پول ایرانی پرداخت می‌کند، حالا مجبور است تاوان افزایش نرخ ارز را هم بدهد.  

در سوی دیگر اما آژانس‌های مسافرتی منکر دریافت خسارت‌های ناشی از ناپایداری نرخ ارز از مسافر می‌شوند و تاکید دارند که نرخ تور فروخته شده تحت تاثیر نوسانات ارز، به هیچ وجه جابه‌جا نمی‌شود و هرچه ضرر است پای آژانس نوشته می‌شود.

سرچشمه خبر: 
ایسنا
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/244

افزودن دیدگاه جدید