نوروز به عنوان میراث بشر به ثبت جهانی رسید

شناسه خبر: 
161201222
واحد اخبار گردشگری تارنمای ایران چهار راه:
جشن نوروز و فرهنگ پخت نان لواش به عنوان دو پرونده مشترک بین ایران و چند کشور دیگر، روز چهارشنبه،۱۰ آذر، در فهرست میراث ناملموس بشری سازمان یونسکو ثبت شد.
نوروز در سازمان ملل

پرونده چندملیتی نوروز به عنوان بزرگترین پرونده میراث ناملموس بشریت که تا کنون در یونسکو مطرح شده است، در اجلاس کمیته بین‌المللی میراث ناملموس در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی، با اجماع نمایندگان کشورها به ثبت رسید.

فرهاد نظری، مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی، خبر داد که روز چهارشنبه پرونده چندملیتی نوروز در فهرست میراث ناملموس بشریِ سازمان یونسکو ثبت شد.به گفته آقای نظری، پرونده نوروز با مشارکت ۱۲ کشور و مدیریت ایران جزو بزرگترین و کهن‌ترین مواریث ناملموس جهان است.

براساس این گزارش،۱۲ کشور ایران، هند، پاکستان، ازبکستان، قرقیزستان، ترکیه، آذربایجان، تاجیکستان، افغانستان، قزاقستان، عراق و ترکمنستان در پرونده ثبت جهانی نوروز مشارکت داشتند.

پرونده نوروز در مهر سال ۸۸ با عضویت ۷ کشور در فهرست میراث ناملموس یونسکو ثبت شده بود و در سال ۹۳، با تقاضای الحاق پنج کشور عراق، ترکمنستان، تاجیکستان، افغانستان و قرقیزستان این پرونده بار دیگر تدوین و به یونسکو ارسال شد. پیشتر در سال ۸۸ همچنین مجمع عمومی سازمان ملل روز۲۱ ماه مارس را به‌عنوان روز جهانی عید نوروز به رسمیت شناخت و آن را در تقویم خود جای داد.

در متن به تصویب رسیده در مجمع عمومی سازمان ملل، نوروز، جشنی با ریشه ایرانی که قدمتی بیش از ۳هزار سال دارد، توصیف شده است.در نشست روز چهارشنبه یونسکو در آدیس آبابا همچنین فرهنگ پخت نان لواش به طور مشترک بین کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، و ترکیه ثبت شد.

سال ۲۰۱۴ میلادی نقش فرهنگی لواش توسط ارمنستان در فهرست میراث ناملموس بشری یونسکو ثبت شده بود.ارمنستان اما خواستار تغییراتی در خصوص پرونده مشترک لواش شده بود و پس از آن پنج کشور تهیه کننده پرونده فرهنگ پخت نان لواش توافق کرده بودند که مدیریت ثبت این پرونده را بر عهده بگیرد.

فرهاد نظری، مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی، پس از ثبت این دو اثر اعلام کرد که پرونده‌های چندملیتی بر اساس ریشه‌ها و مشترکات فرهنگی تشکیل می‌شود و باعث تقرب فرهنگ‌ها و گفت‌وگو و صلح می‌شود. وی تاکید کرد که یونسکو کشورها را به تدوین پرونده‌های مشترک ترغیب می‌کند.

فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو شامل مواردی چون رسوم، نمایش‌ها، اصطلاحات، دانش، مصنوعات دستی و فضاهای فرهنگی مرتبط با آنها می‌شود. در کنوانسیون حراست از میراث فرهنگی ناملموس تنها به آن قسم از میراث فرهنگی ناملموس توجه می‌شود که با اسناد بین‌المللی حقوق بشر موجود و نیز با ضرورت احترام متقابل میان جوامع، گروه‌ها و افراد و لزوم توسعه پایدار منطبق باشد.

پیش از نوروز نیز برخی از رسوم و دانش‌های ایرانی از جمله دانش ساخت لنج، سازهای ایرانی و ورزش زورخانه‌ای در فهرست میراث ناملموس بشریِ سازمان یونسکو ثبت شده است.

شماری از آثار تاریخی ایران از جمله آنها آثار چغازنبیل، تخت جمشید، میدان نقش جهان اصفهان، ارگ بم، کاخ گلستان و شهر سوخته نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند.

تهیه کننده خبر: 
یولاندا پیرسون
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهار راه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/222

افزودن دیدگاه جدید