معافیت‌های مالیاتی برای سرمایه‌گذاران بخش گردشگری

شناسه خبر: 
161002151
واحد اخبار گردشگری تارنمای ایران چهار راه:
رییس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران می‌گوید آن دسته از سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی که برای سرمایه‌گذاری در بخش توریسم مبادرت کنند از معافیت مالیاتی برخوردار خواهند بود. این معافیت مالیاتی در مناطق محروم ۱۳ سال و در مناطق غیرمحروم پنج سال است.
سرمایه گذاری

محمد خزاعی - معاون وزیر اقتصاد - در همایش بین‌المللی سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری، درباره شرایط سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران، اظهار کرد: سرمایه‌گذارانی که برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی ایران ورود می‌کنند می‌توانند از اجازه اقامت سه ساله برخوردار شوند. این اقامت سه ساله قابل تمدید خواهد بود.

رییس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران همچنین بیان کرد: تمام ریسک‌های مربوط به سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران خارجی تضمین می‌شود و باید بگویم که این وضعیت با تغییر وزیر کابینه هم ثابت است و سرمایه‌گذاران نگران تغییر شرایط در آینده نباشند. همچنین سرمایه‌گذاران خارجی نگران سود حاصل از سرمایه‌گذاری خود نباشند، چرا که در زمان تحریم در یک مورد ۹۰۰ میلیون دلار از طلب خارجی دولت پرداخت شد. این نشان‌دهنده تعهد دولت به سرمایه‌گذاران خارجی است.

معاون وزیر اقتصاد، اضافه کرد: همچنین سرمایه‌گذاران خارجی اجبار ندارند که حتما برای تضمین به سراغ سازمان سرمایه‌گذاری خارجی بیایند.

خزاعی همچنین درباره‌ی هیاهوهای سیاسی اظهار کرد: سرمایه‌گذاران خارجی نگران هیاهوی سیاسی علیه ایران درباره نقض انتقال پولی و مالی نباشند. من در روزهای گذشته شنیدم وزیر اقتصاد آلمان درباره سرمایه‌گذاری در ایران اظهار کرده است در شرایط کنونی سرمایه‌گذاری خارجی در ایران مقداری مشکل است و این موضوع البته نشان‌دهنده حضور صهیونیست‌ها در آلمان و تاثیر آنهاست که خوراک خبری داخلی نیز شد، ولی واقعیت این است که چنین نیست و اکنون شرایط سرمایه‌گذاری در ایران بسیار مناسب است و دولت ایران ضمانت‌های معتبری را هم به سرمایه‌گذاران خارجی می‌دهد.

وی همچنین توضیح داد: از سال ۱۳۹۴ درخواست متعدد از سوی سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به کشور شد و نتیجه‌اش آن شد که اکنون بیش از ۹ میلیارد دلار ضمانت‌نامه از سوی ما صادر شده و در شرایطی سرمایه‌گذاری در ایران به قدری برای کشورهای خارجی جذاب بوده که در موردی آلمان به سرمایه‌گذاری مجدد خواهان سرمایه‌گذاری سود حاصله در همان بخش است.

معاون وزیر اقتصاد درباره‌ی استخدام از خارجی هم توضیح داد: استخدام خارجی‌ها منعی ندارند، اگر دارای تخصص باشند اقامت سه ساله هم می‌گیرند.

خزاعی درباره شرایط بهره‌مندی از صندوق توسعه ملی اظهار کرد: برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی شرایطی وجود دارد که استفاده از آن موثر است، ولی توصیه سازمان سرمایه‌گذاری خارجی این است که سرمایه‌گذاران بر منابع خود تکیه کنند. درباره تملک زمین باید بگویم که براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هیچ سقف حقوقی و حقیقی در ایران نمی‌تواند مالک زمین شود، ولی در قانون سرمایه‌گذاری خارجی که مصوب مجلس است پیش‌بینی شده است اگر شخصی برای یک شرکت خارجی در ایران ثبت کند و نیاز به زمین داشته باشد آن شخص می‌تواند برای تاسیسات خود برای تملک زمین اقدام کند.

وی درباره‌ی معافیت‌های نیز توضیح داد: براساس آخرین تغییراتی که در قانون مالیات‌ها داده شده است کلیه فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه بیمارستان و توریسم بین پنج تا ۱۳ سال از مالیات معاف است ۱۳ سال برای مناطق محروم و پنج سال برای مناطق غیرمحروم.

سرچشمه خبر: 
ایسنا
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/151

افزودن دیدگاه جدید