افزوده شدن چند اثر باستانی دیگر ایران به فهرست یونسکو

شناسه خبر: 
1807011195
واحد اخبار گردشگری تارنمای ایران چهار راه:
سازمان آموزشی، پژوهشی و فرهنگی ملل متحد، یونسکو، در تازه‌ترین نشست خود هشت اثر باستانی از ایران را به فهرست خود افزود. با این حساب شمار آثار فرهنگی ثبت‌شده‌ از ایران در فهرست یونسکو به ۲۴ مورد رسید.
افزوده شدن چند اثر باستانی دیگر ایران به فهرست یونسکو- پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

منظر باستانی ساسانیان تازه‌ترین اثر فرهنگی ثبت‌شده‌ی ایران در فهرست سازمان آموزشی، پژوهشی و فرهنگی ملل متحد، در استان فارس قرار دارد. این محور کهن از دوره ساسانیان باقی مانده‌است.با این ثبت، شمار آثار تاریخی ثبت شده جهانی استان فارس،  از چهار به ۱۱ اثر افزایش یافت.چهار اثر پیشین این استان شامل پاسارگاد، بقایای باغ‌های پاسارگاد، باغ ارم و تخت جمشید است.
آتار جدید ثبت شده ساسانی عبارتند از:کاخ ساسان در سروستان، آتشکده و کاخ اردشیر، مجموعه فیروزآباد شامل شهر باستانی گور و مجموعه آثار دوره ساسانی بیشاپور کازرون، شامل شهر بیشاپور، نقوش برجسته تنگ چوگان و غار شاپور، در محور ساسانی قرار دارند.مجموعه کاخ ساسانی در سروستان در ۹ کیلومتری سروستان قرار دارد و ۲۵ هکتار وسعت دارد. کاخ در زمان بهرام پنجم، یا بهرام گور، ساخته شده‌است. گفته می‌شود مِهرنَرسه، وزیر بهرام گور، که در زمان یزگرد نخست و یزدگرد دوم نیز وزیر بود، در ساخت این کاخ نقش داشته‌است.
فیروزآباد حدودا ۱۰۰ کیلومتر با شیراز فاصله دارد. پیشینه این شهر کهن به هزاره‌های پیش باز می‌گردد و کاخ اردشیر بابکان، نقوش برجسته پیروزی اردشیر بر اردوان پنجم، قلعه دختر و آثار دیگر از جمله جاذبه‌های گردشگری آن هستند. شهر گور اوایل سده سوم میلادی، به‌فرمان اردشیر بابکان ساخته شد.بیشاپور از دیگر شهرهایی‌ست که در دوره ساسانیان بنا شده و امروز بخش‌هایی از آن باقی مانده‌است. تنگ چوگان، در نزدیکی بیشاپور دربرگیرنده نقوش برجسته‌ای، مانند تاج‌ستانی بهرام اول از اهورامزدا، است. غار شاپور، با تندیسی از شاپور در دهانه آن، در انتهای این تنگه قرار دارد.

تهیه کننده خبر: 
رامک دهخدا
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1195

افزودن دیدگاه جدید