وعده گشایش مسیردریایی بین بندر کراچی و چابهار

شناسه خبر: 
1804161101
واحد اخبار خارجی تارنمای ایران چهار راه:
حصیل بیزنجو وزیر بندرگاهها و حمل و نقل پاکستان عنوان کرد در راستای افزایش حمل و نقل در عرصه های هوایی، دریایی و زمینی، با ایران خط دریایی بین کراچی و چابهار به زودی گشایش خواهد یافت. خط دریایی که با توجه به رقیب بودن بندرچابهار با بندرگوادر پاکستان و دخیل بودن هند در توسعه بندر چابهار جائز اهمیت است.
وعده گشایش مسیردریایی بین بندر کراچی و چابهار - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

این سخنان در دیدار وزیر راه و شهرسازی ایران عباس آخوندی با هیأتی عالی رتبه ای متشکل از 22 نفر از بخش خصوصی و دولتی ایران که در یک بازدید رسمی سه روز در پاکستان می باشند، اعلام گردید.  وزیر حمل و نقل پاکستان افزود: ایران بطور کامل آماده راه اندازی این سرویس است، اما پاکستان نیاز به اخذ یک سری مجوزها و تصویبیه ها در این زمینه دارد.

وزیر راه و شهرسازی ایران عنوان کرده است که اگر یکی از دو کشور در توسعه عقب بماند، منطقه دچار بحران و آسیب خواهد شد. ایده سفر به پاکستان با هیأتی مهم و بزرگ، برای توسعه ارتباطات و حمل و نقل در همه شاخه های زمینی و هوایی و دریایی به همین منظورمی باشد.هر سال نزدیک به دویست هزار پاکستانی از ایران بازدید می کنند که این امر می تواند به رقم های قابل توجهی برسد.

عباس آخوندی در اظهاراتش ضمن استقبال از گشایش خط کشتیرانی بین کراچی و چابهار، خواستار توسعه مسیرهای کشتیرانی از گوادر به بندرهای ایران مانند خرمشهر و چابهار نیز شده است. عباس آخوندی اظهار امیدواری کرده است که راه آهن بین گوادر و چابهار نیز بازسازی گردد و خدمات بین زاهدان و کویته رشد نماید. ایران همچنین قول مساعد در توسعه تجارت پاکستان با اسیای میانه از مسیر ایران را نیز مطرح کرده است. عباس آخوندی علاوه بر موارد مذکور خواستار مسیر هوایی بین زاهدان و کویته نیز شده است.

وزیر حمل و نقل پاکستان در پاسخ پرسشی ذکر کرده است که در حال پیگیری پیوستن ایران به کریدور ارتباطی چین و پاکستان است.

اینگونه اظهار نظرها در حالی است که پاکستان از نظر موقعیت استراتژیک به هیچ عنوان به اندازه ایران کاربردی و مهم نیست اما ثبات سیاست خارجی و روابط بدون تنش بین پاکستان و بسیاری از کشورها سبب مطرح کردن خود بعنوان مسیری ترانزیتی شده است، بگونه ای که چینی ها آنها را به ایران در سرمایه گذاری ترجیح داده اند.

تهیه کننده خبر: 
شاهین گیلاوند
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1101

افزودن دیدگاه جدید