هند با ژاپن بست، چابهار ایران در برابر گوادر پاکستان

شناسه خبر: 
170119306
واحد اخبار خارجی تارنمای ایران چهار راه:
هند دیر زمانی است که دنبال منفذی برای ورود به بازار رو به رشد افغانستان است و به دلیل مشکل با همسایه اش پاکستان به توافقی با پاکستانی ها نمی رسد.

هرچند رفت و آمدها هند و تصمیم آنها به توسعه چابهار به سالهای پیش ازتحریم بر می گردد اما تحریم ها سبب شد که پاکستانی ها برای دسترسی کشوری مثل چین بندرگوادر خود را پیشنهاد بدهند و چین با استقبال از این امر به سرعت شروع به ساخت و توسعه این بندرگاه نمود.

افغانستان هم که به دلیل دسترسی نداشتن به آبهای بین لمللی همیشه چالش داد از هر مسیری که او را به آبهای بین المللی پیوند دهد استقبال می کند و چه بهتر که این مسیرها بیشتر هم باشند.

تحریم های ایران نتوانست هند را ازاین بازار تشنه، منصرف کند و رفت و آمد آنها ادامه داشت و حتا در زمان تحریم ها نیز وعده پرداخت پول های نفتی بلوکه شده ایران درهند را با توسعه بندر چابهاروهزینه در آنجا وعده تسویه می دادند تا اینکه تحریم ها برداشته شد.

هند می خواست دو ترمینال در چابهار بسازد و این امر را پیگیری می کرد و با ایران و افغانستان به توافق هم رسید و ایران هم وعده توسعه شبکه ریلی تا افغانستان را می داد و در این میان چین و پاکستان کماکان به توسعه گوادر ادامه می دادند تا اینکه دیروز هند موفق شد بازیگر قدرتمندی را در برابر چین وارد بازی اقتصادی خود برای تصاحب بازار پاکستان نماید و آن کشوری با پیشینه ای بیشتر و توان علمی بالاتر از چین بود و آن کشور ژاپن بود که بعنوان سرمایه گذار و مشاور پروژه هندی ها در چابهار وارد بازی گردیده است.

رقابت قدرتهای بزرگ حمل و نقل و سرمایه گذاران بسترساز در ایران نمایانگراهمیت استراتژیک و در مسیر مناسب و ارتباطی ایران است. نکته دیگری که از این امر ایران نباید غافل باشد که بازارهای جهانی شاید بخواهند به دلیل هزینه پایین عبور از ایران، از کشورما استفاده کنند برای عبور ودسترسی به بازار ایران، اما بهتر است که کشور ما از این پتانسیل به تشویق سرمایه گذارانی بپردازد که کارخانه و فناوری تولید محصولات خود را به ایران منتقل کنند و شروع به تولید کالا برای بازارهای منطقه در ایران نمایند و از تخفیف حمل در ایران برخوردار شوند. اینها همگی نیازمند یک سیاست یکپارچه صنعتی، اقتصادی و مالی است که بیگمان توسعه ایران را به ارمغان خواهد آورد.

توسعه چابهار سبب رشد اقتصادی در منطقه جنوب شرقی ایران می شود، منطقه ای که نیاز به یک تحول اقتصادی دارد تا مشکلات اقتصادی از میان خانوارهای ایرانی در آن منطقه رخت بندد.

تهیه کننده خبر: 
مانی رستگار
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهار راه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/306

افزودن دیدگاه جدید