قطر، بازاربی رونق اقتصادی و پر رونق سیاسی

شناسه خبر: 
171128958
واحد اخبار خارجی تارنمای ایران چهار راه:
پس از تحریم قطر توسط کشورهای حاشیه خلیج فارس، سروصدای بسیاری برپا گشت که ایران و ترکیه با بازکردن مسیرهای جدید ترانزیتی شروع به حمایت از قطر نمودند. ترکیه نیز مدتها محصولات خود را بصورت هوایی انتقال می داد.
قطر، بازاربی رونق اقتصادی و پر رونق سیاسی - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

با بسته شدن مسیر هوایی کشورهای عربستان، بحرین، مصر و امارات، ایران به سرعت آسمان خود را برای پروازهای قطر ایرویز گشود و هر روز در انواع رسانه ها و شبکه های اجتماعی ناگهان همه کارشناس حمل و نقل در امور ترانزیت به قطر شدند!!!

اما واقعن کسی در این میان به بررسی اقتصاد این کشور بسیار کوچک نموده بود؟ وزارت بازرگانی ایران مشاوره ای در زمینه بسترها مناسب بازار قطر ارائه داده بود؟

در کل قطر سالانه بین 30 تا 35 میلیارد دلار، واردات دارد در انواع اقلام کالایی که از کشورهای صنعتی در عرصه نفت و گاز می باشد تا انواع تجهیزات بندرگاهی و مسابقات جام جهانی، خودرو و انواع مواد خوراکی. در این میان سهم ترکیه از این اقتصاد 600 میلیون دلار بوده است و ایران در 8 ماه گذشته تنها 200 میلیون دلار صادرات به قطر داشته است. عددی که برای کشوری به وسعت ایران واقعن اسفناک است و این نشان از فاصله بسیار بالای کشور ما در زمینه صادرات کالا حتا به نزدیکترین همسایه هایمان دارد که هشداری بسیارجدی  نخست برای مردم ایران و سپس وزارت صنعت و بازرگانی ایران می باشد .
قطر بیشتر محصولات وارداتی خود را از راه دریا وارد می کند و مسیر ایران و ترکیه بیشتر امری سیاسی و مانور سیاسی به نظر می رسد تا امری حیاتی و اقتصادی. کشور ایران با صنعت بسیار ضعیف و بیشترمتکی بر خام فروشی، کالای خاصی برای عرضه به قطر ندارد و ترکیه نیز در برابر کالاهای غربی و شرقی حرفی برای گفتن ندارد، از این روی بازار ترانزیتی قطر نمی تواند بازاری برای حرکت بازار رو به رکود ایران باشد.

 شاید ایران در صورت داشتن برنامه ای خاص می توانست بر روی تخفیف هایی از قطربر سر بندرگاه حمد به سود مناسبی دست یابد، اما بیگمان بازار قطر بازاری نیست که ما بر روی آن بتوانیم حسابی باز کنیم.

تهیه کننده خبر: 
شاهین گیلاوند
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/958

افزودن دیدگاه جدید