صدور مجوز فروش ۱۰۶ هواپیمای ایرباس به ایران توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا

شناسه خبر: 
161123210
واحد اخبار خارجی تارنمای ایران چهار راه:
به گفته مقامات آمریکایی، وزارت خزانه داری ایالات متحده با چراغ سبز دریافتی از دولت باراک اوباما مجوز فروش 106 فروند ایرباس دیگر به ایران را صادر کرد. به گفته این مقامات این آخرین مجوز ایالات متحده در این سال بر پایه توافق اتمی با ایران می باشد.

پیش از این وزارت خزانه داری آمریکا، مجوز 17 فروند ایراباس را در ماه سپتامبر صادر کرده بود.  گرچه ایرباس شرکتی فرانسوی است اما چون دستکم ده درصد از قطعات هواپیمای ایرباس در آمریکا تولید می شود، این شرکت برای فروش هواپیما به ایران ناگزیر به اخذ مجوز از وزارت خزانه داری ایالات متحده می باشد.

ایران که از دهه 1970 میلادی تاکنون نتوانسته به نوسازی ناوگان خود بپردازد، ده ها میلیارد دلار بابت بازسازی ناوگان فرسوده و از رده خارج خود، هواپیما به ایرباس و بوئینگ سفا رش داده است.

این مجوز در حالی صادر گردیده است که چند روز از مخالفت مجلس نمایندگان آمریکا با فروش هواپیما به ایران نمی گذرد و دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید ایالات متحده نیز در مبارزات انتخاباتی خود بارها برجام را نقد و حتا غیر قابل قبول نامیده بود. لایحه نمایندگان آمریکا باید موافقت سنا را نیز دریافت نماید و پس از آن در صورت موافقت با چالش بزرگی به نام وتوی باراک اوباما رو به رو است.

در هیمن راستا برخی از نمایندگان و رهبران جمهوریخواه، از باراک اوباما درخواست کردند که، هرگونه مجوزی که به ایران اجازه دستیابی به هواپیماهای مسافربری می دهد را متوقف نماید تا دولت جدید آمریکا شکل گیرد و در این مورد تصمیم بگیرد. آنها خواستار بررسی برجام شده اند تا براساس تجارت با ایران آمریکا مجبور به پرداخت هزینه عوارض ناشی از این برجام نشود.

وزارت خزانه داری آمریکا تأکید کرده است که به صدور مجوز فروش هواپیما به ایران طبق تعهدش در برابر برجام ادامه می دهد.

در همین راستا تحریم فروش هواپیما فقط برای هواپیمای ملی ایران یا همان ایران ایر برداشته شده است و تحریم ها برای هواپیمایی ماهان که سپاه پاسداران ایران به ادعای مقامات آمریکایی از آن برای انتقال نیرو و تجهیزات نظامی به سوریه استفاده می کرده است، کماکان برقرار است و ایالات متحده مدعی است که این هواپیماها فقط برای حمل مسافر و محموله های تجاری استفاده می شود و ایران حق استفاده دیگری غیر از این موارد را ندارد و افزودن این بند در قراردادهای فروش هواپیما به ایران را، یکی از دلایل خود برای دفاع از برجام در برابر مخالفان آن عنوان می کنند و نوعی ضمانت از سوی ایران برای استفاده درست از هواپیماها بر می شمارند.

بر اساس توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی، ایران پیشتر اقدام به توافق برای خرید 118 هواپیما از شرکت ایرباس به ارزش تخمینی 25 میلیارد دلار را امضا کرده است و مقامات رسمی ایران به خرید 112 فروندهواپیما اذعان داشته اند. اما مجوزهای وزارت خزانه داری بر روی هم مجوز 123 فروند هواپیما را به ایرباس می دهد.

در فهرست ایرباس از هواپیما ایرباس ای 320 با قیمت حدود 100 میلیون دلار بطور پایه نام برده شده است و اگر در این میان ایرباس ای 330 نیز در فهرست خرید ها باشد قیمت آن مقداری بالاتر از 2 برابر قیمت ایرباس ای 320 می باشد و این امر تخمین تعداد و نوع هواپیماها را کمی دشوار می کند.

رقیب ایرباس بوئینگ نیز مدعی امضای توافق نامه با ایران ایر به ارزش بیش از هفده و نیم میلیارد می باشد، که تحویل هواپیماها از سال 2017 آغاز و تا سال 2025 ادامه خواهد یافت. علاوه بر این ایران ایر 29 هواپیمای بوئینگ 737 اس نو را به قیمت کل 25میلیارد دلار بصورت لیزینگ در اختیار خواهد گرفت.    

تهیه کننده خبر: 
تورنگ راد
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهار راه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/210

افزودن دیدگاه جدید