صدورمجوز فروش هواپیمای مسافربری به ایران از سوی خزانه‌داری آمریکا

شناسه خبر: 
16032671
واحد اخبار خارجی تارنمای ایران چهار راه:
وزارت خزانه‌داری ایالات متحده مجوز کلی برای فروش هواپیمای مسافربری به ایران را صادر کرده است که بر اساس آن شرکت‌های آمریکایی اجاره خواهند داشت پس از بیش از سه دهه به ایران هواپیما بفروشند.وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه پنجم فروردین این مجوز را صادر کرده و متن آن را در وب سایت خود قرار داده است.
کارخانه بوئینگ در سیاتل آمریکا

در متن این مجوز کلی تصریح شده است: شهروندان آمریکایی مجاز هستند که در کلیه تراکنش‌های رایج مربوط به مذاکرات، و همچنین قراردادهای مشمول صدور مجوز فعالیت‌های مرتبط با صادرات و بازصادرات هواپیماهای مسافری تجاری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران مشارکت کنند. با این شرط که اجرایی شدن هر یک از این قراردادها نیازمند مجوز از دفتر کنترل دارایی‌های خارجی است. البته وزارت خزانه داری این قراردادها را با اعلام نیاز به اخذ مجوز از دفتر کنترل دارایی های خارجی مشروط کرده است.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز ۲۶ دی ماه پارسال،مجوز فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را صادر کرده بود.این مجوز در آستانه اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) صادر شده است.

بسیاری از هوایپماهای بوئینگ ایران متعلق به دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ هستند و ایران با مشکلاتی برای به روز کردن ناوگان هوایی مسن و فرسوده خود مواجه بوده است.

پس از صدور مجوز از سوی باراک اوباما، شرکت آمریکایی بوئینگ روز ۳۰ بهمن اعلام کرد که از دولت آمریکا برای انجام فعالیت تجاری با ایران چراغ سبز گرفته است. این شرکت آمریکایی پیشتر گفته بود، بر اساس مجوزی که دریافت کرده این شرکت اجازه دارد با شرکت‌های هواپیمایی مورد تأیید در ایران همکاری کند.

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ایران، نیز روز ۱۳ اسفند گفته بود برای خرید هواپیماهای مسافربری بوئینگ از مدیران این شرکت دعوت کرده‌ایم تا به ایران سفر کنند.

مقام‌های ایران گفته‌اند که گرچه تحریم فروش هواپیما ارتباطی با تحریم‌های نفتی و بانکی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران ندارد، اما آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای با لغو ممنوعیت فروش هواپیما به ایران موافقت کرده‌ است.

برای مشاهده متن انگلیسی اعلامیه اداره خزانه داری آمریکا بصورت پی دی اف اینجا را کلیک نمایید.

تهیه کننده خبر: 
مانی رستگار
برگردان: 
مانی رستگار
ویراستار: 
مانی رستگار
سرچشمه خبر: 
ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/71

افزودن دیدگاه جدید