شکایت ایران به سازمان دریانوردی از آمریکا

شناسه خبر: 
1811091304
واحد اخبار خارجی تارنمای ایران چهار راه:
برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، اعلام کرده بود که شرکت‌های بیمه بین‌المللی از ارائه خدمات به کشتی‌های ایرانی منع شده‌اند و جمهوری اسلامی به احتمال زیاد مجبور خواهد شد که برای بیمه کشتی‌ها به شرکت‌های داخلی متکی شود.
شکایت ایران به سازمان دریانوردی از آمریکا- پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

به دنبال انتشار خبر منع شرکت‌های بیمه از خدمات‌دهی به کشتی‌های ایرانی به دلیل تحریم‌های آمریکا، سفارت ایران در لندن در نامه‌ای به دبیرکل سازمان بین‌المللی دریانوردی شکایت کرد.
به گفته آقای هوک، این در حالی است که بیمه‌گران ایرانی قادر به پرداخت غرامت فاجعه‌های زیست‌محیطی که مبلغ آن به میلیاردها دلار می‌رسد، نیستند.او در عین حال هشدار داد که ادامه فعالیت نفتکش‌های ایران می‌تواند به فاجعه زیست‌محیطی منجر شود، چون نفتکش‌های جمهوری اسلامی برای فروش مخفیانه نفت و احتراز از دیده شدن، سامانه شناسایی خودکار خود را خاموش می‌کنند و در عین حال تحت پوشش بیمه‌گران بین‌المللی هم قرار ندارند.
در این سوی ایران از طریق سفلرت خود در لندن شکایت خود به سازمان بین المللی دریانوردی ارسال کرده است.حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن خبر داده وی در نامه‌ای به دبیر کل سازمان بین‌المللی دریانوردی (آیمو) ضمن محکومیت این اقدام آمریکا، آن را «نقض» معاهدات بین‌المللی دریانوردی به‌ویژه در زمینه ایمنی دریا دانسته و ‌خواستار بررسی موضوع در اجلاس شورای سازمان بین‌المللی دریانوردی شده است.سفیر ایران در بریتانیا افزوده که بدون شک ایران به دلیل خواست غیرقانونی آمریکا نمی‌تواند از فعالیت ناوگان کشتی‌های خود برای صدور نفت و همچنین صادرات و واردات کالاهای تجاری و صنعتی ممانعت کند و قطعاً آمریکا مسئول ایجاد هر حادثه‌ای در دریا خواهد بود.
این در حالی است که رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفته که شرکت‌های بیمه بین‌المللی از سود بیمه کردن نفتکش‌های ایرانی صرف نظر نخواهند کرد.​
بر اساس گزارش‌ها، هشت کشور چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه، ایتالیا، یونان و تایوان به‌طور موقت از تحریم‌ها علیه نفت ایران معاف شده‌اند.
این هشت کشور در حالی به طور موقت از تحریم‌ نفت ایران معاف شده‌اند که مشکلات حمل و نقل نفت فروخته شده و همچنین مبادلات بانکی ناشی از این دادوستد به قوت خود باقی است.

سرچشمه خبر: 
ایرنا
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1304

افزودن دیدگاه جدید