شرکت های کشتیرانی کشورهای گوناگون در حال خرید چه نوع کشتی هایی هستند؟

شناسه خبر: 
1811041300
واحد اخبار خارجی تارنمای ایران چهار راه:
با وجود مشکلاتی که در تأمین مالی مناسب برای خرید کشتی وجود دارد، بازار خرید و فروش کشتی های دست دوم بسیار داغ است.
شرکت های کشتیرانی کشورهای گوناگون در حال خرید چه نوع کشتی هایی هستند؟- پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

در این بازار علاوه بر خریداران بزرگ و سنتی این بازار که وجود داشته اند، کشورهای کوچک و کشتیرانی های کوچک چینی نیز فعال شده اند. شیپ بروکر در آخرین گزارش خود اشاره می کند که صاحبان کشتیرانی هایی با ملیت های یونانی، چینی و شمال اروپا ( بخصوص آلمان ها و نروژی ها) 60 درصد کشتی های حمل کانتینرهای خشک و 40 درصد کشتی های تانکری را در زمینه خرید و اجاره در اختیار دارند.اما در این میان کشورهای دیگری نیز فعال شده اند که تاکنون زیاد در این بازار سروصدایی نداشته اند.

با وجود این کشتیرانی ها با ملیت های ذکر شده، ملیت های دیگری نیز وارد بازارخرید کشتی های دست دوم شده اند. به گفته کارشناسان، نخستین کشور، اندونزی بوده است. خریداران این کشور با 15 کشتی فله و 13 تانکر نخستین خریداران عمده بازار کشتی های دست دوم بوده اند. این کشتی های سوپرماکس و هندی ماکس بوده اند که سال ساخت این کشتی ها اوایل سال 2000 و تعدادی در سالهای 2010بوده است.

در زمینه کشتی های تانکری مخزن دار، بیشترین دادوستد در زمینه کشتی های تانکری چینی بوده است و خریداران این گروه از کشتی هایی با ساخت در سال های نخست 2000 بوده است و کشتیرانی های چینی و مالزیایی خریداران پرتلاشی در این بازار بوده اند. خریداران ویتنامی برابر با اندونزی ها کشتی خریده اند با این تفاوت که سال ساخت کشتی های آنها متفاوت بوده است. آنها خریداران کشتی های با سال های ساخت دهه 90 تا سال 2005 بوده اند و همه آنها از نوع هندی ماکس بوده اند.

اماراتی ها خرید های فله و تعدادی کشتی کانتینری هندی ماکس و سوپرماکس داشته اند اما تاریخ ساخت این کشتی ها بین اواخردهه 90 و اوایل سال 2000 بوده است. خریداران ترکیه و هندی نیز از این بازار بی سهم نبوده اند و تمرکز هر دو کشور بر روی کشتی های ساخت دهه 90 بوده است.

بجز امارات متحده عربی، سایر کشورهای سقوط ارزش پول در برابر دلار آمریکا داشته اند و بطور میانگین تا ده درصد کاهش ارزش داشته اند، از این روی، برخی در بازار نگران کنار کشیدن سرمایه گذاران در سرمایه گذاری بوده اند، اما واکنش بازار نشان می دهد که اینگونه نیست و سرمایه گذاران به این بازار امیدوارند.

سایر کشورها خرید های وسیعی از این بازار نداشته اند و شاید فقط بتوان به خرید های فله برزیل اشاره کرد اما این کشتی ها هنوز قطعیت نیافته اند.

تهیه کننده خبر: 
کاوش ساعی
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1300

افزودن دیدگاه جدید