داغ هواپیماهای نو بر دل آسمان ایران ماند

شناسه خبر: 
1805091130
واحد اخبار خارجی تارنمای ایران چهار راه:
دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه پس از ماه‌ها انتظار و گمانه‌زنی درباره سرنوشت «برنامه جامع اقدام مشترک» موسوم به برجام، اعلام کرد که واشینگتن از این توافق خارج می شود و تحریم‌های تعلیق شده علیه ایران را باز می‌گرداند.
داغ هواپیماهای نو بر دل آسمان ایران ماند - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

در ادامه این تصمیم، هنوز گمانه زنی ها در مورد عواقب این تصمیم صورت نگرفته بود که وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد به دنبال تصمیم دونالد ترامپ برای خارج کردن آمریکا از توافق هسته ای با ایران، برجام، مجوز فروش هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ایران لغو می‌شود‎.​به گزارش رویترز، استیو منوچین که در جمع خبرنگاران در خصوص نحوه اجرای دستور دونالد ترامپ برای اعمال تحریم های علیه ایران صحبت می کرد، گفت: براساس توافق اصلی (برجام) مجوز فروش هواپیمای تجاری، قطعات و سرویس و خدمات صادر شده بود که این مجوز لغو می شود.
بر پایه همین گزارش رویترز، ایران ۲۰۰ هواپیمای مسافری سفارش داده بود که شامل ۱۰۰ هواپیما از ایرباس، ۸۰ هواپیما از بوئینگ و ۲۰ هواپیما از شرکت ایتالیایی فرانسوی ای تی آر می شد. فروش همه این هواپیماها به مجوز صادره از سوی دولت آمریکا نیاز دارند. بوئینگ در سال ۲۰۱۶ پس از توافق هسته ای قرار داد فروش ۸۰ هواپیما به ارزش ۱۷ میلیارد دلار به ایران ایر منعقد کرده بود. در همین حال وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرده است، مجوزبرای هواپیما بوئینگ به ایران پس برهه ۹۰ روزه لغو خواهد شد.
پیشترشرکت هواپیمایی اروپایی ایرباس روز سه شنبه پیش از تصمیم دونالد ترامپ اعلام کرده بود پس از اعلام نظر رییس جمهوری آمریکا در مورد سفارش های ایران تصمیم گیری خواهد کرد.
این در حالی است که یک منبع مطلع به رویترز گفته است، مجوز بوئینگ برای فروش هواپیما به ایران تا سپتامبر ۲۰۲۰ اعتبار داشت.
دنیس مویلنبرگ، مدیرعامل بوئینگ دو هفته پیش در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته بود: ما هیچ تحویلی به ایران که بخشی از برنامه تولید امسال این شرکت باشد نداریم، در نتیجه این تحویل‌ها طبق پروسه دولت آمریکا به تاخیر افتاده است.او در عین حال تاکید کرده بود که از بابت پیش‌نرفتن قرارداد با ایران مطابق برنامه از پیش تعیین شده، بوئینگ به مشکلی برنخواهد خورد.
بوئینگ طبق برنامه می بایست در اردیبهشت ماه ۹۷ ، ماه جاری، اولین هواپیما که مدل بوئینگ ۷۷۷ است را به ایران ایر تحویل می داد.

تهیه کننده خبر: 
کاوش ساعی
سرچشمه خبر: 
رویترز
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1130

افزودن دیدگاه جدید