بازنگری آمریکا در مجوز فروش هواپیماهای بوئینگ و ایرباس به ایران

شناسه خبر: 
170526595
واحد اخبار خارجی تارنمای ایران چهار راه:
وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه سوم خرداد اعلام کرد که کشورش در مجوز فروش هواپیماهای مسافربری بوئینگ و ایرباس به ایران بازنگری خواهد کرد.
بازنگری آمریکا در مجوز فروش هواپیماهای بوئینگ و ایرباس به ایران -  پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

استیون منوچین که در جلسه پرسش و پاسخ کمیته راه‌ها و روش‌های مجلس نمایندگان برای پیشنهاد بودجه جدید آمریکا حاضر شده بود، تصریح کرد که او در وزارت خزانه‌داری هر کاری انجام می‌دهد تا برای حفظ جان آمریکایی‌ها تحریم‌های اضافی علیه ایران، سوریه و کره شمالی وضع شود.

خبر بازنگری در مجوز فروش هواپیماهای جدید به ایران در حالی اعلام می‌شود که رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز در زمان کسب رای اعتماد از سنا گفته بود که واشینگتن در توافق هسته‌ای ایران بازنگری می‌کند.

گرچه سخنان تیم جدید کاخ سفید مدعی بازنگری در قراردادهای فروش و همچنین برجام است، اما بسیاری از کارشناسان معتقدند برجام آنقدر محکم هست که نقض آن از سوی هر یک از طرفین بر وجهه و آینده سیاسی کشور ناقض کننده پیامدهای بدی خواهد داشت و آمریکایی ها توسط هم پیمانان اروپایی خود در این مورد کاملن توجیه شده اند و بسیاری اینگونه اظهار نظرها را نوعی ژست سیاسی پس از انتخابات آمریکا ارزیابی می کنند.

ایران از زمان اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام در دی‌ماه ۱۳۹۴ تاکنون، سه قرارداد برای خرید ده‌ها فروند هواپیمای مسافربری با کنسرسیوم‌های ایرباس، بویینگ و آی‌تی‌ار امضاء کرده است که رقم آنها بالغ بر دهها میلیارد دلار است.

تاکنون کمتر از ۱۰ فروند از این هواپیماها تحویل تهران شده است ولی بیشتر آنها قرار است ظرف چند سال آینده تحویل شوند.

تهیه کننده خبر: 
شاهین گیلاوند
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/595

افزودن دیدگاه جدید