اطمینان بخشی وزارت خزانه داری آمریکا به بانک ها برزیلی برای تجارت با ایران

شناسه خبر: 
161123211
واحد اخبار خارجی تارنمای ایران چهار راه:
گزارش خبر رویترز بیان می کند که وزارت خزانه داری آمریکا همزمان با سفر هیأتی به سرپرستی علی طیب نیا، وزیر اقتصاد و دارایی ایران به برزیل این موضوع را مطرح کرده است.

با اینکه تحریم های بانک های ایرانی از دی ماه سال گذشته برداشته شده است، اما کماکان بانک ها بزریلی نگران مشکلات و جریمه از سوی بانک های آمریکایی درصورت  مراوده آنها با ایران بودند.

بر پایه خبر رویترز، در نشست هفته گذشته مقامات وزارت خزانه داری آمریکا و روسای ارشد بانک های برزیل این مشکل رفع گردیده است و وزارت خزانه داری آمریکا به این بانک ها اطمینان داده شده که آنها می‌توانند با بانک‌های ایرانی، چه به صورت دلاری و چه با سایر ارزها، معامله کنند مادامی که عملیات‌ مالی آنها وارد سیستم مالی آمریکا نشود و شرکت‌های ایرانی حاضر در فهرست سیاه آمریکا را در بر نگیرد.

برزیل تصمیم دارد تجارت بالای یک و نیم میلیارد دلاری خود با ایران را به 5 میلیارد برساند و با این اعلان از سوی وزارت خزانه داری آمریکا، نگرانی این کشور برای رسیدن به این نقطه تا حدودی برطرف شده است.

برزیل سومین سازنده هواپیما در دنیا است و شرکت امبرائر در این کشور با همکاری بوئینگ وبرخی شرکت های آمریکایی، اقدام به ساخت هواپیماها متوسط می نماید که اکنون مورد نیاز ایران می باشد. ایران هم برای خرید این مدل هواپیماها ابراز تمایل کرده است، اما علاوه بر مشکل بانکی که پیش روی امبرائر قرارداشته است مشکل بعدی صدور مجوز فروش هواپیما از سوی وزارت خزانه داری آمریکا به امبرائر می باشد که مدیر هواپیمایی امبرائر ابراز امیدواری بالایی در این زمینه کرده است.

در این میان بزرگترین خرسندی از آنِ، سازندگان انواع اتوبوس در برزیل می باشند، که اکنون با برطرف شدن مشکل بانکی، با خیال آسوده می توانند مصحولات خود را به ایران بفروشند.

تهیه کننده خبر: 
تورنگ راد
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهار راه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/211

افزودن دیدگاه جدید