ارسال هواپیمای شناسایی نیروی دریایی آمریکا برای یافتن خدمه نفتکش ایران

شناسه خبر: 
1801091023
واحد اخبار خارجی تارنمای ایران چهار راه:
سانچی نام نفت کشی است، با ۲۴۷ متر طول که در سال ۲۰۰۸ میلادی ساخته شده و حامل پرچم پاناما بوده است.
ارسال هواپیمای شناسایی نیروی دریایی آمریکا برای یافتن خدمه نفتکش ایران - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

این نفتکش اکنون به یکی از تیترهای خبرگزاری های چینی تبدیل شده است زیرا این نفت کش که حاوی یک میلیون بشکه نفت خام سبک بوده است با برخودر با شناور دیگری در ۳۰۰ کیلومتری مدخل رودخانه یانگ‌تسه در شرق چین، آتش گرفته و اکنون بیم آن می رود با نشت نفت در منطقه به یکی از بزرگترین حادثه های زیست محیطی تبدیل شود.

این نفتکش که به ادعای بیمه ایران ارزشی برابر 32 میلیون دلار داشته است و به مقصد کره جنوبی در حرکت بوده است با این حادثه، 31 خدمه آن مفقود هستند جسد یکی از این خدمه پیدا شده است که برای شناسایی هویت به بندر شانگهای منتقل شده است.شناور دیگر که شامل 21 نفر خدمه بوده است همگی سالم هستند.

امدادگران در حال حاضر سه عملیات را با هم انجام می دهند. گروهی در حال مهار آتش، گروهی در پی یافتن خدمه کشتی و دو شناور چینی هم مانع گسترش نفت، نشت کرده از نفتکش هستند. با تمامی تلاش های امدادی و البته مشکلات آب و هوایی منطقه، کماکان خبری از باقی خدمه مفقود شده نیست. این خبرها از طرق مقام‌های مسئول در چین تکمیل می شود که در روز دوشنبه هشدار دادند که خطر انفجار یا غرق نفتکش ایرانی وجود دارد. لو کانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، با اشاره به وضعیت نامساعد جوی، گفته است که شرایط برای انجام عملیات جستجو و نجات مساعد نیست.اما برخی تصاویر نشان می دهد که آتش سوزی این کشتی تا حدودی مهار شده است.

یک روز پیش از اظهار نظر مقامات چینی، آمریکا و کره جنوبی با ارسال کشتی به منطقه به یاری کشتی ایرانی رفتند تا در عملیات جتسجو سایر امدادگران را یاری نمایند. در این میان روز گذشته نیروی دریایی آمریکا اعلان کرده است که یک هواگرد پی-۸، از جزیره اوکیناوا در ژاپن به این عملیات فرستاده شده است. تنها بارقه امید نجات یافتن خدمه نفتکش جدا شدن یکی از قایق‌های نجات این شناور است که البته این امیدواری کوچکی‌ست مبنی بر این‌که خدمه ممکن است هنوز زنده باشند.
در کمتر از دو سال اخیر، این دومین بار است که که یک نفتکش ایرانی دچار حادثه می شود. در تابستان سال ۹۵ نیز یک نفتش ایرانی در تنگه سنگاپور دچار سانحه شد اما این رخداد تلفات جانی نداشت.

ویراستار: 
شاهین گیلاوند
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1023

افزودن دیدگاه جدید