آمریکایی ها در حال بررسی بندرچابهار هستند

شناسه خبر: 
1809301282
واحد اخبار خارجی تارنمای ایران چهار راه:
خبرها در واشنگتن شاید با جریان در حال رخ داد در روابط ایران و آمریکا متفاوت باشد. آمریکایی ها اصولن هرچیزی که برای ایرانیان باشد به دلیل ایرانی بودن رد نمی کنند.
آمریکایی ها در حال بررسی بندرچابهار هستند- پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ در حرکت جدید سیاسی اش علیه تهران در حال تلاش برای ترغیب متحدان و دوستان این کشور در عدم خرید نفت ایران است. یکی از این کشورها هندوستان است. اما بازی سیاسی به این سادگی نیست و قیمت پایین و حمل رایگان ایران و حتا زمزمه های استفاده از روپیه بجای دلار مشوق هایی را برای هندی ها ایجاد کرده بود که آمریکا را ناچار کرد با مشوق های رنگین تر و قویتر از ایران همانند نوسازی پالایشگاه های خریدار هند با وام های طویل مدت، کاهش تعرفه بر روی برخی کالاهای هند و انتقال سرمایه به هند سبب شوند که هندی ها شروع به کاهش خرید نفت از ایران نمایند.
اما در میان این مباحث هندی ها فرای مشکل سیاسی آمریکا و ایران، از آمریکایی ها درخواست کردند برای افزایش نفوذ و قدرت منطقه ای هند و کاهش ونفوذ پاکستانی که الان در تیره ترین سطح روابط با آمریکاست، سرمایه گذاری و توسعه بندرچابهار توسط هندی ها را در ازای قطع خرید نفت از ایران مورد بررسی جدی قرارداده و معاف نمایند.
در واقع دو کشور در حال بررسی اثرهای سیاسی واقتصادی رونق چابهار و ترانزیت کالاهای هند به افغامستان هستند و از سوی دیگر، هندی ها مدعی هستند که این پروژه سبب توسعه افغانستان و ثبات آن نیز می شود. این پارامترها تیم مخالف ایران را در کاخ سفید ترغیب کرده است که با برخی دفاتر مطالعاتی در مورد چابهار واثرات آنها پای گفتگو بنشینند و در نهایت به کاخ سفید توصیه نمایند که آیا رونق چابهار در راستای منافع دراز مدت آمریکا خواهد بود یا خیر.
نکته حائز اهمیت آن است که هندی ها از یک سوی در حال بررسی و کاهش خرید نفت از ایران هستند واز سوی دیگر در حال مذاکره برای استثنا در زمینه توسعه بندر چابهار و این در حالی است که تنها طرفی که در این میان اصلن مطرح نیست خود دولتمردان ایران می باشند که گویی نظر آنها اصلن مهم نیست. این حوادث در حالی است که چندی پیش ایران در پیشنهادی عجیب به پاکستان و هند پیشنهاد مشارکت با یکدیگردر توسعه چابهار را ارئه نمود، گویی از روابط بین این دو کشور و رقابت آنها در منطقه بی خبر می باشد.
حال سرمایه گذاران هندی منتظر چراغ سبز آمریکایی هستند تا در امر توسعه بندر چابهار در راستای منافع هند در بازار افغانستان، منتفع شوند.

تهیه کننده خبر: 
سام پرتوی
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1282

افزودن دیدگاه جدید