نهایی شدن فروش 80 فروند هواپیمای بوئینگ به ایران ایر

شناسه خبر: 
161211235
واحد اخبار داخلی تارنمای ایران چهار راه:
سرانجام شرکت هواپیمایی ایران‌ایر وشرکت هواپیماسازی بوئینگ قرارداد نهایی خرید ۸۰ هواپیما به ارزش ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار را در تهران امضا کردند؛ معاون مدیرعامل بوئینگ اعلام کرد که این شرکت پس از تایید دولت آمریکا، قرارداد با ایران را نهایی کرده است.
امضای قرار داد ایران ایر و بوئینگ

وزیر راه و شهرسازی ایران گفت که دو شرکت پس از ۴۱ سال بار دیگر قرارداد خرید هواپیما امضا کرده‌اند.

فرهاد پرورش، مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر)، روز یکشنبه،۲۱ آذر، اعلام کرد که براساس این قرارداد، ۵۰ هواپیمای مدل ۷۳۷ و ۳۰ هواپیمای مدل ۷۷۷ پهن پیکر، در یک دوره ۱۰ ساله به ایران تحویل می‌شود.

فلچر باراک دال، معاون مدیرعامل شرکت هواپیماسازی بوئینگ، نیز ارزش این قرارداد را ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت که شرکت بوئینگ این قرارداد را با تایید دولت آمریکا، نهایی کرده است. قرارداد اولیه بین دو شرکت در خرداد ماه امضا شده بود. پیش از این ایرباس نیز قرار بود که ۱۱۸ فروند هواپیما به ارزش ۲۵ میلیارد دلار به ایران بفروشد که تهران بعدا این تعداد را به ۱۱۲ فروند کاهش داد.

دو شرکت‌ هواپیماسازی ایرباس و بوئینگ در شهریورماه اعلام کرده بودند که دولت ایالات متحده مجوزهای لازم برای فروش هواپیما به ایران را صادر کرده است. با ورود این ۸۰ هواپیمای خریداری شده از شرکت بوئینگ، ۵۰ هزار صندلی وارد ناوگان هوایی کشور می‌شود.

عباس آخوندی تاکید کرد که به زودی با نهایی شدن خرید ۱۰۰ فروند ایرباس و ۲۰ فروند هواپیمای ای.تی.آر (ATR) نوسازی ناوگان هوایی ایران ایر با سرعت بیشتری دنبال می شود.

شرکت ایران‌ایر علاوه بر قراردادهای ایرباس و بوئینگ، به دنبال خرید ۴۰ فروند هواپیمای‌ای تی آر برای فرودگاه‌های کوچک ایران است. قرار داد ۲۰ فروند از این هواپیماها منعقد شده و قرار است تا پایان سال هشت فروند از این هواپیماها وارد ایران شوند.

در یکی از بندهای توافق اتمی ایران و شش قدرت جهانی، به ایران اجازه داده است که در ازای توقف بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای‌اش بتواند ناوگان فرسوده و قدیمی هواپیماهایش را نوسازی کند. تحریم‌های چندین‌ساله علیه ایران ، باعث فرسودگی ناوگان هوایی ایران شده و ایران‌ایر در تلاش است با خرید یا اجاره کردن هواپیماهای جدید کیفیت ناوگان خود را بهبود ببخشد.

بهبود ناوگان ایران ایر، با مدیریت مناسب می تواند زنگ خطری است برای شرکت های هواپیمایی فعال در خاورمیانه که در خلا حضور این هواپیمایی در خاورمیانه جولان می دادند.

تهیه کننده خبر: 
کاوش ساعی
سرچشمه خبر: 
ایسنا، پایکاه خبر حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/235

افزودن دیدگاه جدید