نمایندگان ایرباس برای نهایی کردن خرید ۱۰۰ هواپیما در ایران

شناسه خبر: 
161213237
واحد اخبار داخلی تارنمای ایران چهار راه:
در حالیکه تنها یک روزاز امضای نهایی توافق خرید ۸۰ هواپیمای از شرکت بوئینگ گذشته است، قائم مقام وزیر راه ایران خبر داد که نمایندگان ایرباس هم به تهران سفر کرده‌اند و احتمالاً ظرف یک هفته قرارداد خرید هواپیما از این شرکت نیز نهایی خواهد شد.

فرهاد پرورش، مدیرعامل شرکت ایران ایر، در گفت‌وگو در تلویزیون گفت که مذاکرات برای نهایی کردن قرارداد ایرباس در جریان است و پیش‌بینی می‌شود این مذاکرات در یک یا دوهفته آینده به اتمام برسد. او با اشاره به اینکه مذاکرات خرید هواپیما از ایرباس زوتر از بوئینگ آغاز شده بود، پیش‌بینی کرد که نخستین هواپیماهای خریداری شده از ایرباس پیش از نوروز سال ۹۶ وارد ایران شود. به گفته آقای پرورش، همچنین براساس قرارداد با بوئینگ، تحویل ۱۵ فروند از هواپیماهای ۷۷۷ اواخر آبان ماه سال ۹۷ و تحویل هواپیماهای ۷۳۷ از سال ۲۰۲۱ آغاز می‌شود.

او در این گفتگو افزود که شش فروند هواپیمای ۷۷۷ سال ۲۰۱۸، شش فروند از این نوع سال ۲۰۱۹ و سه هواپیما سال ۲۰۲۰ تحویل ایران داده خواهند شد.

اصغر فخریه نیز در همین راستا در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفت که مذاکرات با نمایندگان شرکت ایرباس آغاز شده و اگر مشکلی پیش نیاید، ظرف یک هفته آینده قرارداد نهایی برای خرید حدود ۱۰۰ هواپیما از این شرکت امضا خواهد شد.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی ایران پیشتراعلام کرده بود که خرید‌ ۸۰ فروند هواپیمای بوئینگ بر اساس مجوز دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) انجام شده و از نظر قانونی هیچ‌کس نمی‌تواند در آینده خللی به آن وارد کند.

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی نیز در گفت‌وگو با تلویزیون ایران درباره ضمانت‌های اجرایی این قرارداد گفت: نظام این قرارداد و تضامین آن براساس مفاد قراردادهای بین المللی است و داوری بین‌المللی می‌تواند درباره آن حکم کند.

با امضای قرارداد با شرکت بوئینگ و با ورود ۸۰ هواپیمای خریداری شده از شرکت بوئینگ، ۵۰ هزار صندلی وارد ناوگان هوایی ایران می‌شود. شرکت ایران‌ایر علاوه بر قراردادهای ایرباس و بوئینگ، به دنبال خرید ۴۰ فروند هواپیمای‌ای تی آر برای فرودگاه‌های کوچک ایران است. قرار داد ۲۰ فروند از این هواپیماها منعقد شده و قرار است تا پایان سال هشت فروند از این هواپیماها وارد ایران شوند.

تهیه کننده خبر: 
شاهین گیلاوند
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهار راه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/237

افزودن دیدگاه جدید