موافقت با افزایش کرایه کامیون‌داران در پی اعتصاب آنها

شناسه خبر: 
1805261151
واحد اخبار داخلی تارنمای ایران چهار راه:
داریوش امانی، روز جمعه خبر داد که متوسط افزایش قیمت کرایه ۱۵ درصد است که در برخی از شهرها و نقاط و پایانه‌ها به ۱۰ درصد و در برخی از مناطق به ۲۰ درصد می‌رسد.اما با دستور وزارت راه وشهرسازی و سازمان راهداری از شنبه ;رایه رانندگان کامیون تا سقف ۲۰ درصد در سراسر کشور اضافه و اجرا می شود.
موافقت با افزایش کرایه کامیون‌داران در پی اعتصاب آنها - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

از آغاز خردادماه رانندگان کامیون در شهرهای مختلف برای اعتراض به شرایط صنفی خود دست به اعتصاب زده بودند. این اعتصاب‌ها در برخی استان‌ها مانند اصفهان و شیراز باعث کمبود سوخت و صف‌های طولانی در جایگاه‌های سوخت‌رسانی شد.
نرخ پایین حمل‌ و نقل، گرانی قطعات کامیون و وابستگی‌ آن به قیمت دلار، نبود جاده مناسب و استراحتگاه، دلال و دلال‌بازی در گرفتن بار، اخذ مبالغ غیرقانونی توسط بعضی از پایانه‌ها، نبود جایگاه شغلی، متناسب نبودن میزان حقوق و مزایا از جمله خواسته‌های مندرج در بیانیه کامیون‌داران بود.
به گفته حسن هاشمی، رئیس اتحادیه کامیون‌داران کشور، یکی از مشکلات عمده رانندگان، وضعیت نابسامان بیمه و تأمین اجتماعی آنهاست.
در همین زمینه معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای روز جمعه اذعان کرد که بازنشستگی با حداقل دستمزد، حذف یارانه حق بیمه و حق کمیسیون‌ها از مشکلات رانندگان کامیون است و گفت این موضوعات در حال پیگیری است.
داریوش امانی همچنین تأیید کرد که نوسانات قیمت ارز، در هفته‌های اخیر باعث بالا رفتن قیمت لوازم یدکی کامیون‌ها شده است.
از دیگر معضلات کامیون‌داران، حق کمیسیون بالای شرکت‌های حمل و نقل عنوان شده که به گفته معاون سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ا‌ی، این مبلغ در حال حاضر در خارج از پایانه‌های اختصاصی ۱۰ درصد، داخل پایانه‌ها ۸ درصد و در حمل بار سیمان ۶ درصد است. او اضافه کرده که در صورت اخذ مبالغ بیشتر، رانندگان می‌توانند شکایت کنند.
طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی در ایران حدود ۳۷۰ هزار دستگاه کامیون تردد دارند که بیش از ۱۲۰ هزار از آنها بالای ۳۵ سال عمر دارند.
رانندگان کامیون ها در ایران اعتصاب خود را با ارامش انجام دادند و هیچ درگیری در هیچ محلی از این اعتصاب گزارش نشده است.

تهیه کننده خبر: 
سام پرتوی
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1151

افزودن دیدگاه جدید