عمان پای جای امارات در صادرات مجدد به ایران می گذارد

شناسه خبر: 
1901161322
واحد اخبار داخلی تارنمای ایران چهار راه:
بنادر عمان و امارات برای صادرات و واردات مجدد کالا، یعنی کالاهای دیگر کشورها به ایران یا بالعکس استفاده می شده و می‌شوند.
عمان پای جای امارات در صادرات مجدد به ایران می گذارد- پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

آمارهای جدید رسمی ایران نشان از اوج‌گیری صادرات مجدد کالا از سوی عمان به ایران در کنار افت چشمگیر واردات از امارات متحده عربی دارد.
رئیس اتاق مشترک ایران و عمان، مهرماه امسال اعلام کرد پس از سه سال رایزنی و پیگیری برای اختصاص بندری ویژه تجار ایرانی در عمان، بندر سویق رسماً فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرده است.البته ایران برای استفاده بهینه از بندر یاد شده باید تا تابستان سال آینده آن را توسعه دهد تا قابلیت پهلوگیری بارج (نوعی شناور) و شناورهای فلزی بزرگتر را داشته باشد.
سازمان توسعه تجارت ایران در گزارشی که روز سه‌شنبه ۱۸ دی منتشر کرد، می‌گوید که واردات ایران از امارات طی ۹ ماه امسال ۲۹ درصد کاهش یافته، اما واردات از عمان تقریبا سه برابر شده است.
آمریکا نوامبر امسال هشت کشور را به مدت شش ماه از تحریم خرید نفت و میعانات گازی ایران معاف کرد که امارات جزو آنها نیست.انتظار می‌رود صادرات ایران به امارات طی ماه‌های پیش رو کاهش بیشتری یابد، چرا که بخشی از واردات امارات، مربوط به خرید روزانه ۱۰۰ هزار بشکه میعانات گازی ایران می‌شد که امارات به خاطر تحریم‌ها، خرید این نوع نفت خام فوق‌سبک را متوقف کرده است.
بر خلاف عمان که روابط سنتی خوبی با ایران دارد، امارات، متحد اصلی عربستان در منطقه، مدتهاست که با ایران در تنش است.
عبدالله الصالح، معاون تجارت خارجی و صنعت در وزارت اقتصاد امارات، اواخر آبان‌ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفت: با وجود اینکه تحریم‌های جدید آمریکا علیه تهران به معنای کاهش بیشتر تجارت با ایران است، امارات تحریم‌ها را کاملا به اجرا گذاشته است.
بعد از چین، امارات به طور سنتی دومین شریک بزرگ تجاری ایران است.

برگردان: 
سام پرتوی
سرچشمه خبر: 
رویترز
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1322

افزودن دیدگاه جدید