سرمایه داران هندی علاقمند به بندر چابهار

شناسه خبر: 
170402471
واحد اخبار داخلی تارنمای ایران چهار راه:
خبرگزاری اقتصادی بلومبرگ در گزارشی عنوان کرده است که هند با اجرای پروژه توسعه بندر چابهار در خلیج فارس نزدیک‌تر می شود.
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه - سرمایه داران هندی علاقمند به بندر چابهار

این گزارش نام های معروف گواتام آدانی و برادران روئیای گروه اسار برای مدیریت پایانه‌ها در این بندر را مطرح کرده است. شرکت بنادر و منطقه اقتصادی ویژه آدانی که مدیریت عملیاتی بزرگترین بندر هند را در اختیار دارد و شرکت دیگر هندی اسار پورتس است که در فهرست شرکت‌هایی که برای مدیریت و اداره دو پایانه در بندر چابهار ابزار علاقه کرده‌اند، قرار دارند.

 در همین ارستا شرکت ایندیا پورتس گلوبال که متصدی انجام سرمایه گذاری های هند در بنادر خارجی است، ۱۷ مارچ شرکت‌ها را برای اعلام آمادگی در یک همکاری استراتژیک دعوت کرد.

چابهار که خارج از خلیج هرمز قرار دارد، از نظر اقتصادی و ژئوپلوتیکی اهمیت قابل توجهی برای هند دارد و مسیرهای تجارت دریایی جدید و دسترسی به بازارافغانستان را برای این کشور فراهم می‌کند و هند تصمیم دارد با سرمایه گذاری در بندر چابهار با حضور رو به رشد چین در منطقه مقابله می‌کند. در شرایطی که چین پروژه کریدور اقتصادی چین- پاکستان را که به بندر گوادار ختم می‌شود پیش می‌برد، این کشور آسیای جنوبی به دلیل تاخیر در توسعه بندر چابهار با انتقاد روبرو شده است.

جدا از آدانی و اسار، گروه جی ام بکسی که برای چارترینگ، کارگزاری و سایر خدمات کشتی‌رانی در هند شناخته شده‌، برای این منظور ابراز علاقه کرده است.

سخنگوی اسار در ایمیلی به بلومبرگ گفت: این شرکت به دنبال فرصت‌های رشد در بخشهایی است که در آن‌ها حضور دارد اما در مورد هیچگونه پیشنهاد خاصی اظهار نظر نمی‌کند. اما سخنگوی جی ام بکسی تمایل این شرکت برای حضور در بندر چابهار را تایید کرد. در حالی که سخنگوی آدانی حاضر به اظهار نظر در این‌باره نشد.

شرکت ایندیا پورتس گلوبال نام شرکت‌ها یا کنسرسیوم واجد شرایط برای حضور در مناقصه این پروژه را تا پایان آوریل اعلام خواهد کرد. ساخت پایانه‌ها در بندر چابهار رو به اتمام است وپروسه تامین تجهیزات هم در جریان است. شریک منتخب پایانه‌ها را به مدت ده سال مدیریت، اداره و نگهداری خواهد کرد.

تهیه کننده خبر: 
کسرا قشقاوی
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/471

افزودن دیدگاه جدید