با خروج آمریکا از برجام فروش هواپیما به ایران منتفی است!

شناسه خبر: 
1801171031
واحد اخبار داخلی تارنمای ایران چهار راه:
اصغر فخریه کاشان، قائم‌مقام وزیر راه‌ و شهرسازی ایران در اظهار نظری متفاوت با اظهار نظرهای پیشین ایشان گفته است: اگر آمریکا از برجام خارج شود، تحویل هواپیماهای بویینگ و ایرباس به ایران منتفی خواهد شد.
با خروج آمریکا از برجام فروش هواپیما به ایران منتفی است! - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

ایشان در مصاحبه ای در مورد اظهار نظر مدیر فروش ایرباس در عدم پرداخت پیش پرداخت های ایران برای اسخت هواپیماهای ایرباس عنوان کرده اند: ایران منتظر است تا خروج یا ماندن آمریکا در برجام مشخص شود و پس از آن درباره پیش‌پرداخت‌های سفارش‌های خود به ایرباس تصمیم بگیرد.
کاشانی با عدم اطمینان از حضور آمریکا در برجام گفته است: با توجه به موضع‌گیری‌های آقای ترامپ مبنی بر خروج از برجام باید اطمینان پیدا کنیم که این مجوز‌ها معتبر باقی می‌مانند. در حال حاضر این مجوز‌ها معتبر هستند اما باید مطمئن شویم که چند ماه دیگر هم با هر تصمیم آمریکا معتبر باقی می‌مانند و در ادامه تأکید کرده اند: اگر برجام نباشد لذا فروش هواپیما هم منتفی است. 
این سخنان در حالی مطرح می شود که پیشتر این مقام وزارت راه و شهرسازی گفته بود در صورت خروج آمریکا از برجام، مجوزهای فروش هواپیما به ایران عطف بماسبق نمی‌شود. موضوع جالب این است که اینگونه اظهار نظرهای غیر معتبر که هر لحظه تغییر می کند نوعی عدم اطمینان در سخنان مسئولینی که امانتدار مردم هستند، سبب سلب اعتماد می شود و سلب اعتماد به معنای عدم سرمایه گذاری و رشد، که باید در اظهار نظرها دقت شود.
هنوز جای پرسش دارد ایران که در هنگام عقد قراردادهای هواپیماها عنوان کرده بود که مجوزهای فروش هواپیماها که از سوی خزانه داری آمریکا صادر شده است به ماندن یا نماندن آمریکا در برجام ارتباطی ندارد، چگونه ناگهان عنوان می کند که این مجوزها کاملن با برجام در ارتباط است؟
همگان آگاهند که، به دلیل وجود قطعات آمریکایی در ایرباس این شرکت برای فروش هواپیماهای خود نیاز به مجوز خزانه‌داری آمریکا دارد و وزارت خزانه‌داری آمریکا پس از برجام مجوز فروش ده ها هواپیمای ایرباس و بویینگ به ایران را صادر کرده است. حال آیا هیچ تبصره یا ماده ای در قراردادهای ایران وجود ندارد که در صورت قصور طرف دیگر قراردادها خسارت به ایران باید پرداخت شود. آیا در برجام که تکیه بر خرید و نوسازی ناوگان هوایی ایران یکی از شروط آن بوده است چنین امری پیش بینی نشده است؟

تهیه کننده خبر: 
سام پرتوی
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1031

افزودن دیدگاه جدید