توقف ساخت فرودگاه چابهار

شناسه خبر: 
1805241147
واحد اخبار داخلی تارنمای ایران چهار راه:
منطقه آزاد چابهار ایران، با وجود برنامه توسعه بندر چابهار همچنان بدون فرودگاه است.
توقف ساخت فرودگاه چابهار - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

دو سال قبل پیگیری‌هایی برای اخذ مجوز ایجاد یک فرودگاه بین‌المللی در منطقه آزاد چابهار انجام شد. موضوعی که به جانمایی مکان فرودگاه منتهی شد و قرار شد سازمان منطقه آزاد چابهار در ساخت این فرودگاه سرمایه‌گذاری کند. مسئولان منطقه آزاد چابهار اما با توجه به مکان جانمایی شده برای فرودگاه، ساخت آن را منتفی اعلام کرده‌اند.
عبدالرحیم کردی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار ایران اظهار داشته است که بعد از جانمایی و مجوز کمیته فضایی، فرودگاه خارج از محدوده قرار گرفت و منطقه آزاد اگر بخواهد خارج از محدوده خود فرودگاهی داشته باشد، برایش چهار یا ۴۰ کیلومتر فرقی نمی‌کند و ما ترجیح می‌دهیم از همان فرودگاه فعلی که در ۴۵ کیلومتری منطقه آزاد قرار دارد، با انجام زیرساخت‌های جدید و در نظر گرفتن امکانات بیشتر استفاده کنیم.
شایان ذکر است فرودگاه مذکور یک فرودگاه نظامی است.​
معاون فرودگاهی شرکت فرودگاه‌های ایران، غلامحسین باقریان تلویحا خبر توقف ساخت این فرودگاه را تائید کرده  و گفته است نامه‌نگاری‌هایی انجام شد، در خصوص اینکه شاید فرودگاه کنارک بتواند به جای فرودگاه جدید چابهار کار کند. بنابراین بهتر است فرودگاه کنارک توسعه یابد که این موضوع از سوی منطقه آزاد مطرح شد. اما به گفته معاون فرودگاهی شرکت فرودگاه‌های ایران، تصمیم نهایی به این نهاد ابلاغ نشده اما تملک اراضی در منطقه آزاد چابهار در حال انجام است.
منطقه آزاد چابهار تنها در شرایطی حاضر به ساخت فرودگاه می‌شود که جانمایی آن در محدوده منطقه آزاد باشد و به همین دلیل مقام‌ها قصد دارند قلمروی آن را گسترش دهند.
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار نیز در گفت‌وگویی با صداوسیمای ایران ابراز امیدواری کرده که با تصویب طرح گسترش قلمرو مشکل قانونی سرمایه‌گذاری مناطق آزاد در فرودگاه بین‌المللی چابهار برطرف شود.
منطقه آزاد و بندر چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران، از ظرفیت بسیار بالای ترانزیتی و موقعیت راهبردی برخوردار است و عملا می‌تواند روسیه را به آب‌های گرم متصل کند. این منطقه مکان مناسبی برای حمل و نقل بار کشورهای همسایه و حتی چین نیز به‌شمار می‌رود. با وجود چنین اهمیتی که می‌تواند اثرگذاری ویژه‌ای روی اقتصاد ایران داشته باشد، اما از وجود فرودگاه بی‌‌بهره است و تنها فرودگاه این منطقه، فرودگاه نظامی کنارک است که همزمان مورد استفاده مسافری و باری نیز قرار می‌گیرد و ظرفیت پایینی دارد.

برگردان: 
سام پرتوی
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1147

افزودن دیدگاه جدید