توصیه های نشنال جئوگرافی برای ایمنی در برابر سیل

شناسه خبر: 
1903251330
واحد اخبار داخلی تارنمای ایران چهار راه:
توصیه های زیر را نشنال جوگرافی در مورد امنیت در هنگام سیل عنوان کرده است.
توصیه های نشنال جئوگرافی در ایمنی در برابر سیل- پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

پیش از سیل یا سیلاب:

 1. هرگز هیچ بنایی را در مسیر سیلاب یا مسیل نسازید.( شهرداری مجور بده سودش هم خوب باشه چرا نسازیم!!!)
 2. برای پیشگیری از ورود آب به منزل های یک طبقه یا طبقات پایین آپارتمان های چند طبقه، از موانع مثل، تیرها، بلوک ها و در حد بسیار ابتدایی کیسه های خاک و سنگ استفاده نمایید.
 3. درزهای دیوارها، پنجره ها ودرها را با مواد ضد آب بپوشانید و در کمترین حالت از چسب های آکواریوم می توان استفاده کرد.
 4. حتمن مدام اخبارهواشناسی را دنبال نمایید.
 5.  تفاوت زمانی بین هشدار سیل و خود سیل را بدانید. هشدار سیل به شما می گوید به زودی سیل راه می افتد و گاه این زمان بیشتر از 2 یا 3 ساعت نیست.

در هنگام سیل

 1. بسیار آماده باشید و موارد مهم و با ارزش و مدارک خود را در کیسه هایی چند لایه بپوشانید و در داخل یک کوله پشتی قرار دهید. قراردادن انواع داروها و بسته های کمک های اولیه نیز بسیار مهم است. موادر خوراکی و آب آشامیدنی در حد یک روز در هر کوله کافی است زیرا سیلاب های بیشتر از سه روز طول نمی کشند.

نکته: از سنگین کردن کوله بپرهیزید و کوله طوری باشد که در صورت گیر کردن در سیلاب به راحتی باز و رها شود که جانتان را به خطر نیاندازد.

 1. اگر توصیه به تخلیه خانه صادر شده است، بدون وقفه اینکار را انجام دهید.
 2. اگر احتمال جریان شدید آب در پایین دست وجود دارد سریع به سمت خیابان ها یا محل های مرتفع تر بروید، اما به بستر توجه کنید محل های مرتفع تر طبیعی مانند تپه هایی نباشند که با آب شسته می شوند و رانش می کنند.
 3. در صورتیکه منزل شما چند طبقه است و در حیاط مبلمان یا وسایلی دارید، آنها را به داخل خانه بیاورید و موارد ضروری و مهم مانند مواد غذایی، دارو و آب آشامیدنی و وسایل ارتباط جمعی خود را به طبقه بالا ببرید.
 4. لوازم برقی خود را قطع نمایید و برق خانه را در هنگام سیل قطع نمایید.
 5. در خیابان در صورتیکه با آب گرفتگی روبرو شدید به میله های فلزی تیرهای برق ( نه تیرهای برق بتونی) تکیه ندهید که امکان برق گرفتگی شدید وجود دارد.
 6. در صورتیکه در ماشین هستید و با جریان آبی روبرو گشتید، هرگز ریسک ورود به آب را نکنید زیرا شما نمی توانید ارتفاع و یا شسته شدن بستر زیر آب پیش رویتان را حدس بزنید. یادآور شویم 15 سانتیمتر عمق آب در صورتیکه جریان قوی داشته باشد، شما و ماشین را می تواند با خود ببرد.
 7. اگر مجبورید در خیابان یا محلی در حالیکه پاهایتان در آب است حرکت کنید از چوب یا چوب های کوهنوردی و پیاده روی برای تکیه استفاده کنید.
 8. اگر سیلاب تا زِه ماشین شما رسید، ماشین را حتمن ترک کنید و به مناطق بالاتر بروید.
 9. تأکید دوباره اگر در آب هستید هیچ وسیله ای که به برق وصل است یا مرتبط است مانند جعبه های  توزیع برق یا تیرهای میله ای را لمس نکنید. خطر برق گرفتگی شدید دارید.
 10. هرگز تنهایی تصمیمی نگیرید و اگر کسی همراهتان هست او را مطلع کنید زیرا در این حالت فکر در یک جهت می اندیشد و افکار سایرین به جهت های گوناگون که برآیند آنها می تواند یاریگر باشد.

بعد از سیل

 1. مطمئن شوید آب درون لوله ها قابل آشامیدن است و از آنها تا زمان دسترسی به یک منبع موثق استفاده نکنید.
 2. در نزدیکی پمپ بنزین ها کبریت یا از وسایل جرقه زن استفاده نکنید زیرا بنزین و مواد سوختی ممکن است در سطح آب جاری باشند.
 3. از محل های مرتفعی که در زیرشان سیلاب حرکت کرده است با احتیاط حرکت کنید زیر ممکن است سیل بستر زیرین را شسته و این مسیرها با ریزش و رانش همراه شوند.
 4. در صورت سقوط تیر برقی یا محل هایی که احتمال لخت بودن کابل های برقی هست، اجتناب کنید، زیرا خطر برق گرفتگی جدی هست و در صورت امکان به اداره برق گزارش دهید.
 5. برگشت به خانه شما فقط زمانی ممکن است که مطمئن شوید سیل فروکش کرده است اما یادتان نرود بسیاری از ریزش ها بعد از جذب بالای رطوبت در خانه ها رخ می دهد باید بسیار محتاط بود.
 6. اگر خانه ای از آب باقی مانده سیلاب احاطه شده است، حتمن آن را ترک کنید.
 7. پس از سیل، در صورتیکه خانه شما در معرض سیل یا سیلاب بوده است می بایست همه وسایلتان در خانه را ضدعفونی کنید تا هر گونه آلودگی شیمیایی یا فاضلابی از آن رفع شوند.
 8. داروهای اسهال و استفراغ و سرم های مسمومیت و قطره های شستشوی چشم از موارد بسیار پر کاربرد در مناطق سیل زده هستند.
برگردان: 
کاوش ساعی
سرچشمه خبر: 
نشنال جئوگرافی
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/1330

افزودن دیدگاه جدید