توافق ایران با شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا

شناسه خبر: 
160615113
واحد اخبار داخلی تارنمای ایران چهار راه:
سرانجام پس از گمانه زنی های بسیاری و سخنان پشت پرده فراوان، وزیر راه و شهرسازی ایران امروز، اعلام کرد که با شرکت هواپیماسازی بوئینگ به توافق رسیده‌ایم که جزئیات آن در روزهای آینده به اطلاع همگان می رسد.از سوی دیگر سخنگوی دولت نیز گفته است که زمینه‌هایی برای خرید هواپیما از این شرکت فراهم شده است.
بوئینگ 787

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی همچنین افزوده است که در توافق جدید با این شرکت ۵ تا ۷ میلیون دلار به نفع ایران شده و جزئیات توافق در روزهای آینده اعلام می‌شود.

اما خبرگزاری رویترز می‌گوید که دفتر خاورمیانه‌ای شرکت بوئینگ هنوز درباره این خبر هیچگونه واکنش یا اظهار نظری نکرده است. این خبرگزاری هفته گذشته خبر داده بود که ایران در آستانه یک توافق تاریخی برای خرید هواپیما از بوئینگ از زمان انقلاب بهمن ۱۳۵۷ است.

فرهاد پرورش مدیرعامل شرکت ایران‌ایر پیشتر با اشاره به مذاکرات با شرکت بوئینگ برای خرید احتمالی۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری، گفته بود که موانع و مشکلاتی بر سر راه خرید این هواپیماها قرار دارد.

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در هنگام بازدید هیأتی از هواپیمایی بوئینگ در فروردین امسال در تهران گفته بود که این شرکت هواپیماسازی سری جدید هواپیماهای ۷۳۷، ۷۸۷ و ۷۷۷ را برای فروش به ایران پیشنهاد کرده است.

تفاهم نامه ایران با هواپیمایی ایرباس که در سفر ریاست جمهوری ایران به ایتالیا و پاریس امضا شده بود نیز به دلیل آنکه بخشی از قطعات حساس این هواپیماها در آمریکا ساخته می شود منتظر دریافت اجازه از دولت آمریکا است و به همین دلیل این قرارداد به کندی پیش می رود..

این در حالی است که وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این تفاهم نامه گفته بود که ایران به ۴۰۰ فروند هواپیمای میان‌برد و دوربرد و ۱۰۰ فروند هواپیمای کوتاه‌برد نیاز دارد.سخنگوی دولت ایران هم در راستای همین اظهار نظرها گفته است که قرارداد ایران با ایرباس در جلسه بعدی شورای اقتصاد مطرح و پس از تصویب این شورا این قرارداد امضاء خواهد شد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، به دنبال اجرایی کردن هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی در دی‌ماه پارسال طی فرمانی مجوز فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را صادر کرد.

پس از او وزارت خزانه‌داری ایالات متحده پنجم فروردین ماه با صدور مجوز کلی برای فروش هواپیمای مسافربری به ایران به شرکت‌های آمریکایی اجازه داد، پس از سه دهه تحریم ایران به ایران هواپیما بفروشند. قرارداد با شرکت بوئینگ از آن روی اهمیت ویژه داشت که در صورت راه افتادن پروسه فروش این هواپیما به ایران، دولت آمریکا برای جلوگیری از کدورت اقتصادی شرکت ایرباس و کشورهای اروپایی (رقیب بوئینگ) با این کشور مجوز و مساعدت لازم برای فروش هواپیمای ایرباس را نیز انجام دهد.

ایران به دلیل قرار گرفتن در مسیر مناسب حرکت هوایی و در صورت داشتن ناوگان نو و سرویس های فرودگاهی به راحتی می تواند به یکی از بزرگترین هاب های دنیا تبدیل شده و سالانه بیش از 3 میلیارد دلار سودآوری از هاب شدن مسیر بین اروپا و آفریقا با شرق آسیا درآمدزایی نماید و به دلیل برتری جغرافیایی و امنیت پروازی، رقیبی جدی برای فرودگاههای کشورهای ترکیه، امارات و قطر شود.

تهیه کننده خبر: 
کاوش ساعی
سرچشمه خبر: 
ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/113

افزودن دیدگاه جدید