تامین مالی خرید هوایپماهای جدید با الگوی لیزینگ

شناسه خبر: 
16012742
واحد اخبار داخلی تارنمای ایران چهار راه:
زمینه تامین مالی خرید هواپیماهای مورد نیاز شرکت‌های هواپیمایی کشور از طریق الگوی لیزینگ محقق می شود.
الگوی لیزینگ هواپیما - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهار راه

مدیرعامل گروه مالی ملت با بیان مطلب بالا شرایط پساتحریم و نیاز کشور به خرید هواپیما، تحریم‌های مختلف صنعت حمل و نقل هوایی در زمینه تامین هواپیما و تجهیزات حمل و نقل هوایی را مورد اشاره قرار داد که اکنون با رفع تحریم ها، امکان خرید و بکارگیری هواپیماهای جدید و به ‌روز در صنعت هواپیمایی کشور فراهم آمده است.
مهدی قدمی گفت: طبق سند چشم‌انداز ایران 1404 ،ناوگان هوایی کشور به چیزی حدود 400 تا500 فروند هواپیمای مسافربری نیاز دارد و این مهم نیازمند سرمایه گذاری حدود 20 میلیارد دلاری در طول 10 سال آینده است.
وی به یکی از بندهای مهم توافقنامه ژنو اشاره کرد که به موجب این بند، کشورهای 1+5 متعهد شدند مجوز تأمین و نصب قطعات یدکی برای ایمنی پرواز هواپیماهای غیرنظامی ایران (مانند هواپیمایی هما و دیگر هواپیمایی‌های تحریم‌نشده ایرلاین های داخلی) و گواهی تعمیر و بازرسی ایمنی و خدمات وابسته در ایران را صادر کنند؛ بنابراین یکی از نتایج بهبود روابط ایران با دیگر کشورهای جهان در شرایط پسابرجام بهبود وضعیت حمل و نقل هوایی کشور از طریق تعامل با تولیدکنندگان مطرح جهانی از طریق استفاده از الگوهای مطرح تامین مالی خرید هواپیما است.
به گفته مدیرعامل گروه مالی ملت، ترمیم و نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی کشور می تواند باعث افزایش ضریب امنیت سفرهای هوایی شده و صنعت هوایی کشور را در مسیر رشد و توسعه بیش از پیش قرار دهد.
وی در خصوص ورود هواپیما به کشور و اعطای تسهیلات لازم در حوزه ایرلاین ها و صنعت هواپیمایی به عنوان برنامه سازمان هواپیمایی کشوری گفت:آمارهای غیررسمی نشان می دهد سازمان هواپیمایی کشوری نیازمند بهره‌ گیری از منابع مالی جدید برای ارتقاء ناوگان حمل و نقل هوایی است. از سوی دیگر توانایی مالی نامناسب ایرلاین‌های کشور در شرایط موجود و کاهش درآمدهای نفتی کشور در نتیجه کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، نشان از این دارد که لازم است از الگوهای تامین مالی رایج برای خرید هواپیما در شرایط پسا برجام بهره جست.
به گفته این مشاور اسبق وزیر راه و ترابری در حوزه حمل و نقل هوایی کشور، تحریم­های غرب علیه صنعت هوانوردی ایران به خصوص بخش هواپیمایی یا بازرگانی، از اولین تحریم ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود که با ممنوع‌شدن فرود در برخی از فرودگاه ها شروع شد تا اینکه به فروش هواپیما رسید به‌طوری‌که شرکت های هواپیمایی برای خرید یک فروند هواپیما با مشکلات زیادی مواجه شدند که به نوبه خود موجب افزایش بهای تمام شده خرید هواپیما برای ایرلاین‌های داخلی شد.
وی یاد آورشد: البته از سال 1392، تعداد 12 هواپیمای کم سن و سال وارد ناوگان هوایی ایران شد و یک سال بعد با جدی‌شدن مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5، یکی از شرکت‌های هواپیمایی توانست 17 هواپیمای ایرباس را وارد کشور کند. از این تعداد 15 فروند طی ماه های گذشته در مسیرهای خارجی علمیاتی شد و ظاهراً از قطعه های 2 فروند دیگر هم به دلیل اینکه بیشتر از 15 سال عمر کرده بودند برای رفع نقص فنی دیگر هواپیماها استفاده شد.
این مقام مسوول در گروه مالی ملت با بیان اینکه شرکت های هواپیمایی داخلی مقدمات خرید هواپیماهای نو را از شرکت های تولید کننده فراهم آورده اند، مشکل موجود در اجرای این امر را تامین منابع مالی مورد نیاز برای خرید این هواپیماها ذکرکرد که این مساله، استفاده از الگوهای رایج تامین مالی در این صنعت را مورد توجه قرار می دهد.
ضرورت تامین مالی خرید هواپیما
وی با توجه به عدم توانایی مالی ایرلاین‌های داخلی و محدودیت در منایع مالی دولتی در این زمینه عنوان کرد: با وجود ایجاد زمینه های مساعد برای تحول در صنعت حمل و نقل هوایی ایران در شرایط پسابرجام، تأمین اعتبار خرید شرکت های هواپیمایی ایرانی به چالشی جدی برای تحقق این امر منجر شده است.
قدمی با اشاره به گزارش های اخیر وزارت راه و شهرسازی، عنوان کرد: خالص دارایی اغلب شرکت­های هواپیمایی کشور بیش از 30 میلیون دلار ارزش مالی ندارد. این در حالی است که متوسط قیمت هواپیمای جدید از شرکت‌های بویینگ یا ایرباس ارزش بیشتری نسبت به کل دارایی برخی از این شرکت­های هواپیمایی دارد.
وی همچنین با اشاره به بدهی سنگین شرکت های هواپیمایی به «شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده­های نفتی» و «شرکت فرودگاه های کشور»، اضافه کرد: از سوی دیگر فعالان این صنعت معتقدند در هیچ جای دنیا نقدینگی برای خرید هواپیما از سوی شرکت های هواپیمایی تأمین نمی­شود و معمولا دولت­ ها و ایرلاین ها نقدینگی مورد نیاز را از طریق روش ها و ابزارهای مالی مختلف تخصیص می دهند.
قدمی با توجه به نیاز مالی شرکت های هواپیمایی، بر انتخاب الگوهای تامین مالی مناسب تاکید کرد و یکی از روش های مالی برای تأمین اعتبار در این عرصه را تأمین اعتبار از طریق فاینانس ذکر و عنوان کرد: در حال حاضر باید سالانه یک و نیم میلیارد دلار از بودجه دولت به شرکت های هواپیمایی برای خرید هواپیماهای جدید اختصاص یابد که این رقم در مقایسه با سطح واقعی نیاز، بسیار ناچیز است.
قدمی معتقد است محدودیت تسهیلات صندوق توسعه ملی از یک‌سو و شکل ارزی تسهیلات آن که نوسان های نرخ ارز را در پی دارد از سوی دیگر می­تواند ریسک‌ها و دغدغه‌هایی را برای بازپرداخت اقساط به همراه داشته باشد.

سرچشمه خبر: 
ایسنا
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/42

افزودن دیدگاه جدید