بندرگاههای ایران، بدون محدودیت، اما دارای چالش

شناسه خبر: 
170217372
واحد اخبار داخلی تارنمای ایران چهار راه:
ایران برای تشویق شرکت های بزرگ کشتیرانی برای بازگشت وبه ابهای ایران برای چندمین بار اعلان کرده است که هیچ محدودیتی، برای بازگشت هیچ شرکتی قائل نیست.
نبدرعباس - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

پس از نخستین اعلان ایران غول بزرگ کشتیرانی دنیا، شرکت دانمارکی مرسک لاین در سال 2016 پس از 5 سال غیبت سرویس های خود به ایران را از سر گرفت و ایران پس از حضور مرسک لاین در آبهای خود، شروع به تشویق سایر خطوط نموده است. پس از برقراری تحریم ها علیه ایران، 27 شرکت کشتیرانی که به ایران سرویس داشتند، سرویس های خود را متوقف کرده بودند.

محمد سعید نژاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران اعلان کرده است که تاکنون 17 مورد بازدید از بنادر ایران برای بررسی شرایط تخلیه و بارگیری بنادر ایران صورت گرفته است که، در تمامی این موارد، ایران نشان داده است که می تواند سرویس کامل بندری به خط های بزرگ دنیا بدهد. او تأکید کرده است که حضور مرسک لاین می تواند مشوقی باشد برای تمامی خط های کشتیرانی بزرگ دنیا برای حضور دوباره در بازار حمل و نقل ایران.

کریستین جولی-نیلهوم رئیس منطقه خلیج فارس مرسک لاین نیز پیشتر از بازگشت به ایران استقبال کرده بود و ایران و مسیرهای ارتباطی ایران به آسیای میانه، عراق و افغانستان را بازاری بزرگ برای مرسک لاین ارزیابی کرده است.

سازمان بنادر ایران برای تشویق شرکت های کشتیرانی تغییراتی در تعرفه ها و تمهیداتی برای خط های کشتیرانی با حجم مناسبی از بار برای بارگیری و تخلیه داده در نظر گرفته است که این امر سبب تشویق برخی خطوط برای اندیشیدن به بندرهای ایران شده است، اما مشکل اصلی ایران دو چالش بزرگ می باشد:

  1. رقبای بسیار پیشرفته منطقه ای همچو قطر و امارات که البته در برابر مسیرهای ترانزیتی ایران کمی کمرنگ می شوند اما در حال تبدیل به هاب منطقه ای هستند.
  2. زیر ساخت های بندرگاهی ایران کماکان برای پیش از انقلاب است در حالیکه در بسیاری از بنادر، علم مدیریت بارگیری و تخلیه که اپراتوری بنادر به آن می گویند و تجهیزات بندرگاهی روز دنیا؛ بسیار تغییر کرده است و ایران از این لحاظ در بین خطوط دنیا در رده کشورهای نه چندان موفق قرار دارد.
تهیه کننده خبر: 
بهاره سارمی
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/372

افزودن دیدگاه جدید