بالاخره بندر چابهار از سوی ایران جدی گرفته شد

شناسه خبر: 
170328461
واحد اخبار داخلی تارنمای ایران چهار راه:
در حالیکه رقیب پاکستانی بندر چابهار با سرمایه گذاری کشورچین، چند گام از نظر زمانی و سرمایه گذاری از چابهار پیش است مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران نسبت به آینده بندر چابهار اظهار نظر کرد.
بالاخره بندر چابهار از سوی ایران جدی گرفته شد - پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

محمد سعید نژاد عنوان کرد که با جذب بیش از یک میلیارد دلار سرمایه داخلی و خارجی برای توسعه و رونق بندر چابهار ، این بندر در دو سال آینده تبدیل به قطب تجاری منطقه و استان سیستان و بلوچستان می‌شود. هرچند منظور از منطقه در گفته های آقای سعید نژاد کمی مبهم است زیرا از نظر بندرگاهی در منطقه بندرگاههای چندین برابر بزرگتر از چابهار در حال فعالیت هستند اما اگر منظور وموقعیت بندرچابهار است باید گفت این بندرگاه بهترین موقعیت بندرگاهی را در ایران دارد.

محمد سعیدنژاد افزوده است: در یک سال گذشته سرمایه گذاران داخلی و خارجی سرمایه گذاری خود را در بندرچابهار آغاز کرده اند و شرایط لازم برای سرمایه گذاری در این بندر اقیانوسی کشور فراهم شده است.

ایشان اظهارداشتند: سازمان بنادر برای تکمیل زیرساخت های بندرچابهار ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری کرده است و از محل صندوق توسعه ملی نیز برای خرید تجهیزات مورد نیاز این بندر ۴۰۳ میلیون دلار هزینه می شود که هم اکنون بخشی از این تجهیزات در بندر چابهار نصب و به بهره برداری رسیده است.

آمارهای ایشان با گفته های مقامات هند یکی می باشد و هندی ها مدعی شده اند که شرکت های هندی ۸۵ میلیون دلار در بندر چابهار سرمایه گذاری می‌کنند و البته هندی‌ها ۱۵۰ میلیون دلار دیگر نیز برای توسعه محور شرق در بندرچابهار به صورت فایناس تامین مالی خواهند کرد. چندی پیش روزنامه های هندی موافقت ژاپن برای مشاوره فنی به هند برای توسعه بندر چابهار را اعلام کردند و این خبر در صورت پیاده سازی درست می توان نوید بخش خوبی برای این بندرگاه ایران باشد.

سعید نژاد در ادامه اظهار نظر خود گفته اند: مهم ترین نقش ما در توسعه تجارت دریایی در چابهار کمک به صادرات فولاد و پتروشیمی از این بنادر به بازارهای جهانی است و با بهره برداری از اسکله شماره ۵ بندرشهید بهشتی چابهار شرایط مناسب برای پهلوگیری کشتی های بزرگ برای تخلیه و بارگیری کالاهای فله ای در این بندر فراهم شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که برنامه ما افزایش ظرفیت بندرچابهار از ۲.۵ میلیون به ۸.۵ میلیون تن در سال است، گفت: با توجه به درخواست های شرکت های کشتیرانی بزرگ برای تردد به بندرچابهار در آینده شاهد پهلوگیری کشتی های بزرگ کانتینری جهان در این بندراقیانوسی کشور خواهیم بود.

تهیه کننده خبر: 
سام پرتوی
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/461

افزودن دیدگاه جدید