ایران ایر و نزدیک شدن به قرارداد تحویل ای تی آر

شناسه خبر: 
170203339
واحد اخبار داخلی تارنمای ایران چهار راه:
براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی قرار داد نهایی خرید هواپیماهای ای تی آر به‌زودی امضا خواهد شد.

از سوی دیگر خبرهای از شرکت سازنده هواپیما در ایتالیا بدین سان است که چندین فروند از این هواپیماها هم اکنون در حال گذراندن تست برای تحویل به شرکت ایران ایر هستند.

ایران در نخستین سفارش خود قصد خرید ۲۰ فروند ای‌تی‌آر ۷۲ (مدل ۶۰۰) را دارد که چند فروند از این هواپیماها برای ایران ایر حتی در قسمت رنگ آمیزی، کارنهایی اش انجام هم شده اند و در حال گذراندن تست‌های نهایی هستند.

اصغر فخریه کاشان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی درباره قرار داد خرید این هواپیماها گفته است: رقم قرارداد ایران‌ایر با شرکت ای‌تی‌آر برای تحویل این ۲۰ فروند هواپیما، از نظر مالی ۴۰۰ میلیون دلار است و در حال حاضر در کشورمان ظرفیت‌هایی برای ساخت برخی از قطعات وجود دارد که در حال بررسی هستیم، همکاری با ای‌تی‌آر برای فعال سازی این ظرفیت‌ها چگونه می‌تواند شکل بگیرد.

ایران‌ایر برای مسیر‌های کوتاه برد خ قصد دارد ازهواپیمای شرکت‌ ای‌تی‌آر استفاده نماید. ایران ایر پیشتر در این قسمت در داخل ایران دچار کمبود بود و فوکرها و هواپیماهای مک داگلاس از رده خارج نیز پاسخگوی مناسبی برای این شرکت نبودند و در نتیجه عرصه را شرکت آسمان در ایران واگذار کرده بود.

هواپیمای ای تی آر ۷۲ دارای دو موتور توربوپراپ است. و توسط شرکت هواپیماسازی فرانسوی-ایتالیایی تولید می‌شود. این هواپیما‌ها معمولا برای مسافت‌های زیر ۷۰۰ کیلومتر مناسب هستند. توربوپراپ نوعی موتور توربینی گازی است که در آن از گردش محور توربین برای گرداندن ملخ و ایجاد پیش‌رانش استفاده می‌شود.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های هواپیمای ‌ای‌تی‌آر نسبت به دیگر هواپیما‌های مسافربری دیگر، قیمت ارزان آن است. از سوی دیگر مصرف کمتر سوخت و هزینه‌های پایین تعمیر نگهداری هم کمک می‌کند ایران‌ایر بتواند با استفاده از چنین هواپیماهایی به شهر‌های کوچک پرواز کند.

در گذشته ابتدا نیاز هوانوردی ایران ۴۰۰ هواپیمای جدید تخمین زده می‌شد. این در حالی است که در بررسی‌های جدید این عدد ۶۰۰ فروند عنوان شده است. از این تعداد ایران به ۱۰ تا ۲۰ درصد هواپیمایی با تعداد صندلی کمتر از ۸۰ نفر و برد زیر ۷۰۰ کیلومتر نیاز دارد؛ این رقم به معنی نیاز به ۶۰ تا ۱۲۰ هواپیما از این گونه می باشد.

تهیه کننده خبر: 
اشمیت شایتزینگر
ویراستار: 
مانی رستگار
سرچشمه خبر: 
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهار راه
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/339

افزودن دیدگاه جدید