امضاء تفاهم‌نامه ترانزیت کالا بین ایران، ترکیه و قطر

شناسه خبر: 
171024892
واحد اخبار داخلی تارنمای ایران چهار راه:
وزیر راه و شهرسازی کشورمان از امضاء تفاهم‌نامه ترانزیت کالا بین ایران، ترکیه و قطر خبر داد.
امضاء تفاهم‌نامه ترانزیت کالا بین ایران، ترکیه و قطر- پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه

عباس آخوندی  در سفر به ترکیه و در دیدار با  احمد ارسلان وزیر حمل و نقل و امور ارتباطات ترکیه در مورد برخی از همکاری‌های آتی دو کشور به بحث و گفتگو پرداخت.

 وزیر راه و شهرسازی گفت: اولین موضوع مورد گفتگو مربوط به عبور ترانزیت ترکیه به سمت قطر بود که بخشی از این ترانزیت از ایران می‌گذرد.

آخوندی ادامه داد: پیش تر، قرار بود تا یادداشت تفاهم‌نامه‌ای سه جانبه بین ایران، ترکیه و قطر به امضا برسد که وزیر ترکیه اعلام کرده بود که از این موضوع مطلع نشده تا در قطر حضور یابد و به همین دلیل نیز مقرر شد تا طی هماهنگی‌های آتی این تفاهم نامه هرچه سریع تر به امضا برسد.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان افزود: ترانزیت ترکیه به عراق موضوع دیگری بود که روی آن بحث شد. تا پیش از این بخشی از ترانزیت ترکیه از کردستان عراق انجام می‌شد و همتای ترکیه‌ای در این دیدار، اظهار علاقمندی کرد تا بخش‌هایی از این ترانزیت در آینده از طریق ایران صورت گیرد.

آخوندی همچنین بحث در مورد مشکلات رانندگان ایرانی گفت: قرار شد تا برخی از رانندگان ایرانی که در ترکیه بر اثر عملیات تروریستی و شبه‌تروریستی صدمه دیده اند و دادگاه این کشور به نفع آن ها حکم صادر کرده است هرچه سریع تر خسارات آنها از سوی طرف ترکیه ای پرداخت شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همچنین  موضوع معطل بودن رانندگان ایرانی برای انجام برخی از آزمایشات در گمرک نیز مورد بحث قرار گرفت. هم اکنون در برخی از مبادی ورودی آن کشور، آزمایشگاه قرنطینه و غیرقرنطینه در گمرک نیست لذا رانندگان ایرانی که بار به ترکیه می برند برای انجام آزمایشات ناچارند تا چندین روز در گمرک آن کشور معطل شوند لذا مقرر شد تا به دستور دولت ترکیه، هرچه سریع تر آزمایشگاه ها در گمرک مستقر شوند تا رانندگان ایرانی با مشکلات کمتری روبه رو شوند.

تشکیل کمیته حمل و نقل ایران و ترکیه

آخوندی همچنین از دستور سریع برای تشکیل کمیته حمل و نقل کارشناسی جاده‌ای بین ایران و ترکیه خبر داد و گفت: قرار شد  هرچه سریعترکمیته حمل و نقل کارشناسی جاده‌ای را بین ایران و ترکیه تشکیل دهیم تا تمام مسائل فی مابین را رسیدگی  و در اولین فرصت در سطح وزرای دو کشور ایران و ترکیه نشست داشته باشیم.

وزیر راه و شهرسازی فعال‌شدن قطار مسافری ایران به ترکیه را از دیگر موضوعات مورد بحث با همتای ترکیه‌ای خود برشمرد و افزود: در بحث حمل و نقل نکته دیگری که ما تعقیب می‌کردیم یکی بحث فعال شدن قطار مسافری ایران به ترکیه بود که قرار شد هرچه سریعتر ترک ها آن را فعال کنند. زیرا اعلام کرده بودند به دلیل مشکل امنیتی امکان تردد نیست.

آخوندی ادامه داد: از آنجاییکه از جهت فیزیکی خط ریل ایران متصل است، قرار شد خط ریل ایران از طریق مرز رازی- کاپی‌کوی هرچه سریعتر از سوی کشور ترکیه بررسی و نتیجه به ایران اطلاع داده شود تا هرچه سریعتر این خط را فعال کنیم.

وی همچنین گفت: اتصال خط آهن ایران از طریق مرز بازرگان به شهر کارس ترکیه از دیگر موضوعات مورد بحث بود که ترکیه علاقمند بود که این‌کار با نقشه‌بان هم به نحوی به صورت یک جانبه باشد قرار شد نقشه موردنظر خود را به ما بدهند تا ما در این مورد بررسی کنیم و اظهار نظر رسمی به آنها ارایه دهیم.

گفتنی است، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی کشورمان به همراه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری به منظور دیدار و رایزنی با مقامات بلندپایه ترکیه و شرکت در نهمین اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی دی ۸ وارد آن کشور شده است.

سرچشمه خبر: 
وزارت راه و شهرسازی
لینک کوتاه شده محتوی: http://iran4rah.com/node/892

افزودن دیدگاه جدید